İncelemeler

Sony Playstation VR Çıktı ve Denedik

Yıllar önce filmlerde gördüğümüz birçok şey günümüzde gerçek olmaya başlıyor. Robotik uzuvlar, kablosuz iletişim araçları, hologram teknolojileri, sanal gerçeklik gibi teknolojiler ve daha fazlası artık hayatımızda.  Bu yüzden “Hollywood gerçek olmayan hiçbir şeyi filmlerde göstermezmiş” fikrine yavaş yavaş inanmaya başlıyorum. Bu teknolojik gelişmelerin birçoğu hayatımızı kolaylaştırırken birçoğu da bizi gerçekten eğlendirmeyi hedefliyor. Biz Frpnet olarak bu gelişmelerden eğlence kısmını ele alıp, Sony’nin Playstation platformu için çıkardığı Sanal Gerçeklik Seti olan Playsation VR’ı mercek altına alacağız.

İlgili Makaleler

Playstation VR’ı (artık PSVR diyeceğim) Uzun zamandır bekliyordum. Başarılı olacak mı? PS4’te sorun olmadan çalışacak mı? , Ucuz olacak mı?, Beni eğlendirecek mi? Gibi kafamda deli sorular vardı. Artık bu soruların cevaplarını öğrenmeye hazırım. Çünkü elimde PSVR var ve şimdi sanal gerçekliği tecrübe edebilirim.  Sony’nin amacı bu tecrübeyi hem uygun fiyata hem de Playstation’ da yaşamanızı istiyor. Hali hazırda piyasa bulunan Htc Vive, Oculus Rift ile birlikte ciddi anlamda 3 . Vr seti olan PSVR bizlere ne vaat ediyor hep beraber görelim.

TEKNOLOJİ VE KUTU İÇERİĞİ

PSVR bize teknik anlamda neler sunuyor. Cihaz 187×185×277 MM boyutlarındayken, cihazın kalbi diyebileceğim işlemci ünitesi ise 143×36×143 MM boyutlarında. Kaliteli ve sert plastik malzemeden üretilen PSVR, 610 gramlık bir ağırlığa sahip. Cihaz,  5,7 İnç 1080×960 piksel çözünürlüklü OLED bir ekrana sahip. Cihazın ekranının görüş açısı ise 100 derece. Tazeleme hızları ise 120HZ ve 90Hz. İçerisinde  İvmeölçer, Jiroskop gibi sensörler mevcut. PSVR oyunculara 3D ses desteği de verebiliyor.

Cihazın kutusu Sony PS4’ ün aksesuarlarının kutuları gibi mavi renge sahip. Kutu içerisinden güç kablosu, Hdmi kablosu, diğer bağlantı kabloları, kulaklık, ekran temizleme bezi ve İşlem ünitesi çıkıyor. İşlem birimi minik bir Playstation 4 havasında ve çok şık duruyor diyebilirim. Kutu içerisinde yazılım tarafında ise adet PSVR  Demo Disk mevcut. Şuraya bir dip not düşelim; Türkiye’de satılan ve Sony Eurasia Garantili olan paketten PS Camera ve Move Kontrolcüsü çıkmıyor. Bu yüzden hali hazırda bir kameranız varsa sorun yok ama kameranız yoksa PSVR deneyimi için kamera almanız şart. Move kontrolleri ise isteğe bağlı olarak alınabilir.

KURULUM

Çok fazla kablonun bulunduğu sette ilk başlarda kurulum zor gözükse de cihazı herkes rahat bir şekilde kurabilir. Takacağınız her bir kablonun numarası var ve hızlı başlangıç kılavuzundaki adımları takip ederseniz cihazı kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Ondan sonra yapmanız gereken tek şey Playstation’dan yazılımsal ayarlarınızı yapmak. Artık VR deneyimine başlayabilirisiniz.

Cihazı elime aldığımda bilim kurgu filmlerindeki teknolojik cihazlar gibi tarzı yakaladığını söyleyebilirim. Cihazda beyaz, siyah renkler hâkim ve renkler birbiri ile uyumlu olmuş.  Gözlük, kaliteli plastik bir malzemeden yapılmış. Gözlüğün içyapısı ise silikon kauçuk maddeden yapılmış. Cihaz aktif hale geldiğinde ise yanan mavi ışıklar yardımı ile kamere gözlüğü takip ederken, PSVR’ı başına takan kişi göremese de mavi ışıklar ile gözlük çok hoş bir görselliğe sahip oluyor. Bu yüzden Sony kalite hissini PSVR’da da bizlere yaşatıyor.

Cihazın üzerinde iki adet ayar düğmesi var. Bunlardan ilki alın tarafında olan ve gözlüğün gözünüze olan yakınlığını ayarlamakta kullanıyorsunuz. İkinci düğme ise gözlüğün kafanıza oturmasını ve sabitlenmesine yarıyor.  Düğmelere yardımı ile cihazı başınıza göre ayarladıktan sonra biraz alışma süreci yaşıyorsunuz. Alışma sürecini geçtikten sonra,  saatlerce oyun oynasanız bile hem cihaz kafanızda yokmuş gibi hissediyorsunuz hem de ne bulantı ne baş dönmesi yaşıyorsunuz.

PSVR bir sürü kablo ile PS sistemine bağlanan bir cihaz. Sony kablo yönetimini güzel bir şekilde yapmış. Kablolar her hangi bir yerinize dolanmıyor, takılmıyor.  Kabloda bulunan bölüm sayesinde cihazı açıp, kapatabilir, sesi ayarlayabilir ve mikrofon ayarını yapabilirsiniz. Kaliteli ve kalın kablolar sağlam bir yapıda olmuş.Kablolar sağlam görünse de, kablo kaynaklı sorunlar genelde garanti kapsamına girmediği için yine de dikkatli kullanmakta fayda var. ( Benim gibi oyununa dalan tiplerdenseniz başınızı duvara çarpıp gözlüğü kırmayın. Ben de kırmadım ama kırarsanız garantiye dışı kalır :)

VR OYUN DENEYİMİ

Gözlüğü kafama taktığımda Playstation’ın  ana menüsünde gezindim. Önce VR desteği olmayan oyunlara ve uygulamalara baktım. Gözlük başınızdayken rahatlıkla menüde gezebiliyorsunuz ve VR desteği olmayan oyunları da rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Gözünüz bozuk ve gözlük kullanıyorsanız, gözlüğünüzü dert etmeyin. Çünkü cihazı gözlük ile rahatça kullanabildiğinizi söyleyebilirim.

Peki PSVR biz oyunculara ne vaat ediyor ve bizi eğlendiriyor mu? Eğer PSVR oyununuz yoksa Kutu içerisinden çıkan Demo Diski kullanarak birçok oyunu deneyebilirsiniz. Sırasıyla tüm oyunları demolarını denedim. Casual oyunlardan oluşan demoda aksiyon seven oyunculara hitap eden, RIGS, Eve: Valkyrie, Battlezone gibi fazlası ile merak ettiğim aksiyon oyunları mevcut. Eve: Valkyrie oyununda uzay aracının içinde kalkış esnasında sanki G kuvveti yiyormuş hissine kapılırken, Battlezone oyununda tankın içinde düşmanları bir bir yok edip aksiyon filminin içerisinde gibi hissettim. RIGS ise robotlardan oluşan takımların online arenada mücadelesini anlatıyor. Demolar yeterli sayıda ve VR deneyimini size yaşatıyor ve oyunlar demo olduğu için oyunların tadı damağınız da kalıyor.

Demo içerisinde birkaç oyundan birisi olan Playstation VR World oyunundan söz etmek istiyorum. Playstation VR World’ de ilk olarak Denizaltında geçen oyunun demosunu açtım. Oyuna başlar başlamaz ”Abi ben gerçekten denizin altında mıyım? “Oha gerçek gibi her şey” diye tepki veriyorsunuz”.  Acaba sadece ben mi böyle düşündüm deyip arkadaşlarıma da cihazı denettim. Aynı tepikleri onlar da verdiler. Oyunda gerçekten tüple denize dalmışsınız ve deniz yaşamını canlı olarak görüyormuşsun hissine kapılıyorsunuz. Elinizi uzatıp balıklara değesiniz geliyor. Görsel olarak tatmin edici grafiklere sahip oyun bir süre sonra gerçeklik hissinin gitmesine sebep oluyor ve denizin altındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

Demoları ile haşır neşir olduktan sonra birkaç tane önemli oyunları denedim. Bunlardan en çok merak edilen oyun ise Resident Evil 7’ydi sanırım.  Kendinize güvenen bir oyuncu iseniz VR ile oynamanızı şiddet ile tavsiye ediyorum.  Oyuna girdiğiniz ilk andan itibaren, şaşkınlık, korku ve çaresizlik hissi sizi sarıyor. Oyunun grafiklerinin de fazlası ile tatmin edici olmasından dolayı oyun gerçekten sizi içine alıyor. Ben korku oyunlarından korkmam diyen adamı bile ağlatacak oyun VR ile tam bir korku tecrübesi yaşatıyor. Oyunu oynarken yön duygumu da kaybettiğimi söyleyebilirim. Oyunu ayakta oynadım ve gözlülüğü çıkardığımda bulunduğum yerden 1 metre yana geçip, kendi etrafımda 180 derece döndüğümün bile farkında değildim.

İkinci denediğim oyun ise Untildawn: Blood Of Rush oldu. Untildawn, hikaye odaklı oyun yapısı ile klişelerle de dolu olsa korkutan cinsten bir oyundu.  Untildawn: Blood Of Rush, Untildawn yapımcılarının elinden çıkan VR destekli korku tünelinde geçen korku-shooter tarzı bir oyun yapısına sahip. Oyunda sanal gerçekliğin dibine vuruyorsunuz. Korkutan, eğlendiren yapısı ile elinizde silahlar ile ölmeden tünelin sonuna gitmeye çalışıyorsunuz.

PS Kamera aldığınızda PS size kamerayı daha iyi deneyimleyelim diye Playroom adında bir oyun alanı sunuyordu. PSVR ile PS4 sisteminde bulunan Playroom, cihaza PSVR bağlamanız ile beraber VR Playroom’a dönüşüyor. Playroom’daki minik şirin robotlar artık Vr Robot oluyor ve eğlenceli 5 farkı oyunu VR ile oynuyorsunuz. Sony VR Playroom’ da işi biraz abartıp, VR oyunlardan topladığınız paralar ile kendi VR koleksiyon odanızı yapıp içlerini robotlardan oluşan figürler ile doldurabiliyorsunuz. VR Playroom PSVR’ın gücünün ortaya koyulduğu güzel bir oyun olmuş.

Elimden geldiğince fazla oyun deneyip VR deneyimini en üst düzeyde yaşamaya çalıştım. Bu kadar güzel şeyden sonra bir iki eksik detaylara da değinmek istiyorum. İster istemez konsolun sınırlı bir gücü olduğundan oyunlardaki görsel kalite düşmekte. Oyun oynarken göze batmıyor kaplama kalitesinin düşmesi. Grafiklerin düşmesinin yine de iyi bir nedeni var. Biz oyun oynarken performans kaybı olmasın diye grafiklerden biraz feragat ediyoruz.  Cihazın ekranı gözünüzün dibinde olduğu için ekrandaki pikselleri görüyorsunuz. Arada bir ekranın yerinin değişmesi gibi sorunlar olabiliyor. Tek tuşla düzeltebiliyorsunuz ama ekranı sürekli düzeltmek zorunda kaldığım oldu. Cihazı aydınlık bir ortamda kullanıyorsanız, cihazın ışık sızdırdığını görebiliyorsunuz. Youtube uygulamasında video izlerken de HD video desteğinin bulunmadığını söyleyebilirim.

PS4 daha eskimeden Playstation 4 Pro tanıtıldığında SONY’ ye çok kızmıştım. PSVR ile çok güzel bir hamle yaparak gönlünü aldı diyebilirim. Bunu yaparken kafamdaki uygun fiyata bize VR tecrübesi yaşatır mı? diye de sormadan edememiştim kendime. Cihazı aldıktan birkaç günün sonunda kafam rahat ve mutluyum. Şuan piyasada bulunan HTC  Vive ve Oculus Rift, PC platformu için tercih edilen cihazlar. Bu cihazlar resmi olarak ülkemizde satılmazken, yurt dışından almak ya da paralel ihracat ile getirmek size gerçekten pahalıya mal olacaktır. Bu maliyete bir de VR destekli bir ekran Kartı eklememiz gerekiyor. Bu yüzden sanal gerçeklik deneyimini yaşamak istiyorsanız en mantıklı seçim şuan için PSVR olacaktır. Şuan 1699 TL son kullanıcı fiyatı ile PS4 konsolunuz varsa alın ve bu deneyimi yaşayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.