Anasayfa » Makaleler » Dungeons & Dragons’ın Unutulmaz 10 Yaratığı

Dungeons & Dragons’ın Unutulmaz 10 Yaratığı

owlbear-top-10Owlbear:

Adından anlayacağınız üzere yarı baykuş yarı ayı formunda bir yaratıktır ama sizi temin ederim ki, ne bir baykuş ne de bir ayı kadar can puanı vardır. Owlbear, ikisinden de çok daha fazlasına sahiptir. Owlbearlar koku duyuları çok gelişmiş ve aşırı agresif yaratıklardır. Çok ama çok ufak bir haraketinizde bile saldırma eğilimi gösterirler. Pençeleri bir yana gagasına da dikkat etmeniz gerekir.

Genellikle sürü halinde takılırlar. Genel bir teoriye göre çatlak bir büyücünün bir baykuşla ayıyı çiftleştirmesi sonucu meydana gelmiştir. Öyle ya da böyle, tek bir tanesine rast geldiyseniz dikkatli olun, sürüsüne denk geldiyseniz… Eh, iyi şanslar!

lich-top-10Lich:

Liçleri anlatmaya gerek duymasam da, eh sizden nefret ediyorum! Diri halleri yeterince sorun çıkarmıyormuş gibi bir de ölü halleriyle uğraştırıyorlar bizi. Ölü hallerini tekrar “öldürmek” de yetmiyor. 1 hafta sonra intikam almak üzere tam beden full takım üzerimize çullanıyorlar. Neymiş gidip ruhlarının saklı olduğu ve kim bilir hangi Cehennem’de olan nesneleri bulup kıracakmışız (Cehennem’den kastım evet, gerçekten Nine Hells).

Lich kelimesi normalde diriltilmiş tüm cesetlere verilen genel bir terimdi; tıpkı undead kelimesi gibi. Ancak Gary Gygax baba ve Brian Blume harika bir D&D kitabı olan Eldritch Wizardy kitabını yazarak günümüzdeki Lichleri tanımladılar. Kendisini ölmeye hazır hissetmeyen yarı-deli büyücülerin kendilerini bir takım korkunç işlemden geçirip yaşayan ölü bir büyücüye dönüştürmeleri sonucu ortaya çıkan yaratık. Sadece insan değil her ırktan lich çıkabilir. Son zamanlarda ayrı bir popüler olan ejder-liçleri (dracolich) söyleme gereği bile duymuyorum!

Bu tarz yaratıklar, DM’lerin oyuncularından ne kadar nefret ettiğinin bir derecelendirmesi olabilir benden söylemesi…

drow-top-10Drow:

Drowlar!!! Drizzt, Jarlaxle, Liriel!!!

Saçmalamayı kesin. Karşınıza çıkan drowların hepsine Drizzt gözüyle bakarsanız şu an bu yazıyı okurken bile katlediliyor olurdunuz! İstisnalar kaideyi bozmaz, Drowlar KÖTÜDÜR. D&D’nin en eski kötü ırklarından biridir drowlar. Çoğu Lolth’a tapan, kaos yaratmayı seven, ihaneti nefes almak gibi gören şeytani bir elf türü. Tabii ki yalan yok; bu huyları onlarla oyunlarımız da sık sık iş yapmamızı hiç bir zaman engellemedi –ki gerçekten çoğundan kârlı çıktık- ancak yine de drowlara arkanızı asla dönmeyin; elinizde ayna olsa bile…

R.A Salvatore sağolsun başta drowların içinde olmak üzere diğer ırkların içinde de iyi kalpli olan, yaşamayı ve yargılanmayı hakeden yaratıklar olduğu düşüncesini aşıladı herkese. Orkların medeni bir şekilde yaşamaya hakkı vardır hadi bırakalım bizim topraklarımızda ülke kursunlar! Goblinlerin hepsi aşağılık pis kokan akılsız yaratıklar değildir hadi hepsiyle evlenelim! Sakın bu tarz derin düşüncelere kapılmayın. Unutmayın D&D deki tüm yaratıklar öldürülmek içindir. (Haince gülümseme)

illithid-top-10Mind Flayer (Illithid):

Zihin-yüzücüler ya da daha bildiğimiz isimleriyle Illithidler!

Çoğunlukla Karanlıkaltı’nda toplum halinde yaşayan yaratıklarımız. Her biri doğuştan güçlü psişik yeteneklerle doğar. Tek bir bakışlarıyla zihninizi kontrol altına alabilir ya da sizi delirtebilir. Bu da yetmezmiş gibi suratlarındaki dokungaçlarıyla kafanıza yapışır ve normalde gözükmese de o dokungaçların altındaki keskin dişleriyle beyninizi yemeye başlar. Hatta bu sayede anılarınıza da sahip olur.

Illithidlerin hoşlanmadıkları bir şey varsa o da yaşayan ölülerdir. Büyük ihtimalle yenecek canlı bir beyinleri olmadığındandır ehe.

Bu illithidleri yöneten kocaman bir havuzun içerisinde yaşayan bir büyük beyin vardır. Bu beyin, tüm illithidleri birbirine psişik olarak bağlayan bir server gibi çalışır. İçinde bulunduğu havuz da büyük beyinin yaşam sıvısıdır. İlginçler, değişikler, güzeller. Cthulhu ile karıştırmayınız!

tarrasque-top-10Tarrasque:

Tamam tamam sakin olun gerçekten karşınıza çıkarmıyorum! Sadece D&D değil pek çok FRP sisteminde ismi geçen ve çok nadir görülen bir yaratıktır. Karakterini artık büyüsel anlamda en üst silah ve zırhlarla donattığını, en yüksek levellara ulaştığını ve yahut tüm büyüleri ezberlediğine inanan karakterler için DM’in yapacak başka çaresi kalmamıştır. Grup onlarca ejderha öldürmüş yeri gelmiş tanrılara meydan okumuştur. Yapacak tek şey kalmıştır, Tarassque…

Tarrasque, neredeyse 1000 can puanına sahip –ki pek çok yarı tanrının daha az canı var- aşırı dayanıklı ve sert bir derisi olan bir yaratıktır. Neredeys 25 metre uzunluğa –baştan kuyruğa- ve 15 metre yüksekliğe sahiptir. Çevresindekileri -tıpkı ejderhaların da yaptığı gibi- korkutan bir korku aurası vardır. İstediği zaman görünüşüne aldanmanıza sebep olup aşırı hızlı koşabilir. Nefesi ve salyası tamamen asitten oluşur ve yakaladığı yaratıkları öldürmeden direkt olarak ağzına tıkmasıyla meşhurdur. Kritik vuruşlarda 2 kat değil 3 kat fazla hasar verir. Derisi ise nadir bir özelliğe sahiptir; üzerine yapılan büyüleri %30 oranında yapan kişiye geri yansıtır, yansıtmadığı zaman ise büyüyü genellikle zararsız bir şekilde savurur. Genellikle diyoruz çünkü büyülere karşı yüksek derecede dirençleri vardır (Spell Magic Resistance 32).  Ateşe, zehire ve hastalığa karşı yüzde yüz bağışıktır; ve yüksek derecede yenilenme yeteneği vardır. Toza dönüştürme büyüsü yapıp denize savursanız bile tekrardan iyileşerek eski haline gelebilir.

Bir Tarrasque’yi öldürmenin tek yolu can puanını -30’a (eksi 30) kadar indirmek -ki normalde tüm yaratıklar -10da ölür- ve -30’a indirme işlemi tamamladıktan sonra bir wish ya da miracle büyüsüyle yaratığın ölmesini dilemektir. Wish ve Miracle büyüleri en yüksek seviye Büyücü ve Rahip büyüleridir.