İncelemeler

Shadows Over Loathing: Ciddiyetsiz İnceleme

Shadows Over Loathing bu yıl çıkmış en komik ve en eğlenceli RPG. Biz de incelememizde sizi Steam Kış İndirimi bitmeden oyunu almanız gerektiğine ikna edeceğiz.

Farkındaysanız “en eğlenceli RPG’lerden biri” gibi yuvarlak ifadeler kullanmadım. Net konuştum. Çünkü hem bu oyunun çok eğlenceli olduğu konusunda iddialıyım hem de dürüst olmak gerekirse bu yıl çok fazla RPG oyunu çıkmadı. Komiklik açısından da Return to Monkey Island ve Goat Simulator 3 dışında bir rakibi yoktu.

Bu diğer inceleme yazılarımıza pek benzemeyecek. Nitekim bu oyun da diğer RPG’lere pek benzemiyor. Ama konu bu değil. Bu yazıda size Shadows over Loathing oynarken aldığım ekran görüntülerinin bir kısmını gösterip onlar üzerine konuşacağım. Öyle oyun için genel bir tanıtım ve inceleme yazısı falan yazmayacağım. Sadece tek bir uyarı yapıp direkt konuya gireceğim. Shadows over Loathing oynamak için İngilizce bilmek şart.

Şimdi gelin size birkaç sahne göstereyim. Merak etmeyin, spoiler yok.

Araknafobia Örümcek Fobisidir

Oyunun ayarlarına girdiğimiz zaman bizi iki seçenek karşılıyor.

Arachnophobia, Ata Demirer’in de bize öğrettiği gibi, örümcek fobisi demek. Ayarlarda bunu işaretlersek oyun karşımıza örümcek çıkarmayacağını söylüyor. Bu zaten House Flipper gibi oyunlardan alışkın olduğumuz bir seçenek. Orada da hamamböceklerinden tiksinen oyuncular böcek yerine kırık cam parçaları görmeyi seçebiliyorlar. O yüzden bu seçenekte garip bir şey yok.

Ama Arachnophilia seçeneği hayli garip. Bildiğiniz gibi -fili eki kelimeye düşkünlük seviyesinde anormal bir sevgi ve ilgi anlamı katıyor. Arachnophilia da örümceklere çok düşkün olmak, onları çok sevmek anlamına geliyor. Ayarlarda da bu seçeneğin açıklaması “O kadar çok örümcekle karşılaşacaksınız ki…” gibi bir anlama sahip. İşaretleyince de anında değişen bir şey olmuyor oyunda. Örümcek bulmak için sağa sola bakıyoruz ama yok…

Sonra fark ediyoruz ki en olmayacak etkileşimlerde sahneye sürekli bir örümcek dahil oluyor. Durduk yere, alakasız… Sırf siz seviyorsunuz diye, sizi mutlu etmek için bir örümcek geliveriyor yanınıza. Öte yandan Arachnophobia’yı işaretlediysek de oyun vadettiği önlemleri oyuncuya sağlıyor.

Örneğin:

Arachnophobia açıkken
Arachnophobia kapalıyken

Belalı Bir Adamım Ben

Ayarlardan zıplıyorum karakter geçmişi ekranına. Oyunun ilk 5 dakikasında karakterimizin geçmişini, garsonla yaptığı bir konuşma sırasında oluşturuyoruz.

Garson bize evden neden uzaklaştığımızı sorduğunda karşımıza bir sürü seçenek çıkıyor. Ben evde sorun yaşadığımı söyledim. Ardından ne gibi bir sorun olduğunu sordu:

Tabii ki bir Disco Elysium hayranı olarak mailbox’lara zarar veremezdim ama phone boot dövmeye yatkındım. O yüzden onu seçtim.

Böylece Checkered Past diye bir kişilik özelliği karakter kağıdımda beliriverdi. Yani sıkıntılı geçmişi olan bir karakter oldum. Karakter kağıdımı açtığımda bu özelliğin açıklaması şöyleydi:

Haliyle bunun yalnızca dövüşlerde işime yarayacak bir özellik olduğunu düşünüp geçtim.

Konuşmalarımı da değiştirebileceğini hiç düşünmemiştim:

Shadows over Loathing = Rastgele Komik Sahneler

Eğer Asymmetric‘in mizahına alışkınsanız (zira bu onların üçüncü oyunu, alışmış olabilirsiniz) o zaman oyunda birçok rastgele espri ve komik sahneye denk geleceğinizi biliyorsunuz. İşte ben de onların belki binde birlik bir kısmını sizinle paylaşacağım.

Örneğin, oyun bir yolculukla başlıyor ve vardığımız şehir hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Dolayısıyla bir yabancıya yol sorduğumuzda bulunduğumuz bardan bir peçete alıp üzerine harita çizerek bize sorduğumuz adrese nasıl gideceğimizi anlatıyor. Ve sonra tüm oyun boyunca o peçeteyi harita olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Bize üniversitede FRP oynayarak sabahladığımız günlerde “sabaha kadar Vampir oynamaktan vampire dönmüşsünüz” derlerdi. Burada da üniversite kampüsünde vampirlere ve tarihi geçmiş etkinlik ilanlarına denk gelmek beni gülümsetti. Üstelik vampirlerle dövüştüğümüz yurt odalarını tekrar öğrencilerin kullanımına açabilmek de harikaydı.

Bu arada oyunda eşya açıklamalarının da çok eğlenceli olduğunu söylemem gerek. Hatta oyunda vaktimin çoğu çantamda biriken eşyaları açıp tanıtımlarını okuyarak geçiyor diyebilirim.


Oyunun Neye Benzediğini Gösteren Birkaç Kare

Oyun aslında büyük oranda text-based adventure gibi. Ama haritada hareket etme imkanı veriyor ve dövüşlerde sıra bazlı dövüş sistemini kullanıyor.

Böylece oyunda çevreyle etkileşime geçebildiğimizi hissediyoruz ve sadece yazı okuyormuşuz gibi gelmiyor.

Oyun Lovecraftian elementler kullanan korku-komedi tarzında bir hikayeye sahip. Dolayısıyla Lovecraft hayranları da birçok hikayeye gönderme olduğunu fark edebilir. Ancak bu göndermelerin nasıl yapıldığını görünce muhtemelen siz de göz devirip “üfff” diyecek ve sonra gülmeye başlayacaksınız.

Özetle, her şehirde elimizde bir harita oluyor ve haritadan lokasyon seçerek o lokasyonda gezmeye başlıyoruz. Neredeyse her lokasyonda içi gezilebilir bir bina ya da devamı görülebilir bir alan bulunuyor. O yüzden oyunun haritası aslında büyük. Kişilerle etkileşime geçince konuşma penceresi açılıyor. Nesnelerle etkileşime geçince ise basit bir betimleme yazısı çıkıyor. Dövüşe girdiğimiz zaman da aşağıdaki gibi bir ekran açılıyor:

Sıra tabanlı sistemde evcil hayvanımız (ve belki durduk yere olaya dahil olan örümcekler) hariç partimizdeki karakterlerin hareketlerine biz karar veriyoruz. Mesela yukarıdaki sahnede bir fırıncı ve onun ekmek hamuruyla dövüştüğümüzü görebilirsiniz. Seçenekler arasında onlara yağ tabancasıyla ateş etmek, korna çalmak, dillerine takılan rahatsız edici bir şarkı söylemek ve taş fırlatmak var. Çantamda dövüşe yardımcı eşyalar arasında şekerleme torbası ve çalkalanmış kutu kola da görebilirsiniz. O tarz bir oyun işte.

Nasıl?

Oyuna dair neredeyse hiçbir şey anlatmadığım halde yeterince heves yaratabildim mi? Umarım yaratabilmişimdir çünkü oyun gerçekten çok eğlenceli. Detaylı ve ciddi bir inceleme yazısı da yazacağım daha sonra. Ama şimdilik Shadows over Loathing indirime girmişken kaçmaz diyorum.

Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.