Makaleler

Evcilik Oyunu

Her insan bir FRP oyuncusudur ama bunun farkında değildir. Bir oyun oynarken örneğin evcilik oynarken hepimiz Role Play yaparız. Ne yaptığımızın, yaptığımız işin ne olduğunun bir önemi yoktur. Bazı sınırlar vardır, oyunun doğası gereği konulmuş; kimsenin yazmadığı ama karşımızdaki arkadaşımızla birlikte oluşturduğumuz ve oyuna dahil ettiğimiz kurallar. Onlar sayesinde oyunumuzun keyfi kaçmaz, kimse kırılmaz. Eğlence günlerce devam eder.

Oyunun yöneticisi oynadığımız oyuna göre değişir. Eğer bir savaş oyunuysa erkek olarak DM’lik görevini üstleniriz ama doktorculuk veya evcilik oynuyorsak kontrol her zaman kızlardadır! Onlar evin hanımı bizse beyi oluruz. İşimizden döner ve eşimizi karşılarız. Ev meselelerinden, işteki sorunlardan bahsederiz. Gördüklerimizin, duyduklarımızın taklidini yaparken kendimizi rolümüze iyice kaptırırız. O ne derse o olur, güç her zaman kızdadır. Bizi parmağının ucunda oynatırken gelecekte yapacakları konusunda fikir sahibi olmamız ve kendimizi hazırlamamız gerekir ama hep iş işten geçmiş olur.

Kimi zaman aile genişler, çocuk olan bizlerin çocuklarını canlandıran başka çocuklar oyuna dahil olur. Onlara baba oluruz, kızlarsa anne. Kendi ailemizden gördüğümüz şekilde davranırız ama aynı zamanda hayalini kurduğumuz yuvayı gerçeğe dönüştürürüz. Arkadaşımız olan oğlumuz harçlık istediğinde ya gıcık etmek için bir güzel azarlar ya da mutlu etmek için cebimizden hayali yirmi lira çıkarıp eline tutuştururuz.

Evin annesi çocuklarına yemek yapar annesini taklit eder. Belki gelecekte nasıl bir anne olacağı o oyunda sergilediği oyunculukla da ilişkilidir. Kim bilebilir? İşinin altından başarıyla kalkar, bazen o da işe girer, çocukta yapar kariyerde!

Eğlenmeye ama aynı zamanda ihtiyacımız olan bazı şeyleri de gerçekleştirmeye çalışırız. Tecrübe edinmek oyunun farklı bir yönüdür. Eşimizin davranışları, tepkileri, bize yaklaşımı, çocuklarla olan ilişkiler bunların hepsi bize bir şeyler kazandırır. Oyunlarla büyürüz ve bunların hiç zararı olmaz.

Bugün FRP oyuncularına kızan, onları garipseyenler çocukluğumuzda oynadığımız bu oyunlar karşısında susarlar. Hepsi içten içe bilir ki bu bir oyundur. Hepsi bilir ki bir zamanlar onlarda bir doktor, bir koca, bir eş olmuşlar; ilk öpücüklerini evcilik oynarken almış, ilk eşlerine oyunda sahip olmuşlardır. Adına FRP demişsiniz ya da başka bir şey. Tepkinin adla ya da oyuncunun yaşıyla bu kadar alakası olmamalı. Sonuçta hepsi birer oyun ve hepsi eğlenip arkadaşlarımızla birlikte olmak için oynanıyor. Ön yargılı olduğumuz şeylerin gerçekte ne olduğunu iyice düşünmeliyiz, çünkü bazen FRP’de olduğu gibi kızdığımız grubun bir parçası olabiliriz.

Ceyhun Hangman ALYEŞİL

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.