İncelemeler

The Binding of Isaac Kılavuzu ve İncelemesi

the-binding-of-isaac-banner

Indie oyunları inanılmaz seviyorum. Daha rahat bir kafayla, tamamen yapan kişilerin kontrolünde gelişen oyunlar zaman zaman felakete dönüşse de oyun sektöründe tutunmayı başaran Indie oyunlar gerçekten alıcıları tarafından da çok seviliyorlar.

Bir süredir beni de içine çeken bu Indie oyun evreninde şu sıralar kayboldum diyebilirim. Olabildiğince kendi sevdiğim tarzlarda oyunları araştırmaya başlamışken, tarzımın çok dışında ama bir şekilde ilgimi çeken pek çok yeni Indie oyuna da rastladım. Bugün yazacağım yazı aslında çok da yeni olmayan ve bu sebeple oynamakta geç kaldığım için kendimi ayıpladığım, dindar bir annenin şanssız oğlu olan Isaac’i konu alan The Binding of Isaac.

İlgili Makaleler

Binding of Isaac, basit gibi gözüken ama çok derin bir hikayesi olan inanılmaz bir Indie oyun. 2011 çıkışlı olan oyunu yeni keşfettim diyebilirim ve başlar başlamaz da bağımlısı oldum. 2 boyutlu olan oyun, 3 boyutlu o süper gerçekçi, inanılmaz animasyonlara sahip pek çok oyundan daha fazla içerisine aldı beni ve bağımlılık yarattı. Binding of Isaac içindeki İncil göndermeleri ile de hikaye olarak güzel kurgulanmış altı dolu bir oyun olmasına karşın aslında büyük bir kesimin de tepkisini çekebilecek göndermelere sahip. Super MeatBoy’un da yaratıcıları olan Edmund McMillen ve Florian Himsl’e ait olan Isaac hırslı oyuncuların kötü tutkusu olabilir.

Sadece konusuyla değil aynı zamanda müzikleriyle de çok iyi iş çıkartmışlar diyebilirim. Oyun kendi içinde tam bir bütün halde yani. Şu an sadece bilgisayarda oynanan oyun 2014 ile beraber Playstation 4 ve PSVita için de gelecek. Daha önce Nintendo 3DS için de çıkartılmak istenen oyun ise içindeki dinsel öğelerin sorgulanabilirliğinden dolayı kabul edilmemişti. Ne diyelim, Nintendo’nun kaybı olmuş bu durum.

Tanrı’yı Dinle Oğlunu Kurtar

Peki bu kadar övgünün ardından neymiş ya şu Isaac diye düşünüyorsanız, oyunun başında da geçen hikayeye şöyle bir giriş yapalım.

Isaac annesiyle yaşayan küçük bir çocuk. Gayet mutlu, sakin bir hayatları varken bir gün inançlı bir kadın olan annesi bir ses duyuyor:

“Oğlun günahlarla çevrelenmiş, onu kurtarman gerek!”

Annesi Tanrı’dan gelen bu isteği reddetmeyerek oğlunun bütün günahlardan uzak tutmak adına oyuncaklarını ve hatta kıyafetlerini Isaac’ten alıyor. Her şeyin düzeleceğini düşünen annesi tekrar Tanrı’nın sesini duyuyor:

“Oğlun hala günahlar içinde. Onu bunlardan kurtarmak için bir yere kapat ve günahlarını itiraf etmesini sağla”

Anne Isaac’i odaya kapatıyor ama Tanrı’nın istekleri bununla bitmiyor. Son kez anne ile konuşan Tanrı son isteğini de buyuruyor:

“Bugüne kadar bana hep sadık kaldın ama bu sadakatin için senden bir kurban istiyoruz. Isaac”

İyi bir Hristiyan olan Anne bunu da kabul ediyor, bu sırada bunları izleyen Isaac elinde bıçakla odasına gelen annesinden kaçmak için tesadüfen bulduğu bodruma açılan kapaktan evin bodrumuna iniyor. Maceramız da bu şekilde başlamış oluyor.

isaac-boss-poster-2İlk etapta 5 katlı bir haritadan oluşan oyuna bitirildikten sonra 3 kat daha ekleniyor ve oyun kendini geliştiriyor. Her kat kendi içinde de küçük küçük odalara ve yaratıklar sahip. Tabii tamamen korunmasız da değilsiniz. Her kat içerisinde bulabileceğiniz ve özelliklerinizi iyi ya da kötü yönde geliştirmeye yarayacak çeşitli eşyalara sahip. Oyun boyunca bu havalı ve güzel eşyaları toplayıp karakteri geliştirebilir ve güçlendirebilirken yanlış eşya kombinasyonları defalarca ölümünüze sebep olabilir. Oyunun en sevdiğim yanı da oyun her başladığında odaların rastgele gelmesi. Sürekli tek bir odayı ve tek bir boss’u oynamıyorsunuz yani. Oyun her defasında bunları değiştiriyor ve böylelikle sıkıcı bir döngüden de oyuncuyu kurtarıyor.

Oyun içerisinde açılmayı bekleyen 97 gizli “şey”, 200e yakın da özel eşya ve pek çok yan eşya var ki bunların hepsini açmak öyle çok da kolay bir durum değil. Ayrıca oyundaki tek karakter de Isaac değil. Ana karakter olan Isaac dışında oynanabilir (dlc dahil) 7 karakter daha var fakat bu 7 karakteri de açmanız gerek ve inanın bu çok da kolay olmayacak. Ana oyunun dışında yine oynaya oynaya açacağınız 10 tane de challenge bulunuyor oyun içerisinde. Bunlar da sizi zorlayacak ve hatta zaman zaman delirtecek emin olun.

Isaac’in bu odalar içerisinde dolaşırken kullandığı ilk silah ise gözyaşları. Sürekli ağlayan ve çok korkmuş bir çocuk olan Isaac muhtemelen küçük bir çocuğun hayal gücüyle kendi zihninde yarattığı yaratıklarla savaşıyor. Ayrıca İncil göndermelerine sahip olan oyun, yaratıklarla da kendi içerisinde çeşitli göndermeler yapmayı oyun boyunca sürdürüyor. Oyun çok fazla eşyaya sahip olduğu için aslında, her ne kadar öyle gözükmese de, bir anlamda size ciddi bir strateji oluşturmanız için olanak sağlıyor. Eşyalar belki karşınıza rastgele çıkıyor ama bu rastgele düzenin bile kendi içinde bir döngüsü mevcut. Doğru eşyaları birleştirirseniz, iyi bir strateji ile oyunu defalarca bitirebilirsiniz fakat işe yaramaz eşyalar ve kötü refleksler sizi zorlayabilir.

Isaac oynarken sahip olmanız gereken bir diğer özellik ise düşman saldırılarını atlatmakta başarılı olmak. Oyuna başladığınızda bu özelliğe sahip değilseniz bile bu oyun size sıkı bir pratik imkanı sağlıyor. Eğer yeterince iyi değilseniz oyunun sonunu görmeniz imkansız zira. Aslında oyunda kullanılar numaralardan biri de bu. Yani Isaac ve annesiyle ilgili çok az bir bilgiyle başladığınız için oyuna, sonunu görmek için garip bir hırs geliştiriyorsunuz. O noktadan sonra her kat sizin geçmeniz gereken bir engele dönüşüyor. Eğer çok çabuk tepesi atan ve sık sık öfkelenip oyun kapatan biriyseniz Isaac size bir mouse’a bedel olabilir. Yine tabii çabuk sıkılanlar için de ideal oyun diyemem. Özellikle çok çok iyi bir oyuncu değilseniz tüm katları tekrar tekrar oynatacak size Isaac. Hatta bitirmek üzereyken ölüp yeniden başlamanız da gerekecek. Bu sebeple çabuk pes edenlerin oyunu olmaktan çok uzak bir oyun. Ama hırslıysanız ve “Ben her karakterle oyunu bitiririm arkadaş!” diyorsanız keyifli vakit geçireceğinize eminim. Açtığınız her yeni karakter çeşitli eksilerle ve artılarla beraber geldiği için tabii taktiklerinizi yenilemek ve geliştirmek zorunda kalabilirsiniz ama bence bu da oyunun pozitif bir başka özelliği.

Karakterleri Açamıyorum!

isaac

Oyunun daha önce İncil göndermeleri içerdiğini söylemiştim, Isaac’teki karakterlerin hepsi de o göndermelere dahil. Kısaca karakterleri tanımak gerekirse:

Isaac: Annesinden onun kurban edilmesinin istendiği kısmından da belki anlamışsınızdır, Isaac aslında İbrahim’in oğlu, İshak.

Magdalene: İsa’nın arkadaşlarından biri olan Magdalene, Mary olarak da biliniyor. (Magdalalı Meryem). Karakteri açmak için tek bir turda 7 veya daha fazla kalp haznesi toplamanız gerekiyor fakat soul heartlar sayılmıyor.

Cain: Adem ve Havva’nın büyük oğlu olan Kabil. Aynı zamanda kardeşi Abel (Habil)’i de öldürdüğü için ilk katil. Tek bir turda 55 veya daha fazla para toplayabilirseniz Cain’i açabilirsiniz.

Judas: Judas yani Yehuda, İsa’ya ihanet eden havari. Mom’s Heart olarak geçen boss’u ilk yenişinizden sonra Judas oynamaya hazır olacaktır.

Eve: Tanrı tarafından yaratılmış ilk kadın, yani Havva. Tek bir turda, bu canınıza mal olsa bile, Şeytan’la iki veya daha fazla anlaşma yaparsanız Havva’yı oynayabilirsiniz.

???: Hiçlik. Bu karakteri açmak için “It Lives” isimli boss’u yenmeniz lazım.

Samson: Bu karakter dlc ile birlikte geliyor. İki tane hazine odasını pas geçip Anne’yi yendikten sonra açabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Darksiders III'ü Oynadık, İnceledik, Acaba Seleflerini Gölgede Bırakabildi Mi?
1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. flat penny, safety cap gibi itemler var oyunda. bunlar hakkında pek bilgi edinemedim. bu tarz itemler de eklenirse çok güzel olur:)

  2. Oyunu her açtığımda bu sayfayı da açıyorum, özellikle benim gibi İngilizce sıkıntısı olanlar için dev bir hizmet diyebiliriz, translate derdinden kurtuluyoruz :)

    Şunu da belirtmek istiyorum, az önce şeytan odası mıdır nedir orada The Mark & Whore of Babylon itemlerinin ikisine birden denk geldim. İlkini aldım bir veya iki canım gitti, diğerini aldım (yalnış hatırlamıyorsam 1-2 canım daha vardı) kalan canlarım da gitti ve oyun bitti :S

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.