İncelemeler

Batman: Arkham Knight PC İncelemesi

batman-arkham-knight-banner

Dc Comics’ nin hatta dünyanın en çok sevilen çizgi roman karakterlerinden birisi şüphesiz Batman’dir. Süper güçleri olmayan ama süper gücü olan kahramanları bile dize getirebilen bir karakterdir kendisi. Superman’ i bile alt edebilen bir kişidir. Doğal olarak ülkemizde de son yıllarda Batman baya bir popüler olmaya başladı. Özellikle son bir senedir Batman sevenin dışında Batman ile alakası olmayan gençliğin üzerinde Batman tişörtleri, kolyeleri kısacası Batman’e dair bir çok aksesuar görmek mümkün. Bu durum yüzünden ben çok rahatsızım ve Batman tişörtlerimi maalesef giymiyorum.

Gelelim bizim bugün inceleyeceğimiz Batman’e. Batman, Arkham serisi ile Batman oyunları oyun dünyasında sağlam bir yer edindi. Arkham serileri ile sevdiğimiz bir süper kahraman rolüne bürünürken, kaliteli hikayesi, eğlenceli dövüş mekanikleri ve açık dünya teması ile güzel oyunlar oynadık. Bu oyunlar arasında; Batman: Arkham Asylum ve Batman: Arkham City çok başarılı oyunlar oldu. Serinin bir önceki oyunu Batman: Arkham Origins ise ortalama bir oyun olarak kaldı. Bugün ise Batmobile kullanabileceğimiz Arkham Knight oyunu karşımızda.

Arkham Asylum ve Arkham City’nin hikayelerinin başarılı olmasına karşın, Arkham Origins hikaye konusunda biraz zayıf kalmıştı. Arkham Knight ise bana göre bu 3 oyundan daha iyi bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Spoiler vermek istemiyorum ama Scarecrow baş kötümüz iken Arkham Knight isimli yardımcı bir kötümüz var. Yardımcı diyorum ama adam koskoca oyuna ismini vermiş. Gerçekten kurgusal olarak iyi hazırlanmış ve sürprizler ile karşılaşacağınız, sonu nereye gidecek diyeceğiniz bir tarzı var hikayenin. Ana hikayenin güzelliğin yanı sıra oyundaki diğer kötüler ile uğraştığımız yan görevler de mevcut. Yan görevler çok akıcı ve sizi kendine bağlıyor. Ana görevi yapmayı bırakıp yan görevlere yönelip, şehirde bolca vakit öldürüyorsunuz. Özellikle Riddler’ın hikayesi ve görevleri ile fazlasıyla uğraşacağınızı söyleyebilirim.

Batman Arkham serisi açık dünya bir oynanışa sahip bir oyun. Arkham Knight ise bu çizgiyi bozmayıp açık dünyayı biraz daha büyütmüş görünüyor. Bunun en büyük nedeni ise Batmobile oluyor. Görev yaparken artık tek alternatifiniz çatılara çıkıp süzülmek değil. Batmobile’e atlayıp daha hızlı bir şekilde istediğiniz noktaya gidebiliyorsunuz. Batmobile’in gelmesi ile Batmobile ile oynayacağımız görevlerin olmasını da kaçınılmaz kılmış.

Batmobile demişken biraz detaya inmek istiyorum. Arkham Knight, Batmobile üzerine kurulu bir oyun olmuş. Birçok görevde Batmobile kullanıyoruz ve onsuz görev yapamıyoruz. Çeşitli silah ve donanımlara sahip olan Batmobile iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Modlardan ilki sürüş modu. Haritada ilerlemek için hızlı bir şekilde gitmemizi sağlıyor. Zamandan tasarruf etmek, çatılardan süzülmek istemiyorsanız görev noktalarına hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.  Yapımcılar şehrin tahliye edildiği bir konu seçerek boş sokaklarda Batmobile’i daha rahat kullanabilmemizi sağlamış. Sürüş modunda sadece hız yapmanın dışında, kovaladığımız düşmanlara roket sallayabiliyoruz, boost özelliği sayesinde hızlı bir şekilde onlara çarpıp işlerini bitirebiliyoruz. İşin güzel kısmı sürüş modunda hızlı bir şekilde giderken zıplama tuşuna iki kere basarsanız Batmobile’den fırlayıp süzülebiliyorsunuz.

Batmobile’in ikinci modu ise Battle Mode. Dönüşüm tuşuna bastığınızda bir anda Batmobile, karizmatik bir savaş aracına dönüşüyor. Tasarımı gerçekten güzel olmuş ve Transformers filmlerindeki Decepticonlar’a benziyor diyebilirim. Oyunun asıl eğlencesi de Battle Mode’a girince başlıyor. Elinizde Batmobile gibi bir silahınız olduğu için düşmanlar da değişiyor. Ellerinde sopa olan kanun kaçakları yerine tanklar, dronelar, size bazuka sallayan düşmanlar karşınıza çıkıyor. Savaş modunda Batmobile hızlı bir şekilde hareket etmiyor. Bu sayede düşman tanklarını daha rahat yok edebiliyorsunuz ve görev yaparken daha rahat bir yönlendirme yapabiliyorsunuz. Aracı üzerinde bulunan roket atar, EMP bombaları, Mini Gun, görevlerde olmazsa olmaz silahlarınız. Ayrıca Batmobile savaş modunda vinç görevi görüyor. Oyunun içine iyi yedirilen Batmobile sürmesi eğlenceli iken mücadeleler maalesef  tek düze kalmış. Batmobile savaşlarında düşman tanklar sağlı sollu üzerinize gelirken refleksif kaçışlar yapıp saldırıları savuşturuyorsunuz, sonra roket atar ile tankları patlatıyorsunuz. Belli bir süre sonra aynı şeyleri yapmak sizi sıkabiliyor. Kısacası Batmobile, oyundaki evcil hayvanımız gibi bir vazife görüyor.

2015-06-24_000052015-06-24_000062015-06-24_000092015-06-24_00003

Eski oyunlarda olan detektif modu daha detaylı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bir insan üstünde kanıt toplarken, derisine, kas dokusuna ve kemiklerine kadar detaylı bir arama yapabiliyoruz. Oyunda klasikleşen alet edevat aynı şekilde bizleri beklerken Disruptor Device ile silahlı düşmanların silahını uzaktan etkisiz hale getirebiliyoruz, Remote Hacking Device ile droneları, ortamdaki iş robotlarını kontrol edip alehimize olan savaş şartları lehimize çevirebiliyoruz. Batmobile’i de uzaktan kumanda ile kontrol edebildiğimizi ufak bir not düşelim.

Batman Arkham serilerinin dövüş mekaniklerinin kendine has bir çizgisi var. Yeni oyunda vuruş hissini sağlam bir şekilde yaşıyorsunuz ve düşmana yaptığınız kombolar tüm siniri stresi alıyor. Getirilen yeni dövüş mekanikleri ile birden çok düşmanı aynı anda dövebiliyorsunuz. Eski oyunlarda düşmanın kalabalık olduğu mücadelelerde elim ayağım birbirine girerken yeni oyunda kombolar daha rahat bir dövüş yapmamı sağladı. Ayrıca çevre ile etkileşim dövüşlerde de işimize yarıyor. Düşmanların ellerindeki sopaları alabiliyoruz, yerdeki kutuları onlara fırlatabiliyoruz, elektrik panellerine kafalarını geçirebiliyoruz.  Oyuna bu dövüş mekaniklerinin yanında “Fear Takedown” isimli yeni bir özellik eklenmiş. Kalabalık düşmanlara gizli bir şekilde yaklaşıp gereken tuşa bastığınızda zaman yavaşlıyor ve birkaç düşmanı istediğiniz sıra ile pataklayabiliyorsunuz. Rehine kurtarma görevlerinde ya da düşmanların işini hemen bitireyim dediğiniz zaman çok işinize yarayan bir özellik olmuş. Oyun Dualshock 4 desteği verdiği için ben DS4 ile oyunu oynadım. Batmobile sürerken ve dövüşlerde herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama klavye ile oynuyorsanız hem Batmobile’i sürmek hem de komboları yapmak zor olabiliyor.

Batman: Arkham Knight’ın görselliği gerçekten harika olmuş. Unreal 3.5 grafik motorunu kullanan oyunda görsellere diyecek bir şey yok. Gotham’ın karanlık, gotik, içinizi karartan yapısı oyuna çok güzel bir şekilde aktarılmış. Dar sokakların yerine daha ayrıntılı bir şehir gelmiş. Işıklandırmalar ve gölgelendirmeler başarılı ve gerçekçi. Karakter tasarımlarından detay akıyor. Oyunda ilerledikçe Batman’in kıyafetinin aşınması ve eskimesi buna çok güzel bir örnek olacaktır.

Oyunu bilgisayarda ve NVIDIA ekran kartı ile oynuyorsanız NVIDIA size “Gamework” isimli bir özellik sunuyor. Bu özelliği oyunun grafik menüsünden açarsanız duman ve sis efektleri daha gerçekçi oluyor. Yağmurun damla damla yağdığını görebiliyorsunuz. Demek istediğimi daha detaylı anlamak isterseniz hemen bu videoya bakabilirsiniz.

YouTube player

Fizik motorunun gücü ile çevre ile etkileşim de bir o kadar iyi olmuş. Batmobile’i daha rahat sürelim diye sokaklardaki hemen hemen her şey yıkılıyor. Duvarlar, kolonlar, tırabzanlar neredeyse her şey.

Neyse güzel cümlelere elveda diyelim ve zurnanın zırt dediği yere gelelim. Yukarıdaki pragrafta anlattığım grafik özelliklerinin nerdeyse hiçbirini dolu dolu yaşayamadım. Grafik ayarlarını yükseltiğim zaman oyun, oynanmaktan çok uzak hale geldi. AAA kalitede bir oyun yapıyorsunuz ve oyuna 30 FPS kilidi koyuyorsunuz. PC kullanıcıları olarak 30 FPS kilidini aşıyorsunuz haydi bu sıkıntı değil ama Nvidia Gamework olayına ne demeli? Oyun içi görüntüleri 60 FPS yayınlayıp şöyle efektler koyduk diyorsunuz ama oyuncular bu özelliği açamıyor. Oyunda kasma, donma, kitlenme ve sayamayacağım bir çok durum söz konusu. Oyunu 720p’de birçok özellik kapalı oynadım. Batman haricinde düşmanların ve mekanların kaplamaları çok geç geliyor ve görsellik bir anda dibe düşüyor. Bol bol bug da oyunda mevcut durumda.

Optimizasyon konusunda başarısız olan oyun, sesler konunda gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Seriyi seslendiren ses sanatçıları tekrar karakterlere can veriyor. Batman ile adeta bir olmuş Kevin Conroy tekrar Batman’e sesi ile can veriyor. Sesini çok sevdiğim Troy Baker yan karakterlere can verirken iyi bir performans sergilemiş. Spolier vermemek adına diğer ses sanatçılarının ismi vermeyeceğim ama çok sağlam sesler duyacağınıza eminim. Sesler oyun içine güzel yedirilmiş ve terk edilmiş bir şehir havası veriyor. Müziklerde oyuncuyu oyunun içine çekmeye başarıyor.

Her yönüyle güzel, yılın oyununa aday olabilecek bir oyunken bu kadar kötü bir optimizasyon yüzünden kesinlikle hatalar düzelmeden alınacak bir oyun değil. Oyunu ön sipariş ile çok hevesli bir şekilde aldığım halde 3 hafta sonra oynamaya çalışmamın tek sebebi Rocksteady’nin kötü optimizasyonudur. Eğer oyunu aldıysanız Rocksteady’in yayımladığı yama ile oyuna sanş verebilirsiniz. Batman hastası ve serinin diğer oyunlarını oynadıysanız kesinlikle oynamanız gereken bir oyun onun dışında adam gibi bir yama gelene kadar Batman: Arkham Knight’tan uzak durun.

Not: Oyunu PC platformuna alacaksanız almayacağınızı çünkü oyunun PC platformu için satıştan kaldırıldığını da belirtmek istiyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Kutu Oyunu "ÇiziVer!" Eğlenceli Kelime ve Cümlelerini Arıyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.