İncelemeler

Carcassonne: Basit, Hızlı ve Eğlenceli

Carcassonne, aslında Fransa’da bulunan ve görenlere sanki ortaçağdaymışlar hissini yaşatan harika kalesiyle ünlü bir şehir. Oyunumuz da  bu ünlü mekanın ruhuna uygun olarak bir şekilde kale ve harita inşa etme prensibine dayanıyor.

Carcassonne kutu oyunu, son zamanlarda oynadığım öğrenmesi en basit oyunlardan birisi. Ancak bu durum sizi yanıltmasın çünkü bir o kadar da eğlenceli bir oyun. İlk kez 2000 yılında yayınlanan bu oyunun, 2001’de ise yılın kutu oyunu ödülünü de kazandığını belirtmek gerekir.

Oyunun kutusunu açtığımızda, karşımıza Kural kitapçığı, Puan Tahtası, 72 Harita Karosu, 40 Ahşap Figür (5 ayrı renkte) ile karşılaşıyorsunuz.

Nasıl Oynanır?

Oyundaki harita karolarının üstünde, şehiryol, yeşil alan ve manastır şekilleri bulunuyor. Her oyuncu sırası geldiğinde ise kapalı şekilde duran karolardan rastgele bir tanesini seçiyor ve ortada duran diğer karolarla devamlılığı olacak bir şekilde yerleştiriyor. Her oyuncu karo yerleştirdikçe de haritamız yavaş yavaş şekilleniyor.

Her oyuncuya oyun başında 8 tane ahşap figür yahut vatandaş denen piyonlardan veriliyor. Oyuncu bir karo çekip haritaya yerleştireceği zaman karonun üstünde bulunan şekillere bir vatandaş koyma hakkına da sahip oluyor. Mesela karonun üstünde yol varsa bu yola eşkıya olarak, şehir varsa şövalye olarak, yeşil alan varsa çiftçi olarak ve manastır varsa da keşiş olarak yerleştirebiliyorsunuz.

Ancak koyduğunuz karo üstünde vatandaş olan bir şekli genişletiyorsa oraya vatandaşınızı koyamazsınız. Tabi karoların üstünde çoğunlukla birden fazla şekil oluyor bu nedenle de vatandaşınızı diğer şekillerin üstüne koyabilirsiniz. Ayrıca, harita dallanıp budaklandığı için bazı durumlarda üstünde farklı vatandaşlar bulunan şekiller birleşebiliyor. Böyle bir durumda, eğer her oyuncunun da eşit sayıda vatandaşı varsa, iki oyuncu da o şekilden aynı puanı alır. Ancak bir oyuncunun daha fazla vatandaşı olması durumunda ise sadece o oyuncu şekilden puan alabilir.

Puanlama

Oyun süresince vatandaş koyduğunuz bir şeklin sınırları tamamlandığı zaman ise hem vatandaşınızı geri alıyorsunuz hem de bu şekilden puan alıyorsunuz.

  • Yol tamamlandığında her yol karosu için 1 puan.
  • Şehir tamamlandığında her şehir karosu için 2 puan (üstünde kalkan işareti olan şehir karoları 4 puan değerinde oluyor).
  • Manastır tamamlandığında ise ki manastırların etrafını karolarla çevrelediğinizde tamamlanıyor, her karo için 1 puan

Oyunda tüm karolar bittiğinde oyun da bitiyor ve yarım kalan şekillerden ve çiftçi koyduğunuz yeşil alanlardan da puan alıyorsunuz.

  • Tamamlanmamış her yol karosu için 1 puan
  • Tamamlanmamış her şehir karosu için 1 puan ve kalkan işaretli karolar için de fazladan 1 puan
  • Tamamlanmamış her manastır karosu için 1 puan
  • Yeşil alanların puanlaması ise biraz farklı. Oyun süresince koyduğunuz çiftçileri bir daha geri alamıyorsunuz ve puanlamaya da sadece oyun sonunda dahil oluyorlar. Yeşil alanların sınırları da yollar ve şehirlerle belirleniyor. Buna göre sahip olduğunuz yeşil alanın temas ettiği her tamamlanmış kale için de 3 puan alıyorsunuz.

Oyun sonunda ise en fazla puan alan kişi oyunu kazanıyor. Oyun, 2-5 kişi için tasarlanmış ve kaç kişiyle oynarsanız oynayın eğleneceğinizi garanti edebilirim. Ayrıca oyunda sürekli birbirinin şekillerini sabote etme yahut başka oyuncuların inşa ettikleri şekillere bağlanıp onlardan çalma gibi taktikler havada uçuşuyor. Bu nedenle oyunu oynarken en yakın arkaşınıza bile güvenmeyin.

Oyun hoşunuza gittiyse buradan satın alabilirsiniz.

Bu linkten de eğlenceli bir oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Asi Prenses, Mutlu Elf ve Bir İblisin Fantastik Maceraları - Disenchantment'ı Erkenden İzledik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.