AYBABTUHaberler

Yeni Drizzt Romanları Drowların Irkçı Tarihini Yok Edecek

Kuşkusuz Dungeons and Dragons markasında son aylarda en çok konuşulan konulardan biri bu olageldi; bu kara derili, doğuştan kötü lanse edilen ve bir o kadar sevilen ırkın tarihinin kökünden değiştirilecek olması.

Dungeons and Dragons, yaratıldığı günden bugüne her ırka belirli vasıflar, dejenere özellikler ve yönelimler ekleyerek karşımıza çıktı. Bu ırklar içinde en baskın olanlardan biri kara elfler olarak da bilinen drowlardı. Her ne kadar D&D oyun kitapları drow ırkını sıfırdan yaratıp detaylandırmış olsa da yazar R.A. Salvatore’un en ikonik ve popüler drowu, Drizzt Do’Urden’i yarattığı da sugötürmez bir gerçek.

Drizzt bugüne kadar pek çok romanda, FRP macerasında ve video oyunlarında karşımıza çıktı, üstüne bu hafta yayınlanacak olan Magic: The Gathering, Adventures in the Forgotten Realms kart serisinde de boy gösterecek.

Drizzt ve Önyargı

D&D markasının en bilindik yüzü olan Drizzt, tüm kahramanlıklarına rağmen daima bir dışarıklı olarak etiketlenmiş, ten rengi yüzünden gittiği her yerde yargılanmıştır. Halkı ise son D&D mekaniklerine kadar yaklaşık 45 yıldır tek bir ırksal özellikle etiketlenmişti: Drowlar doğuştan acımasız ve kötü bir halktır, cani yönelimlerle sınırlıdırlar ve her yerde önyargıyla karşılanırlar.

Her ne kadar cani Örümcek Kraliçe Lolth’a ya da diğer kötü drow tanrılarına tapmayan, onları reddeden ve hatta onlarla savaşıp daha fazla drowu ışığa çıkarmaya çalışan küçük “iyi” drow toplulukları olsa da “drow” denilince aklımıza ilk önce kötü bir ırk geldiğini kabul etmemiz gerekiyor. Wizards of the Coast’taki büyükler de özellikle Amerika’da son yıllarda artan ırkçı söylemler ve ırkçılık kökenli şiddet eylemlerinden sonra bu işe el atmaya karar verdi ve son FRP sistemi olan D&D 5th Edition’da köklü bir değişikliğin ilk adımlarını attı: Oyunculara esnek karakter yaratma seçenekleri sunmak. Bu yeni mekaniğin birinci fazını Tasha’s Cauldron of Everything kitabıyla bizlere sundu.

Büyük Değişimi Starlight Enclave’de Göreceğiz

Asıl büyük değişikliği, Drizzt karakterini yaratan R.A Salvatore’un bu sonbaharda yayınlanacak olan yeni üçlemesi Way of the Drow‘un ilk kitabı Starlight Enclave‘de göreceğiz. Salvatore, 30 yıldan uzun bir süredir yazmakta olduğu Drizzt serisinin onu ne kadar değiştirdiğini, geçmişte Drizzt ve drowlarla ilgili yaptığı hataları fark etmesini sağladığını ve bu hataları düzeltmek için içinde bir arzu uyandırdığını şu sözlerle ifade etti.

Yıllar boyunca okuyuculardan ne kadar fazla mektup aldığımı sizlere anlatamam, hepsi de “Drizzt için teşekkürler! Sonunda bana benzeyen bir karakter var.” yazıyor. Bir taraftan bu hayranlar var. Ama diğer yandan drow halkı doğuştan kötü tasvir edildiği için bu mecazın ortadan kaldırılması, en derin çıkura gömülmesi ve bir daha gün yüzüne çıkarılmaması gerekiyordu. Kabul etmeliyim ki bunun farkında değildim, dikkatsiz davrandım.

Kimse beni bunları yazmaya zorlamıyor. Drowların geçmişiyle ilgili hiçbir şeyi değiştirmiyorum. Sadece drow kültürünü genişletiyorum. Sonuçta ben oyun kitabı değil, roman yazıyorum. Romanların yazıldıkları zaman periyodunu yansıtması gerekiyor. Geçmişte yazdığım Drizzt kitaplarında bir değişiklik yapmanın manası yok, çünkü eski kitaplarımı yazan benle şu an ki ben arasında felsefi açıdan bir farklılık yok. Sadece kitaplarda sorun hâline gelen durumların farkına varmaya başladım. Ama felsefi olarak ben buyum. Hep buydum. Sadece kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yeni Drizzt romanı, daha önce görülmemiş iki yeni -aslında sözde eski- drow toplumunu bizlere tanıtacak. Bu iki drow toplumu, Drizzt’in mensup olduğu standart Udadrow toplumundan farklı olacak. Örneğin kuzey Faerûn’daki Aevendrow toplumu, hatırlanamayacak kadar uzun süre önce Örümcek Kraliçe Lolth’un şeytani öğretilerini ve yozlaştırıcı nüfusunu reddederek inzivaya çekilmiş ve bu yüzden hiç keşfedilmemiş. Lorendrow toplumu ise tüm dinî öğretilerden uzaklaşıp etraflarındaki doğayla simbiyotik bir hayat yaşayan, cangıl elflerine dönüşmüş. Salvatore bu seriyle birlikte tüm bu değişimi onayladığını ve bir parçası olmak istediğini bizlere göstermek istiyor.

Yeni roman Starlight Enclave, 3 Ağustos 2021’de piyasaya sürülecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.