AYBABTUMakaleler

Neden FRP Oynamalısınız?

Yıl neredeyse 2019 olacak ancak siz hala FRP oynamadınız mı? FRP oyunları uzaktan sıkıcı ve çocuksu mu geliyor? Lütfen izin verin sizi bu hatanızdan döndürmeye çalışayım. Oyun kavramının temellerine dayanan FRP oyunları aslında düşündüğünüzden çok daha çeşitli, eğlenceli ve insanın yeteneklerinin gelişiminde oldukça büyük etkilere sahip. Şu anda ne yapıyorsanız bırakıp en yakınınızdaki FRP grubunu bulmanız için size yedi neden sunuyoruz.

1- Tek Sınır Hayalgücünüz

FRP oyunlarının temelinde hayalgücü bulunur. Oynadığınız evrenin özelliklerini belirleyen mekanikler haricinde pek fazla sınırlamayla karşılaşmazsınız. Bu nedenle bir sorunla karşılaştığınızda mantık çerçevesinde olduğu sürece sayısız çözüm üretebilirsiniz.

FRP Nedir?

Mesela bir video oyunu oynarken bir binaya girmek istediniz ancak binanın kapısının kilitli olduğunu gördünüz. Sırtınızda kocaman bir roketatar olmasına ya da tanrıları kılıçla öldürebilecek güce sahip olmanıza rağmen anahtarınız olmadığı için bir türlü içeri giremezsiniz çünkü oyunun yapımcıları içeriye girmenin tek yolu olarak kapıyı tanımlamışlardır ve kapıyı da sadece anahtarla açılır yapmışlardır. Ancak FRP oyunlarında mantık bu şekilde işlemez. Kapıyı kırabilir, maymuncukla açabilir, duvarları parçalayabilir, tünel kazabilir, çatıya tırmanabilir, etrafından dolanıp arka pencereden içeri girebilirsiniz. Belki de girmekle uğraşmaz ve başka bir maceraya atılırsınız.

Ayrıca oyun esnasında hikayenin büyük bir bölümü çoğunlukla konuşularak anlatılır ve oyun konuşarak ilerler. Yani FRP oynarken aslında bir masaya oturup toplu olarak hayal kurarsınız. Oyun yöneticisi bir dünya hayal eder ve oyuncular da bu dünyada yaşayan karakterler hayal ederler. Karakterinizi yaratırken de kişilik ve görünüş olarak istediğiniz kişi olabilirsiniz.

2 – FRP Oyunları Tamamen Sosyalleşme Üstünedir

Üstteki maddede FRP oynarken bir masa başına oturup birlikte hayal kurulduğundan bahsetmiştim. Bu tarz oyunlar tamamen insanların konuşup sosyalleşmesine dayanır çünkü oyunun ilerlemesi için her katılımcının hikayeye bir şeyler katması gerekir. Bu da sürekli etkileşim ve diyalog içinde olmayı gerektirir. Bir diğer deyişle, FRP oyunları sizi sosyalleşmeye zorlar.

FRP oynamak için bir oyun yöneticisi ve bir de oyuncu olmak üzere en azından iki kişi gereklidir. Ancak bir oyundan yeterince verim alıp eğlenebilmek için birçok oyuncu 4-5 kişi sayısının ideal olduğunu söyler. Yani tek başınıza FRP oynamanız imkansızdır. Bu sadece tek başına hayal etmekle olacak olan bir oyun değil.

Ayrıca bir kere FRP oynamaya başladığınızda, özellikle de kendi çevrenizde oynayan birileri yoksa, genellikle gidip bir oyun grubu bulmaya çalışırsınız. Bu durum da sizi yeni insanlarla tanıştırır. Yeni ortamlara sokar. Bu hobiniz sayesinde de farklı bir şehre gittiğiniz zaman rahatlıkla benzer oyun zevkine sahip kişilerle yakınlaşabilirsiniz.

3 – FRP Fiziksel Ögelere de Sahiptir

Tamam her şeyin çoğunlukla sözle yaratıldığını ve ilerlediğini söyledim ancak hikayenin ve oyunun renklenmesi ve görsel bir boyut kazanması için çok sayıda fiziksel eşya da kullanılır. Yani FRP oyunları, “abi ben sıkılırım öyle, hayal kur nereye kadar,” diyenler için de çok sayıda öge içeriyor.

Hemen hemen her FRP sistemi bir karakter kağıdı içerir. Bu kağıtta karakterinizin özellikleri ve sahip olduğu eşyalar yazar genelde. Karakterinizin başına bir şey geldiğinde sürekli bu kağıt üstünde değişiklik yapmanız gerekir. Bu nedenle oyunlarda yanınızda kalem ve silgi bulunması oldukça faydalı olacaktır.

Ayrıca, oyun esnasında kullanılabilecek haritalar, savaş matları, ve minyatürler oyunun görselliği açısından oldukça etkileyici ögelerdir. Özellikle de karakterinize fiziksel olarak benzeyen bir minyatür bulup kullanmaya başladığınızda karakterinize daha da çok bağlanırsınız.

FRP oyunlarının bir diğer temek fiziksel ögesi de zarlardır. FRP zarları, oyuncular için bir nevi bağımlılık haline gelir. FRP oynayan tanıdıklarınıza sorun hepsi zar koleksiyonunu geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Ayrıca hepsinin uğurlu zarları vardır.

Tabi zar dediğimiz zaman FRP oynamayan kişilerin aklına hemen 6 yüzlü (d6) tavla zarları gelecektir ancak FRP oyunlarında temelde 7 çeşit zar kullanılır: 4 yüzlü (d4), 6 yüzlü (d6), 8 yüzlü (d8), 10 yüzlü (d10), 12 yüzlü (d12), 20 yüzlü (d20) ve 10 yüzlü ancak sayıların 10, 20, 30 gibi yazıldığı ikinci bir zar mevcuttur.

Kritik bir anda zarın sonucunu beklerken yaşanan heyecan… Anlayamazsınız. Beni en büyük çeken o zarların masada yuvarlanırken çıkardığı ses.

4 – FRP Oyunları Sorun Çözme Yeteneği Kazandırır

FRP oyunlarında genellikle bir zorluğun üstesinden gelmeye çalışırsınız. Bu zorluk şehri tehdit eden bir ejderha da olabilir, bir hanın mahzenindeki fareler de. Karşılaşılan zorluk ne olursa olsun, oyuncuların olayı iyi analiz etmesi ve karakterlerinin özelliklerini etkili bir şekilde kullanabilmesi gerekir çünkü FRP oyunları tahmin edebileceğinizden çok daha tehlikeli ve ölümcüldür.

FRP oyunlarında karakteriniz öldüğü zaman, bir süre sonra kasabada tekrardan canlanıp oyuna devam etmez. Yapılan ve yaşanan şeylerin tekrarı da olmaz. FRP oynarken alınan kararlarda oldukça dikkatli olunmalıdır. Bunun sonucu olarak da oyuncular, bir problemle karşılaştıklarında taktik açıdan doğru kararlar vermeye çalışır.

Birçok deneyimli FRP oyuncusu zamanla diğer insanlarla konuşup olayları tüm yanlarıyla incelemeyi ve kullanabilecekleri tüm yolları analiz etmeyi öğrenir. Bu öğrenilen sorun çözme yeteneği, sadece oyunlarda kullanılmakla sınırlı kalmaz ve gerçek hayatta da kendini gösterir. Bir diğer deyişle FRP oyunları, oyunculara gerçek hayattaki sorunlarıyla mücadelelerinde de yardımcı olur.

5 – FRP Oyunları Yazma, Rol Yapma ve Hikaye Anlatıcılığı Yetenekleri Kazandırır

FRP oynarken bir karakteri canlandırırsınız. Zamanla bu karakter sizin bir parçanız olur ve ona bağlanırsınız. Bunun sonucu olarak da oyun esnasında, iyice onun rolüne bürünmeye başlarsınız. Kimi oyuncular bu konuda o kadar iyidir ki onları hayranlıkla izlersiniz. Ancak bu yetenek aslında hepimizde bulunur. Ne kadar çok oyun oynar ve karakterinize ne kadar çok bağlanırsanız, rol yapma yeteneğiniz de o kadar gelişir. Bu nedenle çok sayıda ünlü film yıldızının FRP oynadığını söylersem şaşırmayın lütfen. Vin Diesel, James Franco, Deborah Ann Woll, Joe Mangeniello ve Shia LaBeouf bu listedeki isimlerden sadece bazıları.

FRP Oynayan Ünlüler

FRP oynarken bu rol yapmaya bağlı olarak bir noktada da hikaye anlatmayı öğrenirsiniz. Özellikle de oyun yöneticisiyseniz hikayeyi oyuncularınıza oldukça etkili ve inandırıcı bir şekilde anlatabilmeniz gerekir. Yoksa yaptığınız şeyin bir metni okumaktan farkı kalmaz. Bu nedenle Steven Spielberg ve Matt Groening gibi isimlerin zamanında FRP oynadığını söylersem şaşırmayın.

Bir diğer önemli konu da yazma yeteneği. Oyuncuysanız karakterinizi oluşturmak ve ona bir geçmiş hazırlamak size bir nevi karakter yaratmanın temellerini öğretir. Ancak oyun yöneticisi olduğunuzda ve hazır maceralar oynatmayı da sevmiyorsanız, önünüzde hazırlamanız gereken bir dünya var demektir. Bu dünyadaki her karakter, her ülke, her yaratık ve her türlü varlık sizin kontrolünüzdedir.  Bunları olabildiğince orijinal ve ilgi çekici hale getirmeye çalışırsınız. Yani oyun yöneticiliği yapmak sizi yaratıcı yazarlık konusunda eğitir. Yani en azından Stephen King, George R.R. Martin ve Roger Zelazny bu konuda FRP oynamanın etkili olduğunun en büyük kanıtları.

6 – Aslında FRP Oynamayı Zaten Biliyorsunuz

Tamam her FRP sistemi belirli kurallara sahiptir. Ancak temelde hepsi rol yapmaya ve hayal etmeye dayanır. Hepimiz küçükken evcilik ve doktorculuk benzeri oyunlar oynamışızdır. Bunları basit FRP oyunları olarak rahatlıkla sınıflandırabiliriz. Yani hemen hemen hepimiz bu oyunlar konusunda zaten tecrübeliyiz.

Evcilik Oyunu

FRP sistemlerinin sahip oldukları kurallar ise sadece oyuna renk katıp belirli mekaniklerin belirlenmesi içindir. Hiç kural falan bilmeden rahatlıkla bir oyunun parçası olabilirsiniz. Kuralları zaten zamanla oynadıkça öğrenirsiniz.

Birçok etkinlikte tek oturumluk oyunlar oynatmaya özen gösteririm. Bu tarz etkinliklerde FRP’nin adını bile duymamış kişiler gelir merakla. Onlara 5 dakikada karakter yaratıp oyunlara kattığım çok olmuştur ve inanın bana o oyunlardan belki de en çok zevk alanlar onlar olmuştur çünkü sonsuz olasılıklara sahip bir dünya ile tanışırlar.

Kuralların sadece eğlenceyi artırmak için birer süs olduğunu unutmayın, onlar oyunun kendisi değil. Hatta D&D‘nin yaratıcısı Gary Gygax‘ın bu konuda şöyle bir sözü var. Gygax, “Oyunculara asla söylememiz gereken bir sır var. Aslında FRP oynamak için hiçbir kurala ihtiyaçları yok.” demiştir.

Yani FRP oynamak istiyorsanız, ancak kuralları bilmediğiniz için çekiniyorsanız lütfen rahatlayın çünkü bunun gerçekten pek bir önemi yok. Hemen bir grup bulun ve gidip ben geldim diyerek oynamaya başlayın.

7 – FRP Eğlencelidir

Neden bu kadar insan FRP oynuyor? Cevabı aslında çok basit çünkü FRP oynamak eğlencelidir. Arkadaşlarınızla video oyunu oynamaktan ya da bir yerde oturup sohbet etmekten pek farkı yoktur. Daha doğrusu bu ikisinin birleşimi gibidir aslında.

Eğer enerjinizin uyuştuğu bir grup ile FRP oynarsanız, bunun hayatınızdaki en eğlenceli deneyimlerden birisi olacağının garantisini verebilirim. FRP oynamaya başlayıp onun tadını aldıktan sonra da bunun bir bağımlılık haline geleceğinin de garantisini veriyorum.

Yani gidin ve FRP oynayın. Eğer hoşunuza gitmezse 2-3 saat kaybetmiş olursunuz. Ancak hoşunuza giderse, önünüzde harika ve sonsuz olasılıklara sahip bir dünya bulacaksınız. Tek yapmanız gereken ise o dünyanın kapılarını açmak için azıcık cesaret göstermek.

► FRP Oynamak İçin 10 Sebep!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.