İncelemeler

Vagabond: Miyamoto Musashi’nin Hikayesi

Vagabond, uzun bir zamandır güncellenmemesi nedeniyle bir süredir unuttuğum bir manga serisiydi. Ancak geçen gün tesadüf eseri görünce tekrardan aklıma düştü ve yeniden okumaya başladım bu seriyi. Seri efsanevi samuray Miyamoto Musashi‘nin hayat hikayesini konu alıyor. Çizimleri ve hikayesi ile öne çıkan manganın yaratıcısı ise ünlü mangaka Takehiko Inoue.

Takehiko Inoue

Takehiko Inoue ismi başta kulağa biraz yabancı gelebilir. Ancak kendisinin 1990-1996 yılları arasında yayınlanan ve manga-anime dünyasında bir komedi/spor efsanesi olan Slam Dunk‘ın yaratıcısı olduğunu söylemem yeterli olacaktır. Eğer eğlenceli ve komik bir yapım arıyorsanız, hem mangasını hem de animesini şiddetle öneririm.

Slam Dunk‘tan sonra basketbol ile ilgili Buzzer Beater adında başka bir eser daha üretti ancak Slam Dunk‘ın seviyesinden uzak bir yapımdı bu. Bunun üstüne 1998 yılında, daha ciddi tarzda bir manga üretmek isteyen Takehiko Inoue, ünlü samuray Miyamoto Musashi‘nin hayat hikayesini konu alan Vagabond‘u çizmeye başladı. Bu manga ile Osamu Tezuka Kültür Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Manga, 2010’a kadar düzenli olarak yayınlandı ancak mangakanın hastalığı nedeniyle bu tarhiten sonra süresi belli olmayan aralar verilmeye başlandı. 2015’te ise Takehiko Inoue‘nin hastalığının ilerlemesi nedeniyle mangaya günümüzde de devam etmekte olan bir ara verildi. Manganın en son 327. bölümünün yayınlandığını da belirtmem gerekir.

Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi, 1584 – 1645 yılları arasında yaşamış ve birçok hikayeye konu olmuş ünlü bir samuraydır. 60 civarında düelloya giren ve hepsini kazanan – Kaybettiğiniz zaman genellikle ölüyorsunuz zaten- Musashi, bu alanda tarihteki en başarılı isim olarak geçer. İkinci sıradaki ismin ise 33 zaferde olduğunu belirtmem gerekir. Kendine has bir kılıç tekniği geliştiren Miyamoto Musashi, yenilmez olduğunu kanıtladıktan sonra inzivaya çekilir.

İnzivası sırasında da The Book of Five Rings (Beş Çember Kitabı) isimli kitabı yazar. Bu kitap, kılıç kullanımı, strateji ve samuraylık felsefesi alanında önemli bir eser niteliği taşır. Bu kitaptan ve Miyamoto Musashi‘nin felsefesinden etkilenerek Legend of the Five Rings isimli ünlü bir frp oyunu da yaratılmıştır.

Vagabond

1998 yılında yayınlanmaya başlayan manga da hayatına Shinmen Takezo ismiyle başlayan Miyamoto Musashi‘nin nasıl büyük bir savaşçı olduğunu anlatır. Genç yaşta bir arkadaşıyla birlikte köyünden kaçan Takezo, Tokugawa klanıyla savaşmak için Toyotomi ordusuna katılır. Ancak Toyotomi ordusunun ezici bir yenilgi yaşaması sonucunda zor da olsa hayatta kalmayı başarır. Bu olaydan sonra hayatta kalmak için  bir suçlu haline gelen Takezo, ismini ve izlediği yolu değiştirerek önemli biri ve büyük bir savaşçı olmaya çalışır. Bu noktadan sonra da Miyamoto Musashi olur. Zamanla hem yeteneklerini hem de ününü geliştiren kahramanımız, bu yolda sayısız zorlu rakiple mücadele edecektir. Ancak zamanla, rakiplerinin kanlarıyla suladığı bu yolun yanlış olduğunun da farkına varacaktır.

Vagabond‘un hikayesi, baştakulağa klasik bir shounen mangası gibi gelse aslında durum biraz daha farklı. Musashi’nin dövüşlere hazırlığı ve rakipleriyle olan ilişkisi, her seferinde biraz daha felsefik bir hal almakta. Zaman geçtikçe Musashi, düelloların aslında silah ve nefretle değil zihinle ve anlayışla yeri geldiğinde de sevgiyle yapıldığını anlayacaktır.

Manganın çizimleri de bir diğer önemli nokto. Mangaka, dövüş sahnelerinde tüm yeteneklerini sergilemekte ve okuyuculara belki de en iyi dövüş sahnelerinden bazılarını sunmaktadır.

Eğer bu sıcak yaz aylarında okuyacak kaliteli bir manga arıyor ve samuraylara da meraklıysanız Vagabond, size harika bir okuma deneyimi ve epik bir hikaye sunuyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.