AYBABTUHaberler

Paradox Interactive Tarafından Paylaşılan Vampire: The Masquerade İpuçları ile İlgili Neler Biliyoruz?

Geçtiğimiz Ocak ayında bazı sosyal medya kullanıcıları, yeni bir uygulamanın varlığını keşfettiler. Tender adlı bu uygulama piyasadaki yüzlercesinin bir başka ambalaja sarılmış hali olan bir partner bulma uygulaması gibi görünüyordu – en başta. Ruh eşlerini bulma hevesiyle profil oluşturmaya girişen kullanıcılar çok geçmeden fark ettiler ki Tender pek de diğer partner bulma uygulamalarına benzemiyor. Bu uygulamalardan kaçı kullanıcılarına kan gruplarını soruyor ki?

İşler Nasıl Başladı?

19 Ocak tarihinde Twitter kullanıcısı KnoxJ2019, hesabından bir takım bilmeceler paylaşmaya başladı. Paylaşılan üçüncü ve sonuncu bilmece de çözülünce Knox, takipçileri ile iki farklı bağlantı paylaştı: Trust No More ve Tender.

Yeni Bir Vampire: the Masquerade Oyunu Mu Geliyor?

İlk bakışta Trust No More, bir grup komplo teorisi yazarının beyin fırtınalarının koptuğu, pek de önemli olmayan bir site olarak görünüyordu. Ne var ki Manchuria adlı yazarın yazıları fazlasıyla göze batıyordu. Partner bulma uygulaması Tender’ın, göründüğünden çok daha fazlası ve çok daha tehlikeli olduğundan bahsediyordu. Tabii ki bu yazılar, ipuçlarının peşinden gidenleri yıldırmadı ve birçoğu Tender profilini oluşturmakta vakit kaybetmedi. Tender’ın kullanıcıları için özel olarak hazırladığı görevleri paylaşmaya başlaması da uzun sürmedi ve iki ay boyunca Vampire: the Masquerade severleri peşinden sürükleyecek ARG böyle başlamış oldu.

Tender Nedir Tam Olarak?

Öncelikle ARG nedir, kısaca açıklayalım: Açılımı “Alternative Reality Game” olan ARG, oyunculara interaktif bir alternatif gerçeklik sunar ve transmedya ve metadata gibi ögeleri kullanarak oyuncular için bu alternatif dünyada alternatif bir anlatı oluşturur. ARG oyunlarına örnek olarak, en tanınmışlarından biri olan The Black Watchmen’i örnek verebiliriz. Zaten belirttiğimiz gibi kendisi de bir ARG olan Tender’ın arkasındaki isimler de ARG yapımı konusunda usta olan Alice & Smith. Vampire: the Masquerade başlığının haklarını elinde bulunduran Paradox Interactive ve Alice & Smith ortaklığı sonucunda ortaya bu ARG çıkıyor. Kaldı ki Tender, Vampire: the Masquerade’in en son edisyonu V5’in Camarilla kitanında da adı geçen, anlayacağınız metaplotun bir parçası olan bir uygulama. Kitaptan çıkıp gerçek olan bu uygulama aracılığıyla haftalar boyunca paylaşılan ipuçları kullanıcıları, en sonunda yeni bir Vampire: the Masquerade oyunu ümitlerini yeşertecek yola sokuyor. 

Kitapta bahsedilenlere göre bazı Tender kullanıcılarının oldukça nahoş buluşma deneyimleri yaşadığından bahsediliyor.

Aylar içerisinde ARG aracılığıyla öğrendiklerimize göre ise Tender’ın arkasında Malcolm Chandler adlı oldukça gizemli bir iş adamı bulunuyor. Bu gizemli iş adamının işlerine ise sözünden çıkmayı dahi düşünemeyen, Tender’ın CTOsu Jobe Preston koşturuyor. İşler ilerliyor, bulmacalar çözülüyor ve bahsettiğimiz Trust No More yazarı Manchuria, BetrayedMind1 kullanıcı adıyla Tender üzerinden bizlerle iletişime geçiyor. Öğreniyoruz ki Tender, Jobe ve Manchuria tarafından, kullanıcılarının davranış kalıplarını incelemeyerek ruh eşlerini bir araya getirmek üzere tasarlanmış bir uygulama. Ne var ki hiç beklenmedik bir anda Malcolm Chandler ortaya çıkıyor. Jobe’u kendi safhına çekiyor, Tender’ı ele geçiriyor ve Malcolm’ın şüpheli hareketlerinden işkillenmeye başlayan Manchuria kendini kapının önünde buluyor. Şüpheleri git gide büyüyen Manchuria, Tender’ın gerçek yüzünü ortaya çıkarmak adına Trust No More’a sığınıyor ve başlıyor yazmaya.

Aynı zamanda Tender gerçek zamanlı bir etkinlik de düzenliyor. 23 Şubatta küçük bir grubun katılımı ile bir kaçış odası etkinliği gerçekleşiyor ve bu etkinlik Twitch üzerinden canlı yayınlanıyor. İşte işin ucunun bir bilgisayar oyununa gidiyor olma ihtimali de burada ortaya çıkıyor: Yaklaşık sekiz saat süren yayının sonunda paylaşılan şu görüntü sizlere tanıdık geldi mi?

Pek çok kişi bu görüntünün, Vampire: the Masquerade – Bloodlines’ın geçtiği Santa Monica’nın, pek yakından tanıdığımız iskelesi olduğunu düşündü ve teoriler havada uçuşmaya başladı. Takipçiler teorilerini üretedursun, Tender da Trust No More da işleri kızıştırmaya devam etti tabii.

Peki Teoriler Nedir?

ARG’ın hikayesine dair geliştirilen yaygın teori ile başlayacak olursak, ipuçlarını takip etmiş pek çok kişi Malcolm Chandler’ın Tender aracılığı ile ölümlüleri, bilinmeyen bir amaç için kontrol altına almak isteyen bir vampir olduğunu düşünüyor. Bu teoriye göre zavallı Jobe ise Malcolm için çalışan bir ghoul. Manchuria’nın gerçeği ortaya çıkarma mücadelesinin sonunun da V5 ile tanıdığımız, geceleri vampirlere dar eden küresel avcı topluluğu Second Inquisiton’a bağlanması muhtemel.

Gelelim oyun cephesine. Şuan için konuşulan iki ana teori var: Pek çok hayranın istediği ve beklediği Vampire: the Masquerade – Bloodlines Remake nihayet geliyor ya da Paradox Interactive, Tender üzerinden Vampire: the Masquerade 5. Edisyon’u temel alan yeni bir oyun yapacak. Geçtiğimiz Cumartesi günü paylaşılan ipuçları ve bilmeceler sayesinde ARG’da yaşanan gelişmeler sonucu ortaya çıkan, sonrasında Paradox Interactive’in Facebook sayfası üzerinden de paylaştığı akıl karıştıran görüntüler de iki teoriye temel olabilecek nitelikte. Kimi takipçiler görüntülerde Bloodlines’dan tanıdığımız sahneleri görürken bazıları ise görüntüler ile Bloodlines arasında pek bir bağlantı olmadığını savunuyor.

Tabii bu görüntülerin, oyun içi görseller olmadığını belirtmekte fayda var.

Peki İpuçları? 

ARG takipçileri yaptıkları araştırmalar sonucunda görsellerde, Seattle manzaralarının temel alındığını ortaya çıkardı. Manzaraların neredeyse birebir kopyalanmış, üstüne karanlık vampir ambalajı geçirilmiş olması da bizleri Seattle’da geçecek yeni bir oyun beklediği teorilerini sağlamlaştırıyor.

Bunun yanı sıra Paradox Interactive’ın geçtiğimiz Temmuz ayında, Seattle merkezli oyun stüdyosu Hardsuit Labs’in hissedarlarından biri olmuş olması da önemli bir ipucu. Hardsuit Labs’in Seattle merkezli olması, görsellerde yine Seattle’ın temel alınması ve stüdyonun internet sitesinde yer alan “Açıklanmamış Proje” sekmesi de akıllarda soru işaretleri uyandırıyor.

Yolun Sonu Nereye Çıkacak?

Ne yazık ki paylaşılan tüm ipuçlarına, tüm gözkırpmalara rağmen işin içindeki hiçbir taraftan kesin bir açıklama gelmiş değil. Bu açıklama muhtemelen 21 Mart’ta yapılacak. Neden 21 Mart? Çünkü bu tarihte Tender, San Francisco’da kullanıcıları için 300 kişilik bir “kaynaşma partisi” düzenleyecek. Hatta üç şanslı kullanıcısını, tüm masraflarını karşılayarak VIP konuk olarak ağırlayacak. Partiye katılacak şanslı kullanıcılar muhtemelen Malcolm Chandler, Jobe ve Manchuria arasında gerçekleşecek son yüzleşmeye tanık olacak ve Tender’a dair gerçekleri öğrenecekler. Elbette ki bu etkinlik, uygulamanın Twitch hesabından da canlı olarak yayınlanacak. 

Peki sizce aynı tarihte, San Francisco’da gerçekleşecek bir diğer etkinliğin de Game Developers Convention olması bir tesadüf mü? Etkinliğin resmi programında herhangi bir Paradox Interactive paneli görülmese de sürpriz duyurular pek de olasılık dışı değil. Bununla birlikte Tender’ın düzenleyeceği etkinliğin, GDC’nin ardından gerçekleşecek bir after-party olması da muhtemel.

Anlayacağınız, 21 Marttan önce teorilerimiz ve tahminlerimizin hiçbiri kesinliğe kavuşamayacak. Heyecanla beklenen tarih yaklaşırken siz araştırmalarınızı derinleştirmek isterseniz konuyu kapsamlıca inceleyen Game Detectives sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Umuyorum ki bu küçük derleme yazımız da 21 Mart gelip çatana kadar gelişmelere dair fikir edinmenize yardımcı olmuştur. 21 Mart günü tekrar FRPNET’te, (umalım ki) hepimizi mutlu edecek bir duyuru haberiyle görüşmek üzere!

İlginizi Çekebilir  Black Desert Online, Devasa Güncelleme ile Steam'e Geliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu