İncelemeler

Sinema Tarihinin Gerçek Vampirleri: Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

sadece-asiklar-hayatta-kalir-banner

Çekilebilecek en iyi vampir filmi, Jim Jarmusch’tan.

Stranger Than Paradise, Down By Law gibi siyah-beyaz ve kaliteli filmlerle daha ilk işlerinde kalitesini ortaya koyan Jim Jarmusch, 2009 yılında çektiği The Limits Of Control’un ardınan karşımıza Only Lovers Left Alive adını verdiği muazzam vampir filmiyle karşımıza çıkıyor.

Adam (Tom Hiddleston) ve Eve (Tilda Swinton) adını verdiği karakterleriyle daha ilk andan İncil’e ve geçmiş tarihe yapılan göndermelerle başlıyor film. Milattan önce doğan vampirlerimiz İsa’nın çarmıha gerilişinden Engizisyon Mahkemeleri’ne kadar her şeye tanıklık etmişler. Schubert’e beste verip, Shakespeare, Marlow’un eselerini çalarken Marlow’un yanında durmuşlar. Latince, bilim, sanat gibi konularda kendilerini geliştirseler de 21. yüzyıldaki bu popüler yapı onları büyük bir melankoliye ve sıkıntıya boğmuş durumda. Bu popüler sıkılmayla zamanında pek çok ünlü yazar gibi doğuya doğru yol alsalar da bu melankolik atmosferden kurtulmak onlar için zor olacaktır.

‘’Popüler olmak için fazla iyi’’

Only-Lovers-Left-Alive-Jim-Jarmusch-01Her filmden pek çok referansı saklı bir şekilde sunan Jim Jarmusch bu filminde de tarzını yansıtmayı başarıyor ve günümüzün popüler vampir filmlerine oldukça dolaylı yoldan, Adam tarafından, muazzam göndermeler sunuyor. Elinden geldiğince popülerlikten uzakta kalan Adam, insanların (filmde insanlar yok. Kanlarına bile hastalık bulaşmış zombiler var.) sevdiği ve reklamını yaptığı popüler unsurları ‘’ne sıkıcı ama’’ diye nitelendirilerek günümüz popüler kültürünün sıkıcılığına ve saçmalığına kendi karakterleriyle cevabı yapıştırıyor Jarmusch.

Başkarakterlerimizin isimlerini Adam ve Eve (Adem ve Havva) olmasıyla başlayan filmdeki metaforik ve fantastik havaya Jim Jarmusch farklı bir ekleme yaparak Ava isimli bir karakter çıkarıyor karşımıza. Eve’in kardeşi olan bu vampirse ikilimizin aksine entellektüellikten nasibini almamış ilkel bir vampir olarak çıkıyor karşımıza. Eve’in personası olarak değerlendirebileceğimiz Ava ile Jim Jarmusch bize entellektüel vampirlerin bile ilkel benliklerini bastıramayacaklarını Mia Wasikowska’nın karakteriyle açıklıyor.

Karşınızda farklı açılardan tutabileceğiniz bir film var. Alegorik olarak bir sürü değerlendirmede bulunabilirsiniz, sinematografisinin güzelliğini inceleyebilirsiniz ve filmi bir ansiklopedi olarak kullanıp verdiği kültürel mesajları tekrar tekrar dinleyebilirsiniz. Çünkü karşınızda aşktan başka bir şey düşünmeyen vampirler yok. Karşınızda, kan içmeyi bir zevk haline dönüştüren; Tesla’yı, Kopernik’i kahraman ilan etmiş vampirler var. Jim Jarmusch’un vampirleri tartışmasız yılın en müthiş işlerinden.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.