İncelemeler

Star Wars, Çok Çok Uzak Bir Galakside Olmayabilir

tatooine-banner-luke-star-wars

Tüm dünyada büyük hayran kitlesine sahip Star Wars serisinin yeni filmi Star Wars: The Force Awakens furyası tüm dünyayı kasığ kavuruyor. Yıllar sonra seriye olan ilgi yeniden arttı. Gökbilimciler de boş durmadı ve şimdiye kadar fantastik Star Wars evrenindeki 8 gezegenin benzerlerini keşfetti.

Son 15 yılda, yer ve uzay teleskoplarıyla 2 bine yakın gezegen gözlemleyen bilim insanları, Star Wars filmlerindeki ünlü Tatooine, Hoth, Coruscant, Bespin, Mustafar, Kamino, Endor ve Alderaan gezegenleriyle benzer özelliklerdeki uzak dünyaları Samanyolu galaksisi içinde buldu. NASA’nın California’daki Jet Tahriki Laboratuarı’nın yaptığı bir derleme:

Coruscant

coruscant

Seride yer alan Coruscant gezegeninin bir benzeri, Dünya’dan yaklaşık 1400 ışıkyılı uzaklıkta, Kuğu (Cygnus) Takımyıldızı’nda bulunuyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında keşfedilen ve Kepler-452b adı verilen gezegen, Dünya’dan yaklaşık 1,6 kat büyük. Güneş Sistemi dışında şu ana kadar bulunanlar arasında Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olan Kepler- 452b’nin su birikintileriyle dolu kayalık bir yüzeye ve kalın bir atmosfere sahip olma olasılığı var.

Kepler-452b

Star Wars evreninde ise bütün gezegeni kaplayan tek bir şehirden oluşan Coruscant, galaksi yönetiminin merkezi ve başkenti durumunda.

Bespin

bespin

Gaz devlerinin atmosferlerinde madencilik yapmak, bilimkurgu eserlerinde sık rastlanan konulardan biri. Star Wars evreninde “Cloud” şehrine ev sahipliği yapan gaz devi Bespin gezegeninin benzerleri bizim güneş sistemimizde de mevcut: Uranüs ve Neptün.

HIP 11915 b
HIP 11915 b

Kepler Uzay Teleskopu ile bu özellikte çok sayıda dünya keşfedildi. Bunlardan birisi, 186 ışıkyılı uzaklıktaki “HIP 11915b”. Bu gezegen, Jüpiter ile hemen hemen aynı boyutlarda olan bir gaz devi.

Mustafar

mustafar

Seride Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker arasındaki efsanevi düelloya sahne olan Mustafar gezegeni, aktif volkanlar ve lav akıntılarıyla dikkat çekmişti. Mustafar için en uygun eşleştirme, erimiş maden akıntılarıyla ve sıcak atmosferle kaplı olduğu düşünülen Kepler-78b gezegeni.

Kepler-78b
Kepler-78b

400 ışıkyılı uzaklıktaki bu gezegen, Dünya’dan sadece yüzde 20 oranında büyük. Kaya ve demirden oluştuğu sanılan Kepler-78b’nin 2 bin 30 derecelik yüzey sıcaklığı olduğu belirtiliyor.

Hoth

hoth

Star Wars’taki buzul gezegen Hoth’ın da gerçekte birçok benzeri bulunuyor. Satürn’ün buz kaplı uydusu Enceladus ile Jüpiter’in Europa uydusunun yanı sıra 3 bin 300 ışıkyılı uzaklıktaki OGLE-2005-BLG-390lb gezegeni de bunlardan biri.

OGLE-2005-BLG-390lb
OGLE-2005-BLG-390lb

Eksi 220 derece yüzey sıcaklığına sahip olduğu düşünülen OGLE-2005-BLG-390lb, tamamen donmuş durumda bir gezegen.

Tatooine

tatooine

Luke Skywalker’ın yurdu çift güneşli çöl gezegen Tatooine, Star Wars serisinin en ünlü dünyalarından biri. Evrenimizde birden fazla güneşe sahip çok sayıda gezegen sistemi olduğu belirtiliyor. Bunlardan birisi de Kepler-16b.

Kepler-16b
Kepler-16b

Dünya’dan 196 ışıkyılı uzaklıktaki gaz devi Kepler-16b’nin semalarında iki güneş bulunuyor. Her ne kadar soğuk bir yüzeyi olduğu düşünülse de, Kepler-16b’nin ‘yaşanabilir bölge’ içinde olduğu ve akıcı nitelikte suya ev sahipliği yapabileceği kaydediliyor. Bir başka gaz devi Kepler-453b’nin de iki güneşli bir sistemde olduğu açıklanmıştı.

Kamino

kamino

Seride, sularla kaplı olmasıyla ve yağmurlu iklimiyle bilinen Kamino gezegeni, gerçek evrenimizde Dünya benzeri Kepler-22b olarak karşımıza çıkıyor. Dünya’dan 600 ışıkyılı uzaklıktaki Kepler-22b, kendi yıldızına olan uzaklığı sebebiyle ‘yaşanabilir bölge’ içerisinde bulunuyor.

Kepler-22b
Kepler-22b

Üzerinde bir okyanus olduğu ve yağmurlarla yıkandığı düşünülen gezegenin 15,5 derecelik bir yüzey sıcaklığı olduğu belirtiliyor. Son araştırmalardaki iddialara göre ise üzerindeki sığ okyanusun derinliği yaklaşık 50 metre.

Endor

endor

Star Wars evreninde Ewok ırkının yaşadığı ve ormanlarla kaplı gezegen olan Endor, aslında bir gaz devinin etrafında dönen uydu özelliği taşıyor.

Gerçekte ise Güneş sistemi dışındaki uyduları gözlemlemek, gezegenleri keşfetmekten daha zorlu bir iş. 2 bin kadar yeni gezegen keşfedilse de, Kepler Uzay Teleskopu verilerini inceleyen bilim insanları, bunlardan sadece 60’ının uydularını tespit edebildi. Bu uydulardan hangilerinin bilinen yaşama uygun olup olmadığı ise önümüzdeki yıllarda yapılacak araştırmalara bağlı.

Alderaan

alderaan

Seride Prenses Leia’nın yurdu olan Alderaan’ı da Kepler Uzay Teleskopu’nun keşfettiği ‘yaşanabilir bölge’ içerisinde kalan Dünya benzeri gezegenlere benzetmek mümkün. Alderaan, Star Wars evreninde devasa silah Death Star (Ölüm Yıldızı) tarafından patlatılarak yok edilmişti.

HD 20781

Evrenimizde de benzer akıbeti yaşayan dünyalar bulunuyor. 115 ışıkyılı uzaklıktaki HD 20781 ve HD 20782 yıldızlarının toplam 30 gezegeni yutarak yok ettikleri düşünülüyor.

Kaynak: CHA

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Destanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.