Makaleler

E-Kitap Okuyucuların Basılı Kitabın Yerini Asla Tutamayacak Olmasının 13 Sebebi

Teknoloji ilerledikçe gündelik yaşamı kolaylaştıracak yeni ürünlerle karşılaşıyoruz. Onlardan biri e-kitap okuyucular! Zamandan, yerden ve daha birçok şeyden tasarruf edebileceğimiz iddiasında üreticiler. Lakin e-kitap okuyucuya dair akıllardaki ilk soru: Tüm bu özelliklerinin yanında basılı kitaptan alınan hazzı sağlayabilecek mi? 

e-kitap

Bir kitaba tüm özellikleri ve tüm işleviyle tutkun olanlar buna “Kesinlikle hayır!” cevabını veriyor. İşte, e-kitap okuyucuların asla basılı kitabın yerini tutamayacak olmasının 13 sebebi!

1. İlk olarak kesinlikle basılı kitaptan alınan o kitap kokusunun e-kitap okuyucudan alınamayacak olması! Ki bu kitap kokusu denen şey kimi okuyucu için olmazsa olmazdır.

kitap-kokusu

2. Basılı kitap bütünüyle temas imkânı sağlar. Baştan sonra her sayfayı kolaylıkla inceleyebilmenin tadının e-kitap okuyucuda yakalamak mümkün değildir.

kitap-dokun

3. E-kitap okuyucuda okuduğunuz yerlerin altını çizmek ve not almak basılı kitaptakiyle hiçbir şekilde aynı olmaz. Basılı kitaba not alırken gerek kalem tercihiniz gerekse notlarınızla kendinizden bir şeyler katarsınız…

E-kitap okuyucuda o not peşi sıra dizilmiş kelimelerden öteye gidemez.

4. Kimi insan için kitaplar işlevi kadar obje olarak da değerlidir: Kitap kapağına, edisyonuna, basımına oldukça önem verirler. Bu özelliklerin hiçbirini e-kitapta bulamazsınız.

girl in a library

5. E-kitap okuyucu bir kitapçıda kitapları karıştırarak yeni şeyler keşfetme imkânı sağlamaz; bunu sağlayabilecek olan yalnız basılı kitaptır.

girl-meeting-a-guy-at-a-bookstore

6. E-kitap okuyucu bataryası bittiği anda sizi bir romanın en can alıcı noktasında yarı yolda bırakabilir ama basılı kitap siz onu bırakmadığınız sürece sizi asla bırakmaz…

e-kitap-pil

7. E-kitap okuyucu kütüphaneye gitmenin, orada zaman geçirmenin ve bir kitabı aramanın şefkatini ve paylaşımcılığını mümkün kılamaz; bu ister istemez basılı kitabın tekelindedir.

kutuphane

8. Kitaplarınızı güzelce yerleştirdiğiniz bir kitaplığın görüntüsünün verdiği hazzı bırakın e-kitap okuyucuda herhangi bir şeyde bulmak söz konusu bile olamaz.

kitap-kitaplik

9. Günden güne sayıları artsa da Türkçe e-kitap arşivi hâlâ oldukça yetersiz ve aradığınız her kitabı bulmanız pek olası değil. Ancak basılı kitaplar öyle mi? Aradığınız aramadığınız her şey elinizin altında.

10. E-kitaptan keyif almanın yollarından biri cihazın kalitesi çünkü ekran çözünürlüğü tamamen buna bağlı. Bu da elbette maddi imkâna! Fakat basılı kitapta hiçbir zaman çözünürlük sıkıntısı yaşanmaz.

kitap-book

11. E-kitabı yasal yollarla okuyorsanız arkadaşınızla paylaşmanız mümkün değildir. Basılı kitabınızı her zaman arkadaşınıza ödünç verebilirsiniz.

masal-ejderha-kitap-fantastik

Tabii kitap ödünç verme konusunda hassassanız o sizin bileceğiniz iş!

12. Elinizde tuttuğunuz ya da bir yerde masaya koyduğunuz basılı kitap yeni insanlara, dostluklara ezcümle insan ilişkilerine vesile olabilir. E-kitap okuyucunun bu sıcaklığı yaşatması pek mümkün görünmüyor.

dragon-kitap-kiz-cizim

13. Son olarak basılı kitaplar belli bir okuma süresinin sonunda elektronik cihazlar olan e-kitap okuyucular kadar yormazlar sizi.

e-book-e-kitap

Jean-Claude Carriére ve Umberto Eco’nun “Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın” adlı eserdeki bir konuşmada belirttikleri üzere: “…Kitap tıpkı kaşık, çekiç, tekerlek veya makas gibidir. Bir kere icat ettikten sonra daha iyisini yapamazsınız…”

Kaynak: Parade

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. e-kitapları satın alıp okumaya çalıştım.bilgisayarda zor ve yorucu oluyor.e -okuyucu ya da ipadim yok neyazık ki.elinizin altında yüzlerce kitap olması iyi de yazıda bahsedilen gerçekçilik ve bulunurluk digitalde e-kitapta yok.ingilizceniz iyi ise belki e-kitapta şansınızı deneyebilirsiniz.fakat kitapların yerini tutamaz.yalnız fantastik ve bilimkurgu özelinde kitaplar çabuk tükeniyor yayınevleri değişiyor basımlar özensiz ve kalitesiz lütfen kayra keri küpçü bu konuda yayıncıları daha çok uyarırmısınız ? Saygılar ve sevgiyle

 2. E-kitapların tek iyi yanı ışığın yetersiz olduğu ortamlarda okunabilmesi ama sırf bunun için gerçek bir kitabın deneyiminden feragat etmeye de hiç lüzum yok.

 3. Bu yazıyı yazanın gerçekten e readeri eline alıp incelemediği kesin. Yazdığın maddelerin tamamına kitap okumakla alakalı değil. Yaklaşık 7 yıldır kindle kullanan bir olarak hem kitap okumada kalitem arttı hemde keyfim. Haftada 2-3 kitap okuyabiliyor olmanın verdiği haz hiçbir şeye değişilmez.

  Tatile giderken veya otobüste yada yolda yanınızda kaç kitap taşıyabiliyorsunuz. Ben daha okunmamış yüzlerce kitap taşıyabiliyorum.

  1950’ler de yazılmış asla basılı olarak bulamayacağım bilim kurgu eserlerini herhangi bir yerde satın alıp okumaya başlayabilirim.

  Editörlerin keyfine uymuyor diye basılmamış ama yazarı tarafından online paylaşılan bir eseri okuyabilirim.

  Basılı bir eseri okuyabildiğim süreyle aynı miktarda gözlerim yorulmadan kitap okuyabilirim. E ink teknolojisi bunu sağlıyor.

  Günümüzün şartlarında sahip olduğum yüzlerce kitabı evimde koyacak yer bulamıyorken e kitaplarımın sayısı binleri buluyor.

  “…Kitap tıpkı kaşık, çekiç, tekerlek veya makas gibidir. Bir kere icat ettikten sonra daha iyisini yapamazsınız…” icatların daima daha iyisi ve verimlisi yapılır sadece nereden baktığınıza göre değişir.

  Her bir kitap için harcanan kağıdın nereden geldiğini nasıl elde edildiği düşünürsek. Her bir kitap kestiğimiz yüzlerce ağaç değil mi?

 4. Ağzına sağlık! FRPNET’te böyle cahilce bir makale olması canımı sıktı, siteyi takip edip etmemeyi düşündürecek kadar kötü.

 5. Eheueheue tepkiler iyiymiş gerçekten. Sanırım yazıyı okumadınız, hadi onu geçtim başlığı da yanlış anlamışsınız. Yazıda e-kitap okuyucular kötüdür demiyor, sadece kitabın yerini tutamayacak olmasının 13 sebebi diyor. E-kitap okuyucular yakın/uzak zamanda kitabı yer yüzünden silebilir, bunda bir sorun yok ama yazıda diyor ki “kitabın yerini tutamayacak olmasının sebepleri”.

  Yazı zaten yabancı bir kaynaktan alıntı. Hasan Bey’in de bahsettiği gibi yazıda bahsedilenleri tamamı kitap okumakla alakalı değil. Kaldı ki Kindle “ilk” çıktığından beri e-kitap okuyan, hatta uzun yıllar yayıncılık yaptığım için herkesten önce bu türe ulaşmayı başarmış birisiyim. Hâlâ da büyük bir “legal” e-kitap arşivim var ve okurum. Bu yazıya onay vermemin sebebi eğlenceli bir içerik olması ama bence hemen takibi bırakın, böyle eğlenceli içerikler zaman zaman karşınıza çıkabilir. :)

 6. Yazının çeviri olduğu aşikar, onunla ilgili bir sıkıntı yok. Sıkıntı bu sitede böyle bir yazı yayınlanıyorsa bunu destekliyordur demektir.
  Ben ofansif bir yorum yapmışım kabul ediyorum ama geek kültürünü takip ettiğim bu sitede böyle bir yazı görünce hayalkırıklığına uğradım.

  Matbu kitap, e-kitapa tek üstünlüğü bizim gibi internete erişmesi sıkıntılı bir orta doğu ülkesinde ortaya çıkar. Argümanızı böyle kursaydınız kabul ederdim ;)

 7. Sizin o dijital kitaplar pdf formatında. Tablet acar onlari. Biz ekitap okuyucularda.epub veya .mobi kullanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.