Haberler

Tatooine Benzeri Bir Gezegen Gerçekten Var

Bilim insanlarının tüm öngörülerine karşın Tatooine benzeri bir gezegen gerçekten de var. Aynı anda iki güneşi bulunan gezegenin nasıl oluştuğu ise gizemini koruyor.

Star Wars evreninin en ünlü gezegeni diyebileceğimiz Tatooine, serinin birçok filminde, oyununda, romanında ve dizisinde önümüze çıkıyor.

George Lucas’ın Tatooine’i, Frank Herbert’ün Dune romanından esinlenerek yarattığını söylemiştik. Arrakis ile Tatooine arasındaki benzerliklerden bahsettiğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. O benzerliklerden biri de şuydu: Herbert romanında Arrakis’e iki ay vermişti. Lucas ise Tatooine’e iki güneş vermeyi tercih etmişti.

Bir gezegenin iki güneşe sahip olması bilim insanlarına göre mümkün değildi. Zira iki güneşi içeren sistemler olsa da bir sistemde bu kadar çekim gücünün olması orada bulunan toz ve gaz kütlelerinin sıkışarak gezegen şeklini almasını imkansız hale getiriyor. Dolayısıyla bu tarz sistemlerde yalnızca güneş olmasını bekliyorlardı. Ancak Dünya’dan 245 ışık yılı uzakta iki güneşli bir sistemde bulunan bir gezegen keşfedildi.

Yani çok çok uzak bir galakside değil, neredeyse yanımızda.

Tatooine benzeri bir gezegen: Kepler 16b

Tatooine benzeri bir gezegen diye bahsettiğimiz gezegenin asıl adı Kepler-16b. Çünkü 2011’de NASA’nın Kepler teleskobu ile tespit ettiği bir gezegendi. Fakat gezegenin boyutu, özellikleri ve yörünge hareketleri radial velocity method ile yapılan yeni bir gözlemle ortaya çıktı. Bu gözleme göre gezegenin yüzeyinden gün batımı gerçekten de Lucas’ın betimlediği gibi görünüyor.

Gezegenin büyüklüğü Satürn’den birazcık daha küçük. Ancak katı bir yüzeyi bulunmuyor. Kütlesi içinde büyük oranda gazlar, kayalar ve buz var. Şaşırtıcı biçimde gezegenin sıcaklığı -85 derecede. Yani kesinlikle bir çöl gezegeni değil.

Bizim güneşimiz yaklaşık 4.6 milyar yıl önce oluştu. Bu sistemin varlığının ise 2 milyar yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor.

MIT’den bir profesör bu gezegenin bizim bilimsel bilgilerimize göre var olmasının mümkün olmadığını söylüyor. Onlara göre gezegen, güneşlere olan mesafesinden en az yedi kat daha uzakta durmalıydı. Bu sayıların doğru olması bizim bildiklerimize göre imkansız. Dolayısıyla gezegenin farklı bir sistemde oluşup bu sisteme çekildiği yönünde bir teori var.

NASA’nın turistik Kepler 16b posteri. (“Kepler-16b’de rahatlayın. İki Güneşin Diyarı. Gölgeniz asla yalnız kalmayacak”)

Bilim insanları Kepler-16b’yi bu çekilme teorisiyle açıklayamazsa gezegen oluşumuna dair tüm bildiklerimiz yanlış çıkabilir. Dolayısıyla araştırmaya sıfırdan başlayabiliriz.

Star Wars’un diğer gezegenlerine benzeyen gezegenleri listelediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Science Daily ve Wikipedia.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  BB-8 Droid Türkiye'ye Geliyor, Şimdiden Siparişinizi Verin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.