Makaleler

FRP Irklarının Günlük Yiyecekleri

FRP oynatırken en sevdiğim şeylerden birisi de; hanlar için bulundukları şehrin özelliklerine göre menüler oluşturmaktı. Tabi bu menüler yeri geldiğinde şehirde yoğun olarak bulunan ırka göre de değişiklik göstermekteydi. Bu durum hem dünyanın daha canlı olmasını hem de oyunlardaki yemek olayının daha eğlenceli olmasını sağlıyordu. Ancak wats6831 isimli reddit kullanıcısı, oyunlarındaki yemek olayını birkaç adım öteye taşıdı. Oynattığı Pathfinder oyunundaki ırkların günlük yiyeceklerinden oluşan birer sofra kurdu.

İşte wats6831‘in ırklar için kurduğu sofralar:

Dwarf

Cüceler için kurulan bu sofrada; sarımsaklı tavuk ciğer, tütsülenmiş biberli peynir, baharatlı sosis, kurutulmuş yaban mantarı, kurutulmuş sebzeler ve peksimet bulunuyor.

Elf

Elf sofrasında ise bal peteği, Elf yol ekmeği, baharatlı ve taze soğanlı keçi peyniri, ballı yosun, çamfıstığı ve tütsülenmiş somon bulunuyor. Elf yiyeceklerinin, cücelerinkilerle karşılaştırınca çok daha zarif olduklarını belirtmem gerek.

Halfling

Halfling’ler ise biraz daha basit yiyecekleri tercih ediyor. Onların sofrasında ballı kek, çeşitli sosisler, küçük tostlar, çedar peyniri, kabak çekirdeği, çiğdem, turşu ve üzümlü kek bulunuyor.

Orc

Orc mutfağı zenginliği ve kalitesiyle tanınan bir mutfak değil. Hatta böyle bir mutfağın varlığı bile şüpheli sanırım. Orc’lar genellikle ne bulurlarsa onları yeme taraftarıdırlar ancak gene de belirli bir damak tadına sahip olduklarını da söyleyebiliriz. Orc sofrasında ise en son öldürdükleri şeyin et ve kemikleri, kaynağı bilinmeyen biraz kurutulmuş et, yağmaladıkları evden ekmek, ormanda buldukları kabuklu yemiş ve ağzının tadını bilen asil orc’lar için biraz da közlenmiş acı biber bulunuyor.

Half-Orc

Ne mutlu ki half-orc’lar, atalarına kıyasla biraz daha gelişmiş bir damak tadına sahipler. Onların tercihleri ise tavuk butları, pekmezli tatlı ekmek, yıllanmış peynir, haşlanmış yumurta ve çeşitli kabuklu yemişlerden yana oluyor.

Gnome

Gnome mutfağının beklediğimden daha iyi çıktığını belirtmem gerek açıkçası. Onların sofrasında, ızgara balık, baharatlı keçi peyniri, fıstıklı Gnome ekmeği, kurutulmuş incir, bıldırcın yumurtası, kavanozda biraz şarap ve keçi sosisi yer alıyor.

Lizardfolk

Omnivor olan lizardfolk’lar genellikle bataklıklarının çevresinde geniş bir ekosisteme sahip oluyorlar. Bu nedenle de çok çeşitli bir yemek yelpazeleri bulunuyor. Onların günlük tercihlerinde ise yosunlu karides, freksoğanı yatağında kerevit, karadut, yonca filizleri, kurbağa bacakları ve şişte çeşitli böcekler bulunuyor. Açıkça söylemek gerekirse bana pek de çekici gelmedi lizardfolk mutfağı.

Drow

İsimlerine yakışır şekilde en şatafatlı yiyecek tercihleri de drow’larda bulunuyor. Onların sofrasındaki lezzetler FRP ortamında bile olsanız herkesin karşılayamayacağı türden. Siyah trüflü peynir, tereyağı soslu salyangozlar, kör mağara balığı havyar dolgulu mantarlar, faerzress işlenmiş ördek yumurtası, kara kadife kulak mantarları ve en iyisinden bir kadeh şarap.

Listenin sonunda ise evrensel bir günlük yiyecek sofrası bulunuyor.

Bu sofra sanırım en basit olanı. Neredeyse her yerde bulunabilecek yiyeceklerden oluşuyor: biraz otlu ekmek, kurutulmuş meyve, isli peynir ve sosis.

Yukarıdaki sofralardan benim için en cazip olanı da cücelerinki sanırım. Maalesef vejeteryan karakterler için bir alternatif bulunmuyor listede ancak wats6831‘ın yeni sofralar kurma hazırlığında olduğunu da belirtmek gerekir. wats6831‘in reddit’teki gönderisine de şu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET 14 Yaşına Girdi

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.