İncelemeler

10 Maddede The Nightmare Before Christmas Gerçekleri

nightmare-before-christmas-banner

“Evvel zaman içinde, belki de rüyalarınızda gördüğünüz bir şehirde, size anlatılacak bu hikaye tüm tatillerin olduğu bir yerde. Eğer ki merak ediyorsan tatillerin nereden geldiğini, artık öğrenme vakti”

Yazar, yönetmen, yapımcı ve daha bir çok şey olan Tim Burton’ı tanımayan var mıdır? Eğer hâlâ tanımıyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Ancak biz size Tim Burton’ı değil, Tim Burton’ın efsanevi yapıtı The Nightmare Before Christmas‘tan bahsedeceğiz.

Her filmiyle kendinden bahsettirmeyi başaran, düşünce yapısı farklı bir dünyaya ait olan bu adamın işlerinin sevildiği su götürmez bir gerçek. Teker teker her işi üzerine uzun uzun konuşulabilir ama Noel’in üzerinden çok geçmeden benim de favorilerimden olan The Nightmare Before Christmas ile ilgili sizi biraz şaşırtalım dedik. Peki gölgelerin arkasında ne gibi gerçekler yatıyor?

10) Bir Dakika Mı Bir Hafta Mı?

nightmare-before-christmas

The Nightmare Before Christmas bir stop-motion müzikal. Stop-motion çekmeyi daha önce aranızda deneyen var mı bilmiyorum fakat cidden inanılmaz emek isteten ve sonuçları mükemmel olabilecek bir yöntem. Bu filmde de her saniye başına 24 kare çekim yapılmış. Yani bu her karakteri bir saniye için 24 kere fotoğraflamak zorunda oldukları anlamına geliyor, ki bu geceler boyu insana kabus gördürtmeye yeter de artar bile. Bir dakikayı çekmek bir hafta sürerken filmin 3 senede tamamlanmış olması kimseyi şaşırtmaz sanırım? Ayrıca The Nightmare Before Christmas’ın, sinema tarihinin ilk uzun metrajlı stop-motion filmi olmasına ne demeli?

9) Bir Film, Onlarca Karakter, Peki Kaç Kişi?

nightmare-before-christmas

Filmde 60 civarlarında birbirinden farklı karakter var ve her karakter için en az iki üç beden kopyası yapılmış durumda. Karakterlerin yüzlerine gelince Jack için 400 adet kafa hazırlanmış ve Sally, her ifadesi için özel bir yüze sahip. Peki bu koca projenin kaç çalışanı var dersiniz bu figürleri yapan? Ben hemen söyleyeyim: 4. Sadece 4 kişiyle koca bir ordu yaratmışlar. Animasyon ekibi ise sadece 13 kişiymiş!

8) Yürüyen Set!

nightmare-before-christmas

Set dizaynından sorumlu olan Gregg Olsson’ın çeyrek ölçüde Halloween Town için sete bir model hazırladığını biliyor muydunuz? Ayrıca setteki parçaların hemen hemen hepsi parçalanıp taşınabiliyordu çünkü set tek bir odaya sığmayacak kadar çok parça içeriyordu. Ayrıca set için hazırlanan modellerin altına kapılar yerleştirilmişti; bu sayede animatörler setin altından yürüyüp setin ortasına çıkıp ulaşamadıkları yerlerde çekim yapabiliyorlardı. Ayrıca ışıklandırma için de daha küçük ekipmanlar kullanmaları gerekti. Dramatik efektler için ise 20-30 farklı ışık kullanımı şarttı.

7) Bazen Tek İhtiyaç Biraz Hayal Gücü ve Biraz da Yetenek

nightmare-before-christmas

Film için hazırlanmış olan müzikler muazzam. Müzikal olduğu için her sahnenin özenle müzikle birleştirilmiş ve içselleştirilmiş olması gerekiyor. Tim Burton’ın bestecisi ve söz yazarı Danny Elfman da bu işi çok güzel başarmış. Hem de elinde bir senaryo olmadan! Sahneleri Burton’dan anlatmasını isteyen Elfman filmin müziklerini herhangi bir senaryo ya da taslak görmeden başarıyla tamamlamış. Ayrıca Elfman, Jack’in şarkı söylediği kısımları da seslendirmiş. Jack’e sesiyle hayat veren Chris Sarandon ne yazık ki şarkı söyleyemiyor. Aynı zamandan Elfman, filmde başka karakterleri de seslendiriyor.

6) 1982’de Başlayan Macera

nightmare-before-christmas

Tim Burton 1993’te çekilen bu animasyonun temellerini aslında Disney’de çalışırken yazdığı bir şiir ile atmış. 1982’de Disney, şiiri kısa-film olarak veya 30 dakikalık özel bir televizyon şovu olarak geliştirmeyi düşünmüş ama hikayeyi fazla garip bulmuşlar. Daha sonra Disney filmin başarısıyla Disneyland’e özel bir Nightmare Before Christmas bölümü yapmak istemiş fakat Burton bunu reddetmiş. Israrcı olan Disney ikinci film için teklifte de bulunmuş ama Burton “Bazı filmlerin devamı olmamalı, büyüsü bozulabilir,” diyerek reddetmiş. Bana biraz Disney’e ders vermek istemiş gibi görünüyor.

5) Batman ile Randevu

nightmare-before-christmas

Tim Burton ne yazık ki filmin yönetmen koltuğuna oturamadı çünkü o dönem çektiği Batman Returns (1992) filminin çekimleriyle çakışıyordu. Batman ile randevusu olduğu için filmi  arkadaşı olan Henry Selick’e emanet etti. Ancak yapımcı olarak çocuğu gibi gördüğü projeyi üstlendi tabii ki. Selick’i belki 2009’da çekilen Coraline filminden de duymuşsunuzdur.

4) Filmin Olmayan Sonu

finklestein-oogie-boogie

Çekimlerden önce filmin orijinal sonunun değiştirildiğini duymuş muydunuz? Filmin olması gereken sonunda Oogie Boogie, Doktor Finklestein’ın kılık değiştirmiş hali olarak açıklanıyordu.

3) Mütevazi Başarı

jack skellington

Klasikleşmiş olan bu filmin gişe başarışı ne yazık ki rekorlara koşmuyor. İlk çıktığında 50 Milyon Dolar kazandıran film daha sonra tekrar gösterimleriyle, karını ancak 75 Milyon Dolara kadar çıkartabildi.

2) Her Yerde Jack!

jack-first

Jack Skellington karakteri ilk kez Tim Burton’ın kısa filmi Vincent’ta, sonrasında da Beetlejuice’da film daha çekilmeden gösterilmişti aslında. Film çekildikten sonra da Jack’i başka filmlerde de gördük aslında. Bir gölge olarak The Princess and The Frog’da, Alice in Wonderland filminde Mad Hatter’ın papyonunda ve Coraline filminde bir yumurtanın içinde Jack’e rastlarsanız şaşırmayın!

Özay’dan eklenti: Tim Burton, Batman Returns’e The Nightmare Before Christmas eklentisi yapmadan geçmemiş. Film içerisinde 2 gönderme bulunuyor. İlki Penguen’in sürdüğü dev ördeğin tekerlerinde bulunuyor. İkincisi ise Shreck’in firmasını belli eden kötü kedi kafası. Aynı ögeyi TNBC’de de görebiliyoruz.

1) Set İki Ustanın İllüstrasyonlarına Emanet

 

jack-art

Bu muhteşem çalışma ve çıkarılan sanat ise iki önemli sanatçının mürekkep illüstrasyonları temel alınarak hazırlanmış. Koca set Ronald Searle ve Edward Gorey’in çalışmalarına göre dizayn edilmiş.

The Nightmare Before Christmas’ın nasıl yapıldığını anlatan bu videoyu mutlaka izleyin:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.