Makaleler

Fallout 4 Söylentileri Devam Ediyor!

Fallout 4 Banner

Doymadık doyamadık Fallout 4 söylentilerine. Her geçen gün artan söylentiler, E3 fuarını işaret ediyor. Yeni söylentilerin de ortaya çıkmasıyla, Fallout 4’ün tanıtılmasına kesin gözüyle bakmaya başladık. İşte ortaya çıkan son haberler:

Hatırlarsanız 2013 yılının sonlarına doğru thesurvivor2299 sitesi ile bir şaşkınlığa uğramıştık. Fallout göndermeleri içeren site, mors alfabesi ile bazı tarihler söylüyordu. Ne yazık ki, bu site Fallout 4 için yapılmış dev bir şakaydı.

Daha sonrasında da Almanya’dan gelen bir haberle sarsıldık. Bethesda’nın Shadow of Boston isminin yayın haklarını satın aldığı ortaya çıktı. Bu isim Fallout 4 için kullanılacaktı. Yine ve yine bu haberin yalan olduğu ortaya çıktı. Biz de hepsine balık gibi atlamıştık. Duygularımızla fazla oynadılar.

O zamandan beri Fallout 4 hakkında çıkan söylentilere büyük şüphelerle yaklaşır olduk. Ancak 2015’in başından beri ortaya çıkan söylentiler, kuvvetli kaynaklara dayanıyordu. Özellikle Bethesda’nın E3 için büyük bir alanı kiralamış olması kafalarda soru işaretleri uyandırdı.

Firmanın önümüzdeki E3 Fuarı sırasında Fallout 4’ü tanıtacağı söyleniyor. Bunun için çalışmaların hızla sürdüğü, fuarda müthiş bir fragmanın da izleyicilere sunulacağı belirtiliyor. Ortaya çıkan son bir söylenti, fragman ihtimalini de artırdı.

Bahsi geçen tasarımcı arkadaşın LinkedIn hesabı.
Bahsi geçen tasarımcı arkadaşın LinkedIn hesabı.

Guillermo del Toro’nun (Hellboy, Pan’s Labyrinth) yapım şirketi Mirada Studios’a iş yapan bir 3D tasarımcısının LinkedIn hesabına göre bu kişi Fallout 4’ün sinematik fragmanı için çalışmalarda bulunmuş. Videogamer sitesinde ortaya çıkan haber bize çok fazla bir şey anlatmıyor. Ama mantıken E3 Fuarı’ndaki tanıtım gününe odaklanmamıza sebebiyet veriyor.

Bu 3D tasarımcısı daha önce Far Cry 4 ve Forza gibi oyunlar için de fragman çalışmalarında bulunmuş. Arkadaşımızın CV’si oldukça kuvvetli. Kendisinin Aralık ve Mart ayları arasında Fallout 4’ün fragmanı için çalıştığını görüyoruz. Bethesda, Fallout 4 için iddialı bir tanıtım yapmak istiyor olabilir. Bu yüzden ciddi firmalarla iş birliği içine girmiş.

Elbette sadece bir LinkedIn hesabına bakarak, Fallout 4’ün onaylandığını söyleyemeyiz. Ancak yukarıda da bahsini geçtiğimiz gibi Bethesda’nın E3 Fuarı’nda büyük bir konferans vereceğini biliyoruz. Firmanın son zamanlardaki çalışmalarını bir gözden geçirelim.

Firma 2010 yılında Elder Scrolls dünyasının kuzeyindeki kadim efsaneleri, Skyrim oyunu ile gözler önüne sermişti. 2 yıl sonrasında Elder Scrolls Online tanıtımını yaparak, Skyrim ile birlikte gelen sükseyi kullanmak istemişlerdi. Ancak 2014 yılında çıkan ESO, istenilen ilgiyi yakalayamamıştı.

Bu açıdan firmanın yeni oyununun Elder Scrolls dünyası ile alakalı olmayacağını düşünüyoruz. Ayrıca MMORPG türüne de bir süre yaklaşmayacakları kesin.

fallout-3-banner

2012 yılında ise Dishonored ile tanıştık. Fragmanlarında oldukça iddialı bir yapım gibi gözükse de, sıradan yapısı ile çok da dikkat çekmemişti. Steampunk havası ile oyun pazarındaki bir boşluğu doldurmaya çalışmıştı. Thief serisine hayran oyuncuları kendisine çekmeye çalışsa da, istediği ilgiyi yakalayamamıştı.

2014 yılına geldiğimiz, Bethesda için 2 önemli oyun görüyoruz. The Evil Within ve Wolfenstein. The Evil Within konusunda oyun severlerin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Açık dünya fırsatı sunmasına karşın, Dishonored’da olduğu gibi lineer bir yapıya sıkışmıştı.

Öte yandan Wolfenstein, dinazor oyuncuları bile heyecanlandırmış. Yıllar sonra ilk defa bir oyun için ön sipariş vermişlerdi. Oyun çok da başarılıydı. Wolfenstein’in en önemli yanlarından biri ise Doom’u müjdelemesiydi.

FPS dünyasının iki kült oyunun yayın hakları Bethesda’nın elinde bulunuyor: Wolfenstein ve Doom. Firma sadece bu oyunların isimleriyle bile milyonlarca dolar para kazanabilir. Wolfenstein için ön sipariş veren oyunculara Doom’un kapalı beta sürecine katılma şansı tanınacağı belirtildi. Öte yandan Doom’un çıkış tarihine ilişkin hiç bir bilgi yok.

fallout-4-hype-o-meter

Bu bilgileri bir araya getirdiğimizde Bethesda’nın önceki oyunların üzerinden bir tanıtım yapacağını düşünmüyoruz. Herhangi bir ek paket duyurusu için de bu kadar büyük bir konferans salonunu kiralamış olmaları çok saçma. Haziran ayında, San Francisco’da düzenlenecek olan E3’te Bethesda’nın sunabileceği iki kozu var: Fallout 4 ve Doom.

Söylentiler Fallout 4 üzerine odaklanmış durumda. Ancak Bethesda herkesi ters köşeye yatırarak Doom hakkında sürpriz bir tanıtım videosu yayınlayabilir. Firmanın konferans sırasında sadece basın mensuplarına 20-30 dakikalık bir oyun içi videosu sunacağı tahmin ediliyor. Öncesinde ise 2-3 dakikayı geçmeyecek bir fragman yayınlanacak.

İçimden bir ses tanıtılacak oyunun Fallout 4 olacağını söylüyor. Her ne kadar saçma gibi gözükse de, Wolfenstein’daki Vault 101 göndermesi ile bir sonraki oyuna selam çaktıklarını düşünüyorum.

Çok mu şey istiyoruz bilmiyorum ama Bethesda’dan en azından ufak bir açıklama görmeyi diliyorum. Proje rafa mı kaldırıldı yoksa üzerinde çalışmaya başlandı en azından şu söylentileri bitirecek resmi bir açıklamaya ihtiyacımız var.

O zamana kadar Fallout 4 hayali ile yaşamaya devam edeceğiz. Dilerseniz Fallout Dünyası hakkında sitemiz üzerinden daha fazla bilgi edinebilir ya da Fallout 4 hakkındaki beklentilerimizi derlediğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.