Oyun Haberleri

Disco Elysium’un Yazarı Za/Um’a Dava Açtı

Za/Um, Disco Elysium’un ana yazarlarını ve çizerini işten çıkarmıştı. Bugün oyun Türkçe yamasını alırken 20 yıldır FRP oynattığı setting’i ellerinden alınan Robert Kurvitz de Za/Um’a dava açtı.

Her şeyden önce bu haberin kesinlikle taraflı olduğu konusunda sizi uyarmalıyım. Zira 20 yıldır FRP oyunları oynatarak detaylandırdığı setting’i elinden alınan herhangi bir oyun oynatıcısının (GM) yanında taraf olmaya yatkınız. Bunun ne denli sinir bozucu olabileceğini kendi setting’ini yaratmış her oyun oynatıcısı bilir. Kaldı ki, Robert Kurvitz’in dahiyane kalemine de hayran kalmış biri olarak benim de tarafsızlığımı korumam mümkün değil.

Dolayısıyla bize Disco Elysium’u Disco Elysium yapan ekibin işten çıkarıldığını haber veren Martin Luiga, nihayet Za/Um’a dava açtıkları haberini paylaşınca rahat bir nefes aldık. Nitekim onlara yapılan haksızlık haftalardır yüreğimizi sıkıştırıyordu. Kurvitz hayal kırıklığı ve bıkkınlığa kapılıp pes etmeye yatkın bir karaktere sahip. Bu yüzden işin peşini bırakma ihtimalleri vardı. Bu da bizi üzüyordu. Fakat hayranlarından geçtiğimiz haftalarda inanılmaz bir destek aldılar. Ve ekip nihayet kolları sıvayarak hakkını aramaya başladı.

Robert Kurvitz ve Za/Um’dan ayrılan diğer yaratıcılar bir araya gelerek Telomer adında bir şirket kurmuşlar. Ve Telomer olarak Za/Um’a dava açtılar. Kurvitz’in memleketi olan Estonya‘da yapılacak olan mahkemenin ilk oturumu 28 Kasım‘da.

Za/Um – İşten Çıkarmalar Konusunda Ne Yaşanmıştı?

Za/Um’un işten çıkardığı kişilerin tam listesi ve bu işten çıkarmanın detayları hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bildiğimiz şeyler işten çıkarılan 4 elemanın Disco Elysium’un görselleri ve hikaye yazımı konusunda %75’ten fazla bir katkı sağladığı, Luiga dışındakilerin şirketten gönülsüz ayrıldığı ve Za/Um’un setting’in kullanım haklarını elinde tuttuğu. Yani belki Kurvitz ve ekibi yakışıksız bir şey yapmıştır. Ama biz taraflı baktığımız için yaratıcı ekibe haksızlık edildiğine inanıyoruz.

Ayrılanların başında Disco Elysium’un dünyasını ve ana hikayesini yaratan Robert Kurvitz geliyor. Oyunun büyüleyici görsellerini yaratan Aleksander Rostov ve ana yazarlarından Helen Hindpere de artık Za/Um ile çalışmıyor. Şirketten gönüllü ayrılan ve ayrılıklarını haber veren Martin Luiga ise Disco Elysium’un editörleri arasındaydı.

ViaEstelar

Za/Um yalnızca geliştirici ekibini işten atmasıyla tepki çekmedi. Ayrıca Kurvitz’in dünyasında geçecek ikinci oyun için aldıkları kararlarla da hayranlarını kızdırdı. Zira yeni oyunlarına oyun içi satın almalar gibi özellikler eklemek istiyorlar. Bu bilgiye de eleman ilanlarından ulaştık. Kapitalizm’in yıkıcı etkilerine de bolca yer veren bir oyunun devam oyunu için aldıkları bu karar Luiga’nın bahsettiği şirket vizyonu bozulmalarına muhteşem bir örnek gösteriyor.

Son olarak da Za/Um, Kurvitz’in ayrılmasıyla ilgili olan ve aslında hiçbir bilgi vermeyen duyurularında cevap verme seçeneğini kapatarak da Disco Elysium hayranlarını çileden çıkardı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Harry’nin ex-something’i gibi Za/Um da “good things can still happen” (hâlâ güzel şeyler olabilir) diye ısrar ediyor. İkinci oyunları için umutlu konuşuyor. Fakat oyunun hayranları “Is this some kind of joke?” (bir tür şaka mı bu?), “What’s wrong with you?” (sizin derdiniz ne?) ve “What are you doing?” (ne yaptığınızı sanıyorsunuz?) diye isyan ediyor.

YouTube player
O isyanları bu fragmanda da sesli duyabilirsiniz. Birebir aynı vurgu.

Disco Elysium – Türkçe Dil Paketi

Disco Elysium’un uzun zamandır beklediğimiz Türkçe dil paketi de nihayet bugün geldi. Oyununuzu herhangi bir platformda güncellemeniz durumunda Türkçe seçeneğinin eklendiğini göreceksiniz.

Locpick bu çeviri için çok titiz çalıştı. Ve oyunu açıp deneme şansı bulanlar da çevirilerinin kalitesinden çok memnun kalmışlar. Zaten çevirinin kalitesi oyun için çok kritik bir önem taşıyordu. Bu yüzden ilk yorumların pozitif olması da içimizi rahatlattı.

Kısacası, Disco Elysium cephesi güzel haberlerle biraz neşelendi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.