Sinema Haberleri

Kara Kule Filmi Kitapların Devamını Anlatacak

Stephen King‘in kült eseri Kara Kule serisi, Nikolaj Arcel yönetmenliğinde 2017’nin Ağustos ayında beyaz perdeyle buluşacak. Birçok fantastik edebiyat ever, kitaplardan uyarlanan filmlerin aslına uygun çekilmediğinden ve hikayenin dokusunun bozulduğundan şikayet eder. Kara Kule hayranları da Roland Deschain rolünü Idris Elba‘nın oynayacağının açıklanmasından bu yana aynı korkuyu yaşıyorlar. Küçük bir not olarak siyahlı adamı da Matthew McConaughey‘in canlandıracağını da belirtmem gerekir.

Ancak 2016’nın Mayıs ayında, Stephen King paylaştığı bir tweet ile filmin birinci kitaptan başlayan bir çekim değil de kitapların sonrasını anlatabilen bir filmi olabileceğine yönelik ipucu vermişti.

Yönetmen Nikolaj Arcel ise geçtiğimiz günlerde IGN‘e verdiği bir röportajda bu teorileri doğrulayan açıklamalarda bulundu: “Aslında bu film, bir devam filmi. Bizim en başından beri niyetimiz buydu ve Stephen King‘in de imza attığı şey buydu.”

Stephen King’in attığı tweet’in neden önem taşıdığını ise spoiler vermeden anlatmamız çok zor o yüzden kitapları okumadıysanız bu noktadan sonrasını okumamanızı öneririm.

Spoiler

Serinin son kitabının bitiminde Roland, Kara Kule‘ye ulaşıp dünyayı kurtarmış olsa bile kaderinde o zorlu yolculuğunu tekrar ve tekrar sonsuza kadar yapmak vardır. Bu nedenle de son kitabın son cümleleri ile ilk kitabın ilk cümleleri aynıdır.

Roland’ın yolculuğunu bitirecek tek şey ise Kara Kule‘nin kapılarını açan ve Kral Arthur’dan kalan bir borazandır (Horn of Eld). Ancak kitapta bu borazan, Roland’ın ölen arkadaşı Cuthbert’tedir ve ondan geri almamıştır. Stephen King‘in tweet’i ise hem borazanı göstermesi hem de “last time around” (son kez etrafta) yazması nedeniyle hikayenin farklı olacağının en büyük işaretçisiydi.

Yönetmenin söylediğine göre; Stephen King, zaten senaryonun yazımında katkıda bulunmuş. Yönetmene, senaryonun kendi yazdığı notlarla dolu bir kopyasını yollamış. Ayrıca, Nikolaj Arcel, Stephen King‘in bu noktada çok saygılı ve kibar davrandığını senaryoya doğrudan karışmak yerine bir çeşit yol gösterici olarak davrandığını belirtmiş. Ayrıca ünlü yazar, filmi ilk kez izlediği zaman yönetmene: “Bu tam olarak benim kitabım değil ancak hikayenin ruhunu ve tonunu yakalamışsın bu nedenle de çok mutluyum” demiş.

Yönetmenin verdiği röportajın tamını şu linkten izleyebilirsiniz. Filmin fragmanı da hemen aşağıda.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Matrix: Resurrections'ın Fragmanındaki Müzik Senaryo Hakkında Bilgiler Veriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.