Oyun Haberleri

Icewind Dale 2’nin Kaynak Kodları Ortada Yok

Eski usül RPG severler Beamdog sayesinde çok sevdikleri oyunları yeni sistemlerde rahat bir şekilde oynadılar. Bunların arasında Baldur’s Gate serisi, Planescape Torment ve Icewind Dale’in ilk oyunu var. Geriye sadece Icewind Dale 2 kalıyor. Neden Icewind Dale 2: Enhanced Edition gelmedi diye merak ediyorduk.

Akıllarımızdaki sorularımızın cevabı, Beamdog’un CEO’su olan Trent Oster tarafından verildi. Şimdiye kadar yenilenmiş versiyonun gelmemesinin nedeni oyunun kaynak kodlarının kayıp olmasıymış.

İlgili Makaleler

Trent Oster’in sözleri şöyle; “Wizard of the Coast’un ve Atari’nin bütün arşivlerini inceledik. Obsidian’da çalışan, eski geliştirme ekibinden arkadaşlara ulaştık ve onlarda da kaynak kod yok. Tersine mühendislik yöntemleriyle bitmiş oyundan kaynak kodlarını çıkarmak da çok masraflı. Kaynak kodların olmamasıyla projede durmuş durumdayız ve ilerleme kaydedemiyoruz. Doğal olarak durumda bir değişiklik olana kadar başka projelerle ilgileniyoruz.”

Bioware’in ikonik oyun motoru olan Infinitiy Engine ile yapılan son oyun olan Icewind Dale 2, 2002 yılında piyasaya çıkmıştı. Yayıncı firma olan Interplay’ın ekonomik sıkıntılar yaşadığı döneme denk gelmişti ve ondan 1 yıl sonra da geliştirici ekip olan Black Isle da kapanmıştı.

Markanın isim hakları el değiştirdiğinde veya şirketler kapandığında taşınırken bir yerlerde kaybolmuş olmalı. Kim bilir belki bir gün eski bir kutudan ortaya çıkar ve hayalgücümüz tekrardan bayram eder.

İlginizi Çekebilir  Xbox Series X Performansına 7 Mayıs'ta Tanık Olun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu