İncelemeler

Dragonball Serisi ve Akira Toriyama

Dragonball banner

Çizgi film meraklılarının bir ihtimal rastlamış olabileceği klasik bir anime serisidir Dragonball (Ejder Topu). Son Goku ve arkadaşlarının, büyülü güçlere topların peşinden koşturduğu ve neredeyse her önlerine geleni naifçe dövdükleri bu seri, yayımlandığından beri her dönemde mutlaka ilgi çekmiştir.

İşte bu sefer bu uzun ve ünlü seri ve onun yaratıcısı olan Akira Toriyama hakkında bir yazı ile beraberiz.

Akira Toriyama
Akira Toriyama

Akira Toriyama, 1955 yılında doğmuş, eğitimini grafik tasarımcısı olarak tamamlamıştır. Çalıştığı reklam ajansındaki işinden sıkılıp, asıl merakı olan manga çizimlerine başlamıştır. Bu kararı onun hayatında bir dönüm noktası olmuştur, eminiz ki bu kararından hiç pişman değil. İlk eseri olan Wonder Island, Japonya’nın en ünlü manga dergilerinden biri olan Shonen Jump’ta yayınlandıktan ve onu takip eden birçok kısa çizgi hikayeden sonra, asıl tanınırlığı 1978’de, en başarılı eserlerinden biri olan Dr. Slump ile yakalamıştır.

Toriyama, çok beğenilen bu seriyi 1984’de sona erdirmiş ve onun yerine Dragonball serisini çizmeye başlamıştır. Her ne kadar Dr. Slump da Japonya dışında bilinmesine rağmen, Toriyama’yı Japonya dışındaki manga meraklılarına tanıtan ve sevdiren eseri Dragonball olmuştur. Gerek manga, gerekse de anime versiyonu birçok dile çevrilmiştir.

Toriyama’nın eserlerinde (özellikle de Dragonball’da) özgün çizgisi, durum komedisini ve aptalca komik durumları başarıyla kullanımı ve dövüş tarzı hareket sahnelerindeki yeteneği ön plana çıkar. Toriyama, diğer tüm manga sanatçıları gibi aşırı yoğun ve tempolu bir programa sahiptir. Kurduğu Bird Studio’nun özgün manga ve anime çalışmaları dışında, usta Chrono Trigger ve Dragon Quest gibi birçok video oyunundaki karakter tasarımlarını da üstlenmiştir, ayrıca kendisi de bir video oyunu meraklısıdır.

Dragonball karakterleriToriyama’yı uluslararası boyuta taşıyan Dragonball serisinin baş kahramanı, Son Goku adında ve kuyruğu olan küçük bir çocuktur. Son Goku, dedesi tarafında, modern dünyadan ve uygarlıktan uzak, dağlarda büyütülmüştür; dedesinin ölümünden sonra ise, tek başına vahşi yaşamına devam etmektedir. Ta ki Bulma adında bir genç kız gelip de, Goku’dan, dedesinden kalan tek hatıra olan altın renkli ve üzerinde birkaç yıldız şekli bulunan bir topu isteyinceye kadar. Goku tabii ki vermek istemez; Bulma bu toplardan yedi tane olduğunu ve hepsini bulup bir araya getirirse efsanevi bir ejderha olan Shenglong’un ortaya çıkıp, kendisinin bir dileğini yerine getireceğini söyler. Bulma kendisine yakışıklı bir erkek arkadaş istemektedir, ejder toplarını bu nedenle bir araya getirmeye çalışmaktadır. Son Goku, kendindeki ejder topundan ayrılmak istemez ama onun yerine Bulma’ya katılıp ona diğer topları bulmasında yardım etmeye karar verir. İşte tüm Dragonball serisi böyle başlıyor.

Dragonball castSon Goku ve Bulma, yolculukları boyunca karşılaştıkları karakterlerin bazıları ile dost oluyorlar, bazıları ile çarpışmak zorunda kalıyorlar. Dost olanlar, seri boyunca onlara yardım ediyor; diğerlerinden ise ejder toplarını alıp, yollarına devam ediyorlar. Yolculuk boyunca Goku’nun saflığı, modern dünya ve kendi insanüstü güçleri hakkındaki cehaleti, Bulma’nın dikbaşlılığı ve sevimliliği, Oolong’un (kafasına taktığı külodunu görmelisiniz) ve Kame Sen’nin’in (Turtle Master – Kaplumbağa Usta) kızlara olan düşkünlüğü, Kuririn’in kendini beğenmişliği gibi karakterlere özgü insani yanlar, onları oldukça komik ve zor durumlara sokuyor. Dragonball  serisinin ilk yarısı, kalanına göre daha fazla komedi ve eğlence içermesine karşın, bir noktadan sonra aksiyon unsurlarının ve dövüşlerin daha ağır basması, seriyi daha ağırbaşlı bir noktaya getiriyor. Toriyama, Dragonball serisini oluştururken, Çin edebiyatının ünlü eserlerinden olan Journey to the West’ten (Batı’ya Yolculuk) yararlanmıştır. Bu eserdeki ana karakter olan Maymun Kral (Son Goku’nun kuyruğunu ve dolunayda dev bir gorile dönüşmesini düşünürsek ^_^), diğer karakterler, olaylar ve mekanlar, Dragonball serisinin oluşmasında Toriyama’nın başlıca ilham kaynağı olmuştur.

İlk Dragonball serisi, yedi ejder topunun bulunması sonrasında gelişen olaylar; daha sonra Son Goku ve Kuririn’in eğitimi, büyük bir dövüş turnuvasına katılmaları ve ejder toplarının yeniden biraraya getirilmesinin anlatıldığı alt bölümler ile son bulur. Ama bulana kadar da 16 kalın çizgi roman cildi, 150 küsur bölümlük bir TV anime dizisi, 4 sinema filmi ve sayısız ürün (oyun kartları, okul malzemeleri, figürler…) ortaya çıkmıştır. Fakat bu sona son demek doğru değil, çünkü orjinal Dragonball serisinden sonra Toriyama, bu karakterlerin maceralarını yeni bir seride devam ettirmiştir. Seri, ismine ufak bir eklenti ile Dragonball Z halini alarak aynı karakterlerin yetişkinlik maceralarını anlatmaktadır. Dragonball Z de aynı başarıyı yakalamış; Shonen Jump’ta yayınlanmasının ötesinde, 25 manga cildine, 300’e yakın TV bölümüne ve 13 sinema filmine malzeme olmuştur.

Dragonball ZBu yeni seride Son Goku, Bulma, Kuririn ve diğerlerini yetişkin olarak görüyoruz ve hepsinin hayatları oldukça değişmiştir. Son Goku evlenmiş, hatta çocuk sahibi (Son Gohan ve daha sonra da Son Goten olmak üzere) olmuştur ve şu anda dünyanın en kuvvetli insanıdır. Tüm karakterler bir şekilde olgunlaşmış, birçok maceralar geçirmiş, ilişkiler kurmuştur. Sakin hayatları, Vegeta gezegeninden gelen iki uzaylının, dünyayı ele geçirip insanları köle yapmaya niyetlenmesi ile hareketlenir. Serideki tüm karakterler bir araya gelir, birleşip bu iki süper güçlü uzaylıyı durdurmaya çalışırlar. Bu arada Son Goku aslında kendisinin de Vegeta gezegenin bir yerlisi olduğunu ve doğumundan hemen sonra dünyaya, burayı ele geçirmek için gönderildiğini öğrenir. Ama ne yazık ki işler istendiği gibi gitmemiştir ve şimdi Raditz (Son Goku’nun, daha doğrusu asıl adı ile Kakkarot’un ağabeyi) ve Nappa duruma el koymaya gelmişlerdir. Son Goku ve arkadaşları kısa bir çarpışmadan sonra çok büyük yaralar alırlar, trajediler yaşanır; en büyüğü ise Son Goku’nun başına gelir. Son Goku, tüm insanüstü zorlukları atlatıp Radditz ve Nappa’yı yendikten sonra da karakterlerimizin işleri bitmez; çünkü onlardan sonra 3 büyük tehlike karşısında daha dünyayı korumak zorunda kalırlar. Goku bu süreç içinde gittikçe güçlenecektir ama ne yazık ki, en son ve en güçlü düşmana karşı, inanılmaz kuvveti ve yeteneği yetersiz kalacaktır…

Dragonball Z karakterleriToriyama, Dragonball Z serisinin gittikçe monotonlaşmasından duyduğu rahatsızlık yüzünden bu efsanevi seriyi 1995 yılında sona erdirmiştir. Bu tarihten sonra kısa hikayelerine devam etmesine ve diğer önemli eserlerine başlamasına rağmen; Toei Animation şirketinin, eski serilerin popüleritesinden yararlanmak için yarattığı Dragonball GT anime dizisinin danışmanlığını yapmaya da devam etmiştir. Toriyama’nın hayranları, hâlâ ustanın yeni Dragonball eserleri üzerinde çalışmasını beklemektedir. Her ne kadar kendisinin burada bahsettiğimiz eserleri dışında daha az bilinen manga ve anime çalışmaları olmuşsa da, hiçbiri küresel olarak Dr. Slump ve Dragonball kadar ses getirmemiştir. Büyük usta hâlâ hayatta, hâlâ verimli bir dönemindedir ve 1-2 yılda bir özgün ve ilginç eserlerle  karşımıza çıkmaktadır.

Herkese Son Goku ve dostları ile eğlenceli anlar dileği ile…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.