AYBABTUMakaleler

FRP Hissi Veren 4 Video Oyunu

FRP oyunları uzun süredir birçok video oyunun kural temellerinden hikayelerine kadar belirleyici bir etki oluşturuyor. Özellikle günümüzde FRP’nin yükselişi ile birlikte bu etkinin de arttığını görebiliyoruz. Kimi zaman doğrudan yayınlanmış maceralar bir video oyunu olurken, kimi zaman da zar atma mekaniklerini bile bu oyunlarda görebiliyoruz.

Ve bana kalırsa bir video oyunu, FRP’deki özgürlük hissini ne kadar çok verebiliyorsa, o kadar başarılıdır. İki türün de büyük hayranları olarak işte sizlere oynarken FRP hissi veren 4 video oyunu sunuyoruz.

The Warlock On Firetop Mountain

Fighting Fantasy‘nin 1982 yılında çıkardığı aynı isimli  oyun kitabına dayanan The Warlock on Firetop Mountain‘de Firetop Dağı’nda yaşayan kötü bir warlock’u öldürmeye çalışıyoruz. Tabii bu yolculukta da sayısız tehlike ve maceraya da göğüs germemiz gerekiyor.

Detaylıca hazırlanmış bir FRP senaryosuna benzeyen oyunda çok sayıda detaylı harita ve 100’den fazla minyatür şeklinde hazırlanmış karakter ve eşya bulunuyor. Oyunun hikayesi de metin bazlı maceralar gibi sunuluyor ve karakterimizin alacağı kararlar doğrultusunda şekilleniyor.  Karakterinizin özelliklere göre de bu aldığınız kararların etkileri çok farklı olabiliyor.

Oldukça zorlayıcı olduğu söylenen oyunda atılan yanlış bir adım sizi kolaylıkla dağın karanlık dehlizlerinde ölüme götürebilirmiş. Eğer sizi biraz zorlayacak ve özgürce keşfetmenin keyfini çıkarabileceğiniz solo bir oyun arıyorsanız, The Warlock on Firetop Mountain, iyi bir alternatif olabilir.

Pathfinder: Kingmaker

Black Isle Studios‘un Dungeons and Dragons kuralları temel alınarak yaratılan efsane oyun serileri Baldur’s Gate ve Icewind Dale’i kim unutabilir. Onların başında haftalarımızı harcamıştık. Bu oyunlarla benzer bir düşünce yapısıyla 2018 Eylül’ünde çıkan Pathfinder: Kingmaker ise adından da anlaşılabileceği gibi Pathfinder sistemi baz alınarak hazırlanan bir oyun.

Oyunun mekanikleri hemen hemen Pathfinder FRP sistemi ile aynı. Dövüş d20 zarlar ile yapılıyor. Karakter sınıfları ve özellikleri Pathfinder kurallarına göre belirleniyor…

Tamamen kendi zevkinize göre hazırladığınız karakterle başladığınız oyunda çeşitli karakterlerin ekibinize dahil olmasıyla ortalık iyice şenlenecek. Çünkü ekibinizdeki karakterlerin kişilikleri ve birbirleriyle olan ilişkileri de oyununuzu etkileyecek. Ayrıca aldığınız her karar da karakterinizin gelişimini ve oyunu etkileyecek şekilde tasarlanmış.

Elbette bu oyunu Black Isle Studios‘un oyunları ile karşılaştıramayız bile ancak onlara bir saygı duruşu niteliği taşıdığını da inkar edemeyiz.

Divinity: Original Sin 2’nin Game Master Modu

Divinity: Original Sin 2, zaten oynanış itibariyle FRP deneyimine oldukça yakın bir tecrübe yaşatıyor. Ancak oyun, bunu bir adım ileriye taşıyan bir özelliğe daha sahip: Game Master Modu.

Oyunun bu modu sayesinde kendi FRP oyununuzu arkadaşlarınıza  oynatabiliyorsunuz. Bu modda kendi haritalarınızı oluşturabilir, NPC’ler yaratabilir ve oyuncularınızla etkileşime geçirebilirsiniz. Ayrıca çok geniş de bir canavar arşivini oyuncularınız karşısına çıkarabilirsiniz.

Sanırım modun en güzel tarafı ise oyuncularınızın karşısına çıkardığınız zorluklarda oyuncularınızın da karakterlerinin özelliklerine göre zar atabilmeleri.

Eğer bilgisayar başında oldukça sağlam grafiklerle bir FRP oyunu oynatmak istiyorsanız sanırım Divinity: Original Sin 2’s Game Master Mode tam size göre.

Knights of Pen & Paper

Knights of Pen & Paper oyunları, öncelikli olarak mobil cihazlarınızda bulabileceğiniz en eğlenceli oyunlardan. Her oyunda FRP oynayan bir grup arkadaşı ve oyun yöneticilerini kontrol ederek birbirinden eğlenceli ve komik maceralara yelken açabilirsiniz

Oyunların belki de en büyük artısı, hemen hemen her konuşmada ve karakterde belirli bir seviyede mizahın bulunması. Özellikle İngilizce biliyorsanız, yapılan sayısız gönderme ve şaka sayesinde oyunları büyük bir gülümseme ile oynarsınız.

Oyunlarda ayrıca karakterlerinizi eşyalardan, yeteneklerine, hatta gerçek hayatta kim olduklarına kadar istediğiniz yönde şekillendirebilirsiniz. Bu nedenle Knights of Pen & Paper oyunları, favori oyun serilerimden birisidir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Başrol Oyuncularından Birisi Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.