Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » 2013’ün En İyi 5 Anime Dizisi

2013’ün En İyi 5 Anime Dizisi

4) Uchuu Senkan Yamato 2199 / Space Battleship Yamato 2199

uchuu-senkan-yamato-2199‘Uchuu Senkan Yamato’yu bilen bilir, özellikle yetişkin anime izleyicileri bu dizinin 1974 yapımı orijinalini hatırlayacaklardır (İngilizce ismi ‘Star Blazers’ idi). Büyük ustalardan Leiji Matsumoto’nun efsane anime eseri Yamato, yayımlandıktan sonra bir sürü anime ve manga sanatçısını etkilemiş epik bir uzay macerasıdır. Uchuu Senkan Yamato, gelecekte uzaylı saldırısı altında kalmış bir dünyada geçmekte. Garmillas gezegeninden gelen saldırgan istilacılar, bombalar atarak ve meteorlar düşürerek gezegeni yaşanılmaz hale getirmişlerdir. Saldırıdan korunmak için yer altı şehirlerine kaçan insanlık için son şans, 2199 yılında Iscandar gezegeninden gelen bir yardım şeklinde olur. Iscandar gezegeni dünyalılarla bağlantı kurar ve onlara gezegenlerarası bir gemi yapabilmek için gerekli güç kaynağını ve teknolojiyi aktarırlar. Bu teknolojiyi eski bir savaş gemisi olan Yamato üzerinde kullanan dünya ordusu ‘United Nations Cosmo Navy’, dünyayı eski güzel haline getirmek için Iscandar’ın vermeyi önerdiği ileri teknoloji ürünü cihazı almak için uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkacaktır.

uchuu-senkan-yamato-2199‘Uchuu Senkan Yamato 2199’ işte bu hikayenin yeni ve modern tekrar yapımı. Yamato bu yeni seri ile ekranlarımıza HD kalitesinde geliyor, gelirken ufak tefek değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Eski seriyi izleyenler için minik sürprizler mevcutken, yeni izleyiciler için ise bu anime efsanesini baştan izleme ve yaşama şansı veriyor. Tam anlamı ile bir klasik olan Yamato (-ki “Japonya’nın Star Wars’u” diye de anılır) , yeni yapımı ile bir kez daha neden anime tarihinde bu kadar önemli yer kapladığını hatırlatıyor. Iscandar gezegenine gidinceye kadar Yamato ve dünyayı kurtarmaya odaklanmış cesur ekibi, Güneş Sistemi içinde ve dışında çeşitli Garmillas güçleri ile çarpışa çarpışa ilerliyorlar. Her türlü zor durumdan dirençle ve kararlılıkla kurtulmaya çalışıyorlar. Bize de aksiyon, drama ve harika orkestrasyona sahip uzay savaşları ile dolu bu nefis uzay operasını izlemek kalıyor. Her sahnesi ayrıntılarla yüklü bir anime Yamato, her kare sanat eseri gibi ince ince işlenmiş. Ciddi bilim-kurgu dizi ve filmlerini sevenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir anime olarak tarihe işleniyor.

5) Galilei Donna

galilei-donna‘Galilei Donna’ bu beşli liste içinde en çok gözardı edilen animedir, ona eminim. Diğerleri kadar uzun, epik veya efsane değil ama bence bu yılın en iyi animeleri arasına girmeyi hakeden özellikleri mevcut. Tabii herkesin ağız tadı kendine güzel ama belki birileri burada görünce bir şans tanımaya karar verebilir. Bu orijinal anime serisinde, ünlü mucit ve bilimadamı Galileo Galilei’nin torunları olan Ferrari kardeşleri tanıyoruz. Hozuki, Kazuki, ve Hazuki, çeşitli aile sorunları ile boğuşan, birbirinden ölesiye farklı üç kızkardeş. Günün birinde ani bir komplo ile terörist damgası yiyinceye kadar tek dertleri aile sorunları idi. Şimdi ise Galilei’nin geride bıraktığı ama bir elin parmakları kadar insanın bildiği gizemli bir miras (Galileo Tesoro) için onları ele geçirmeye çalışan farklı gruplardan kaçmaları gerekiyor. Kızkardeşlerin en küçüğü Hozuki aynı atası gibi bir mucit ve teknolojik cihazlarla arası harika. Ortanca kardeş Kazuki fisiksel yanı kuvvetli ama duygusal olarak içine kapalı ve soğuk bir tip. Hazuki ise ileride avukat olmak isteyen, açık, idealist ve korumacı bir abla karakteri. Anime boyunca bu üç kızkardeşin hem farklılıklarını kenara koyup anlaşmaya çalışmalarını, hem de beraberce üzerlerine gelen roketlerden kurtulma çabalarını heyecanla izliyoruz.

galilei-donnaGalilei Donna, bu sene özellikle sonuna kadar merakla takip ettiğim anime dizileri içine girerek kendimi bile şaşırttı. Aslında animedeki karakterlere ve çeşitli öğelere bakınca, güneş altında yeni bir şey olmadığını görüyoruz. Ama öğelerin uyumlu toplamı, bence kendini izleten değişik bir yapıya dönüşmüş durumda. Öncelikle dizideki araç ve gemi tasarımlarının epey orijinal olduğunu söylemeliyim. O kadar mecha/bilimkurgu/fantastik anime izledim, galiba ilk kez ‘balık’ konseptli araçlar ve mekanizmalar görüyorum. Özellikle hava gemilerinin tasarımları çok güzel ve çok ayrıntılı. Olayların Japonya dışında, İtalya ve dünyanın çeşitli yerlerinde geçmesi de, olaylara yaratıcı bir arka plan oluşturuyor. Kızkardeşler bıçakla birbirinden keskince ayrılmış gibi farklı, ilk bakışta dağılmış ve mutsuz bir aile görüntüsü çiziyorlar ama uyumlu çalıştıklarında üstesinden gelemeyecekleri bir şey yok. İşin içine gerçek dünyadaki tarihe ilginç göndermeler yapmayı sağlayan Galileo gibi bir öğe de katınca, dizi bence son zamanların en ilginç yapımlarından biri haline geliyor. Standart dövüşlü, savaşlı, komikli animelerden sıkıldıysanız, belki bunu bir denemek ister misiniz?