Makaleler

Dungeons & Dragons’ın Unutulmaz 10 Yaratığı

dnd-monsters-top-10-banner

Eminim sizlere “Dungeons and Dragons oyunlarınızda aklınızda en çok yer edinen yaratık hangisiydi?” diye sorduğumuzda pek çoğunuz farklı cevaplar verecektir. Ancak bu sıralama içinde mutlaka aklınızdaki yaratıklardan bir veya birkaçını göreceksiniz.

Biliyoruz ki, FRP oyunlarındaki yaratıkların pek çoğu mitolojiden, folklorden ve efsanelerden ödünç alınmıştır ancak bazı yaratıklar, Dungeons & Dragons sistemini yaratan ekibin muhteşem hayalgücünün ürünü olarak karşımıza çıkar. İşte biz de sizlere bu yaratıklardan en çok hatırlananları sunalım dedik.

beholder-top-10Beholder:

Ah o kem gözler yok mu o kem gözler! Nazar boncuğunun bile fayda etmediği ve sürekli biz oyunculara “göz değdiren” yaratıklarımız. Büyük yuvarlak bir et parçası üzerinde tek bir koca göz ve bol sivri dişli bir ağız. Et parçasının üzerindende sağa sola sallanan uzantılar ve bu uzantıların ucunda daha küçük gözler….

Beholderlar kuşkusuz Karanlıkaltı’nda ya da terkedilmiş harabelerde ve mağaralarda karşımıza çıkması yüksek ihtimal yaratıklar sıralamasında ilk üçe girebilir. Üzerindeki her bir gözden farklı bir büyü ışını fırlatırlar. Bu ışınlar; anti-büyü alanlarından toza dönüştürme ışınlarına, kişiyi zihinsel olarak kontrol altına alan büyülerden canlı varlıkları taşlaştırma ışınlarına kadar pek çok büyü barındırır. İşin tek güzel tarafı asosyal olmalarıdır. Yani çoğunlukla tek başlarına takılırlar.

Not: Yine de Frpnet ekibi olarak uyaralım. Toza dönüştüren ışına maruz kalmayın –disintegration ray-. Ortada yeniden dirilecek bir beden kalmadığı gibi aylarca topladığınız tüm eşyalarda uçup gider.

displacer_beast-top-10Displacer Beast:

Ormanların baş belası. Siz ne olduğunu anlamadan takım arkadaşlarınızı onlar bağıramadan karanlığa çeker ve sıra size gelene kadar ne olduğunu anlamazsınız bile!

Bu yaratıklar özlerinde birer pumadırlar. Siyah-mavi kürkleri, uzun ve kaslı vücutları vardır. Pumalardan temel farkları, 6 bacaklı olmaları –ki her bir bacağının sizi yakalayacak kadar kaslı olduğunu söyleyelim- ve sırtlarından çıkan iki adet uzun koldur. Bu kolların uçları şirin patilerle değil dikenli dokungaçlarla bitiyor tabi kii. Etraflarındaki buğulu auraları sayesinde yerlerini tam olarak kestiremezsiniz. Tam karşınızda görünür ancak saldırdığınızda aslında 3 metre öteden sizi izlemekte olduğunu görürsünüz. DM’lere tavsiye vermek gibi olmasın ancak ormanlarda oyuncuları tam anlamıyla deli etmek istiyorsanız es geçmemeniz gerek yaratıklardan birini okuyorsunuz demektir. :)

mimic-top-10Mimic:

Fazla söze gerek yok. Zorlu bir dövüşten sonra eliniz kolunuz kanlar içinde ödülünüzü almak üzere odanın köşesinde duran süslü püslü sandığa yürürsünüz. Ki yıllar evvel yerde sürünecek kadar yaralandığım Wizard karakterimle tam da bunu yaptım. Amacım sürüne sürüne sandığa gidip onu açmak, alabildiğimi almak ve bir ışınlanma büyüsüyle en yakın tapınağa gidip rahip tedavisi görmekti. Erken konuşmuşum. Zira karşımdaki bir sandık değil bir Mimic idi. Dokunduğum an üzerinden pençeli kollar ve bol dişli bir ağız fırlayarak bana saldırdı – ve inanın karakterimin akıbetini görmeden oyun masasından kalkıp evime gittiğimi söyleyebilirim-.

İyisi mi siz de aç gözlülükle atlamayın her şeye!

hook-horror-top-10Hook Horror

Nam-ı diğer Kancalı Dehşet. Zamanında Drizzt Do’Urden arkadaşımıza epey dert olmuştu. 3 metre kadar boyu, son derece keskin kolları olan ve güçlü bir gagaya sahip bu yaratıklar Karanlıkaltı’nda yaşarlar. Karanlıktaltı’nın yaygın yaratıklarından biridir. Klan mantığıyla yaşarlar ancak her zaman sürü halinde dolaşmazlar.

Böcekler gibi iskeletleri dışarıda bulunur ancak bu sizi aldatmasın çünkü son derece güçlü bir doğal zırh oluşturur.  Normalde kör olmalarına rağmen aşırı gelişmiş diğer duyuları sayesinde yerinizi bulmakta hiç gecikmezler. Çok sessiz olursanız sizi es geçebilir. Silence ve benzeri büyülerden birini kullanırsanız tamamen savunmasız olacaktır. En tehlikeli silahı ise kavramasıdır. Kancalarından biriyle ya da gagasıyla sizi bir kere yakaladı mı bir daha kolay kolay kurtulamazsınız.

gelatinous_cube-top-10Gelatinous Cube:

Bu tarz yaratıklarla sıkça karşılaştık. Özellikle lağım kanallarında ya da terkedilmiş mahzenlerde.

Slimelar, puddingler, oozelar vs. ancak Gelatinous Cubeler hiçbirine benzemez. 6 metre küpe kadar bir hacim kaplayabilirler. Temas ettikleri her şeyi felç eder. Sonra da felç ettiği “şeyi” asidik yapısıyla yavaşça, canlı canlı sindirmeye başlar. Herhalde karşılaşabileceğiniz en gıcık ölüm şekillerinden biridir.

Gelatinous Cube, aynı zamanda kolay kolay görünmeme gibi bir defansif özelliğe de sahiptir. Yarı saydam bir yapıda olduğu için, özellikle karanlıkta hemen farkedilmesi zordur. Bu nedenle bir lağım kanalında ya da bir zindanda yürürken kendinizi yapış yapış bir şeyin içinde bulmanız içten bile değil. Hemen panik yapmayın, asitli yapı önce zırhınızı sindirmeye başlar, en son kemikleri sindirir. Acı çekmek için bolca zamanınız var. :)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Gerçek Hayattaki Yeteneklerinizi Dungeons and Dragons Usulü Geliştirmek
1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.