Makaleler

Jar Jar Binks En Güçlü Sith Lord Olabilir Mi?

darth-jarjar-banner

Serinin son filmi, Star Wars: The Force Awakens’ın vizyon tarihine yaklaştıkça, altıncı bölümle arasındaki dönemde ne olduğu ve galaksinin şu anki durumu hayranlar tarafından merak ediliyor. Bu ara dönem hakkında bilgilerimiz az olduğundan bazı hayranlar kendi teorilerini üretiyor.

Yakın zamanda Kylo Ren’in Luke olabileceği hakkında bir teoriden bahsetmiştik. Bu sefer Lumpawarroo isimli reddit kullanıcısı yeni bir teori ile öne çıktı.

Lumpawarroo, bu teorisinde Jar Jar Binks’in, Palpatine’e eş değer düzeyde bir Sith Lordu olduğunu öne sürüyor. Bu ilginç teorisini seriye at görüntüler ve GIF’’lerle destekliyor. Teori genelde çok ayrıntılara odaklansa da genel başlıklara bakıp, tekrar izleyince Jar Jar Binks’e farklı bir açıdan bakmaya itiyor.

Jar Jar’ın yere düşüşündeki kalkış tekniği, özel bir Wushu kalkış tekniği;

Teorinin diğer dayanak noktası The Phantom Menace’daki savaş sahnesi. İlk başta sakarca hareket edip şans eseri düşmanları vurduğu görülüyor. Bu hareketlere tekrar bakacak olursak Zui Quan ya da Drunken Fist Wushu denilen dövüş sanatıyla benzerlikleri görünüyor.

Tabii bir de bu var;

Jedilar’ın dövüş tekniği olarak Kung-Fu’dan esinlenildiğini biliyoruz. Bu teknikler sayesinde Binks savaşta lazerlerden kaçınıyor ve görüş alanının dışında olan düşmanları vurabiliyor. Böyle bir tekniğe yalnızca üst seviye bir güç kullanıcısı ve hisleri Jedilar kadar güçlü olan biri hakim olabilir.

Dövüş tekniği dışında birinci bölümde Binks’in sıçrayıp suya daldığı sahnede dikkatleri çekiyor. Jedi olmayıp da o kadar yükseğe sıçrayabilen kimseyi görmedik şimdiye kadar. Bu sıçrama hareketi de Binks’in fiziksel gücüne kanıt olabilir.

Bir diğer tez, Binks’in zihin kontrol gücüne sahip olması. Hatırlarsak Obi-Wan Kenobi, Tatooine’de Stormtrooperlar’ın önünde elini sallayarak zihin kontrol yeteneğini kullanıyordu. Binks’in general ve senatör olarak terfi aldığı zamanlarda da ellerini salladığı görünüyor. Senato’daki Palpatine’e yetki verilmesini öneren konuşmasında da elleri dikkat çekiyor ve böylesine büyük bir kalabalığın hepsini birden etkileyecek bir güçte zihin kontrol gücünü daha önce kimsede görmemiştik. Palpatine’den daha güçlü bir Sith Lord’u olduğunun bir kanıtı olabilir.

Teorinin son parçası Binks’in, Palpatine’in cumhuriyetin başına geçmesine yardım eden gizli Sith’lerden biri olması. The Phantom Menace’ta Binks olayların akışına müdahale ediyor ve Jedilar’ı Naboo çekirdeğine yönlendiriyor. Naboo’nun Palpatine’nin ana gezegeni olduğunu unutmayalım. Qui-Gon Jin ile Anakin’in buluşmasına vesile olmuş oluyor ve karanlık taraf için planları dahilinde olabilir.

Lumpawarroo, Binks’in başlangıçta Yoda’nın karanlık taraftaki eşiti gibi düşünüldüğü ve sonradan George Lucas’ın bundan vazgeçtiğine dair bazı spekülasyonlardan bahsediyor. Belki Karanlık efendinin Binks olduğunu sonradan öğrenebiliriz.

jar-jar-vader

Bölüm 7’nin ilk kısa fragmanında karakterini bilmediğimiz Andy Serkis’in sesini duyuyoruz. Bu yeni karakter Jar Jar Binks’in karanlık efendi olmasına ya da Gungan’ın, Supreme Leader Snoke olmasına ışık tutabilir.

The Force Awakens’da karanlık tarafın durumuyla ilgili hala boşluklar var. Bu boşluklar dolduruldukça bu teori ile ilgili fikirlerimiz değişecektir. Bu tezlerden sonra düşüncemiz biraz değişiyor ama serinin devamının bu teoriyi doğru çıkartacağını pek düşünmüyorum.

Bu da teoriye uygun olarak tasarlanan fragman:

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Uprising Mobil Oyunu Geliyor

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu