Sinema Haberleri

2021 BAFTA Film Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) tarafından dağıtılan BAFTA Film Ödülleri‘nin bu yılki sahipleri açıklandı.

Londra’da bulunan Royal Albert Hall‘da seyircisiz olarak gerçekleştirilen 2021 BAFTA Ödül Töreni‘ne 4 dalda ödül kazanan Nomaland filmi damgasını vurdu. Yarışmada Nomaland; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı.

Frances McDormand Nomadland‘deki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu olurken, Anthony Hopkins The Father‘daki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Chloé Zhao Nomadland ile En iyi Yönetmen Ödülü’ne kavuştu. Bu yılın yükselen yıldızı ise Bukky Bakray oldu.

İlgili Makaleler

2021 BAFTA Film Ödülleri Kazananlarının Tam Listesi

En İyi Film

  • Nomadland *Kazanan
  • The Father
  • The Mauritanian
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

En İyi İngiliz Filmi

  • Promising Young Woman *Kazanan
  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Rocks
  • Saint Maud

En İyi Yönetmen

  • Chloé Zhao (Nomadland) *Kazanan
  • Thomas Vinterberg (Another Round)
  • Shannon Murphy (Babyteeth)
  • Lee Isaac Chung (Minari)
  • Jasmila Žbanić (Quo Vadis, Aida?)
  • Sarah Gavron (Rocks)

En İyi Özgün Senaryo

  • Promising Young Woman *Kazanan
  • Another Round
  • Mank
  • Rocks
  • The Trial of the Chicago 7

En İyi Uyarlama Senaryo

  • Christopher Hampton, Florian Zeller (The Father) *Kazanan
  • Moira Buffini (The Dig)
  • Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven (The Mauritanian)
  • Chloé Zhao (Nomadland)
  • Ramin Bahrani (The White Tiger)

En İyi Kadın Oyuncu

  • Frances McDormand (Nomadland) *Kazanan
  • Bukky Bakray (Rocks)
  • Radha Blank (The Forty-Year-Old Version)
  • Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
  • Wunmi Mosaku (His House)
  • Alfre Woodard (Clemency)

En İyi Erkek Oyuncu

  • Anthony Hopkins (The Father) *Kazanan
  • Riz Ahmed (Sound of Metal)
  • Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Adarsh Gourav (The White Tiger)
  • Mads Mikkelsen (Another Round)
  • Tahar Rahim (The Mauritanian)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Yuh-Jung Youn (Minari)*Kazanan
  • Niamh Algar (Calm With Horses)
  • Kosar Ali (Rocks)
  • Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
  • Dominique Fishback (Judas and the Black Messiah)
  • Ashley Madekwe (County Lines)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) *Kazanan
  • Barry Keoghan (Calm With Horses)
  • Alan Kim (Minari)
  • Leslie Odom Jr. (One Night In Miami…)
  • Clarke Peters (Da 5 Bloods)
  • Paul Raci (Sound of Metal)

En İyi Çıkış Yapan İngiliz Senarist, Yönetmen veya Yapımcı

  • Remi Weekes (His House) *Kazanan
  • Ben Sharrock, Irune Gurtubai (Limbo)
  • Jack Sidey (Moffie)
  • Theresa Ikoko, Claire Wilson (Rocks)
  • Rose Glass, Oliver Kassman (Saint Maud)

Yabancı Dilde En İyi Film

  • Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen (Another Round) *Kazanan
  • Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov (Dear Comrades!)
  • Ladj Ly (Les Misérables)
  • Lee Isaac Chung, Christina Oh (Minari)
  • Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich (Quo Vadis, Aida?)

En İyi Belgesel

  • Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster (My Octopus Teacher) *Kazanan
  • Alexander Nanau (Collective)
  • Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey (David Attenborough: A Life on Our Planet)
  • Bryan Fogel, Thor Halvorssen (The Dissident)
  • Jeff Orlowski, Larissa Rhodes (The Social Dilemma)

En İyi Animasyon Film

  • Pete Docter, Dana Murray (Soul) *Kazanan
  • Dan Scanlon, Kori Rae (Onward)
  • Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young (Wolfwalkers)

En İyi Müzik

  • Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (Soul) *Kazanan
  • Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)
  • Emile Mosseri (Minari)
  • James Newton Howard (News of the World)
  • Anthony Willis (Promising Young Woman)

En İyi Oyuncu Seçimi

  • Lucy Pardee (Rocks) *Kazanan
  • Shaheen Baig (Calm with Horses)
  • Alexa L. Fogel (Judas and the Black Messiah)
  • Julia Kim (Minari)
  • Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu (Promising Young Woman)

En İyi Görüntü Yönetmeni

  • Joshua James Richards (Nomadland) *Kazanan
  • Sean Bobbitt (Judas and the Black Messiah)
  • Erik Messerschmidt (Mank)
  • Alwin H. Küchler (The Mauritanian)
  • Dariusz Wolski (News of the World)

En İyi Kurgu

  • Mikkel E.G. Nielsen (Sound of Metal) *Kazanan
  • Yorgos Lamprinos (The Father)
  • Chloé Zhao (Nomadland)
  • Frédéric Thoraval (Prominsg Young Woman)
  • Alan Baumgarten (The Trial of the Chicago 7)

En İyi Yapım Tasarımı

  • Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank) *Kazanan
  • Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald (The Dig)
  • Peter Francis, Cathy Featherstone (The Father)
  • David Crank, Elizabeth Keenan (News of the World)
  • Sarah Greenwood, Katie Spencer (Rebecca)

En İyi Kostüm Tasarımı

  • Ann Roth (Ma Rainey’s Black Bottom) *Kazanan
  • Michael O’Connor (Ammonite)
  • Alice Babidge (The Dig)
  • Alexandra Byrne (Emma)
  • Trish Summerville (Mank)

En İyi Saç ve Makyaj

  • Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal (Ma Rainey’s Black Bottom) *Kazanan
  • Jenny Shircore (The Dig)
  • Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle (Hillbilly Elegy)
  • Kimberley Spiteri, Gigi Williams (Mank)
  • Mark Coulier (Pinocchio)

En İyi Ses

  • Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc (Sound of Metal) *Kazanan
  • Nominees TBC (Greyhound)
  • Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney (News of the World)
  • Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder (Nomadland)
  • Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker(Soul)

En iyi Görsel Efektler

  • Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley (Tenet) *Kazanan
  • Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt (Greyhound)
  • Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins (The Midnight Sky)
  • Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury (Mulan)
  • Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher (The One and Only Ivan)

En İyi İngiliz Kısa Animasyon

  • Mole Hill, Laura Duncalf (The Owl and the Pussycat) *Kazanan
  • Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe (The Fire Next Time)
  • Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein (The Song of a Lost Boy)

En İyi Kısa Film

  • Farah Nabulsi (The Present) *Kazanan
  • Jesse Lewis Reece, Ike Newman (Eyelash)
  • Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies (Lizard)
  • John Addis, Rami Sarras Pantoja (Lucky Break)
  • Ghada Eldemellawy (Miss Curvy)

Yükselen Yıldız Ödülü

  • Bukky Bakray *Kazanan
  • Conrad Khan
  • Kingsley Ben-Adir
  • Morfydd Clark
  • Sope Dìrísù

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Altın Küre Ödülleri 2021'in Kazananları Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.