AYBABTUMakaleler

FRP’deki Büyüler Nereden Geliyor?

Masaüstü FRP, 1974 yılında Gary Gygax ve Dave Arneson‘ın birlikte yarattığı Dungeons and Dragons ile başladı. O zamandan beri dünyada milyonlarca kişi ejderhalarla savaşıyor, epik maceralar yaşıyor ve büyü yapıyor. Tabii ki büyü yapmak o kadar da kolay değil maalesef. Dungeons and Dragons‘ta belki de öğrenip oynaması en zor sınıflardan birisi büyücülerdir. Nasıl büyü yapılırdan büyülerin detaylarına kadar çok sayıda bilgiyi öğrenmeniz gerekir. Peki oyundaki büyü sisteminin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? 

Bu sorunun cevabını bulmak için Dungeons and Dragons – Player’s Handbook‘un sonundaki esin kaynağı olan eserler kısmında bulunan bir isme bakmamız gerekiyor: Jack VanceThe Dying Earth ve The Eyes of the Overworld

Jack Vance

Jack Vance 2013 yılında 96 yaşındayken hayatını kaybetmiş bir bilimkurgu ve fantastik edebiyat yazarı. Kariyeri boyunca Hugo (hem de 3 kez), Nebula ve Jupiter ödüllerinin sahibi olmuş ayrıca 1984 yılında da yaşam boyu başarı ödülü kazanmış. The New York Times bir keresinde onun için ABD’nin “değeri bilinmemiş seslerinden birisi” bile demiş.

RPG Tarihçesi

Dungeons & Dragons Üstündeki Etkisi

“Değeri bilinmemiş” onun için gerçekten de doğru bir tabir çünkü eserlerinin D&D üstündeki etkisi neredeyse her yerde görülebilmesine rağmen ismini çok az kişi biliyor. Hatta The Dying Earth’ten alınan şu kısım özellikle de büyü sisteminin mekaniklerini ne kadar etkilediğine bir örnek olabilir:

Turjan’ın büyüsünü barındıran kitaplar siyah çelikten masanın üstünde ya da kitaplığın raflarında gelişigüzel bir şekilde yatıyor. Geçmişin büyücüleri tarafından derlenmiş bu ciltler yüzlerce güçlü büyüyü barındırıyor. Ancak Turjan’ın beyni aynı anda bu büyülerden sadece 4 tanesini barındırabilirdi. 

[…] Daha sonra oturdu ve yanına alabileceği büyüleri bir günlükten seçmeye başladı. Nasıl tehlikelerle karşılaşabileceğini bilmiyordu bu nedenle de genel uygulamaları olan 3 tane büyü seçti […]

Paragrafı dikkatli bir şekilde okuduğumuzda aslında Dungeons & Dragons’taki büyü sisteminin özetini görebiliyoruz. Gary Gygax ve Dave Arneson, Dungeons & Dragons’taki büyü sistemini tasarlarken doğal olarak temel olarak kullanabilecekleri bir kaynağa ihtiyaç duydular ve ilham da doğrudan Jack Vance‘ın kitabından geldi. Hatta bu ilham o kadar etkili oldu ki bundan sonraki RPG oyunlarının çoğunluğu da buna benzer bir sistem kullandılar. Bunun sonucu olarak da bu tarzdaki büyü sistemlerine “Vancian Magic” denmeye başlandı.

► Dungeons and Dragons’taki Büyü İsimleri

Oyunun mekaniklerini tasarlarken Gygax’ın bir kurallar bütününe ihtiyacı vardı ve Jack Vance de bunu tam olarak sunmuştu. “Ancak Turjan’ın beyni aynı anda bu büyülerden sadece 4 tanesini barındırabilirdi” kısmı tam olarak büyü slotlarına ve seviye atladıkça bunların artmasına işaret eden bir yol gösterici niteliğindeydi.

Ayrıca Jack Vance’ın kitaplarındaki büyücü karakter Turjan büyülerini her gün bir günlüğünden çalışmak zorundaydı ki bu sistem de neredeyse birebir olarak FRP’ye aktarılmış. Sadece günlük yerine “büyü kitabı” kullanılmış ve büyüler de her gün yeniden o kitaptan çalışılmaya devam edilmiş.

Büyünün Gücü

“Vancian Magic” hakkında bir diğer önemli nokta da büyücülerin de zamanla çalışarak güçlenmesi ve daha güçlü büyüler yapabilmeleri mantığıdır. Yani düşük seviye bir büyücü küçük etkiler haricinde pek bir şey başaramazken yüksek seviye bir büyücü gerçekliği bile değiştirebilecek kapasiteye sahiptir. Bu açıdan bakıldığında tam olarak seviye atlama ve büyü seviyesi sisteminin de temelini oluşturduğu söylenebilir.

► Dungeons & Dragons’ın Unutulmaz 10 Büyüsü

Jack Vance hakkında son bir not olarak söylenmesi gereken bir şey daha var. Glokom hastası olan yazar 1980’lerde tamamen kör olmasına rağmen yazmaya ve insanları etkileyecek fikirler ortaya atmaya devam etmiştir. Tıpkı iyi bir büyücünün yapacağı gibi.

Huzur içinde uyu Jack Vance, bize tahmin ettiğinden çok daha değerli bir miras bıraktın…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.