Oyun Haberleri

Disco Elysium Türkçe Dil Paketine 24 Ekim’de Kavuşuyor!

Geçen hafta Disco Elysium’u geliştiren ZA/UM‘un, oyunu yaratan kişileri işten attığı haberiyle yıkılmıştık. Ama şimdi Locpick güzel bir haberle bizi teselli etti. Disco Elysium Türkçe dil paketi bu ay çıkıyor.

Geçen hafta Disco Elysium cephesinden moral bozan haberler aldık. Oyunu geliştiren ZA/UM’un yöneticileri, Disco Elysium’un dünyasını ve ana hikayesini yaratan Robert Kurvitz‘i, büyüleyici görsellerini yaratan Aleksander Rostov‘u ve ana yazarlarından Helen Hindpere‘yi işten çıkardı.

Oyunun geçtiği Revachol başta olmak üzere tüm dünya Kurvitz’in yaklaşık 20 yıldır oynattığı bir FRP oyununun setting’iydi. Ve setting’in kullanım hakları ZA/UM şirketinde kaldı. Çünkü Kurvitz’in Disco Elysium’u bir bilgisayar oyunu olarak yayınlayabilmesi için ZA/UM’un maddi desteğine ihtiyacı vardı. ZA/UM da desteği karşısında setting’in kullanım haklarını aldı. Ancak ilk oyunun başarısının ardından şirketin yöneticileri yaratıcı ekibi işten çıkararak onların setting’inde geçen başka oyunlar geliştirmek için kolları sıvadı.

Yaratıcı ekibin yaşadığı bu haksızlık Disco Elysium’a hayran olan herkesin canını çok sıktı. ZA/UM kendisini tüm geliştiricileri işten atmadıklarını söyleyerek savundu. Fakat ilk oyunun neredeyse 3/4’ü ve geçtiği dünyanın tamamı işten attığı kişilerin elinden çıkmıştı. Hayranlar ZA/UM’un yeni oyununu almayacaklarını söylerek duruma tepki gösteriyor. Ayrıca Kurvitz, Rostov, Hindpere ve Luiga’nın tekrar birlikte çalışarak bir Kickstarter projesi başlatmasını da istiyorlar. Kurvitz’in artık şirketlerin maddi desteğine ihtiyacı olmadığını söylüyorlar. Fakat Kurvitz’i tanıyan kişiler onun duygusal olarak hassas biri olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla 20 yıllık setting’i çalınmış her Oyun Yöneticisi (GM) gibi o da öfkeli bir umutsuzluk içinde. Yeni bir projeye başlamak yönünde henüz bir adım atmadı.

Tüm kalbimizle yazmayı bırakmamasını diliyoruz.

Disco Elysium Türkçe Dil Paketi

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Locpick’in Türkçe dil desteği haberi bizi çok mutlu etti. Zira Kurvitz başta olmak üzere yaratıcı ekibin ne kadar muhteşem bir iş çıkardığını görmek için artık İngilizce bilgisi gerekmeyecek. Nihayet oyunu öve öve bitiremeyen yeni oyuncular da olacak. Artık herkes mutluluktan zıplarken bir anda hüzünlenip göz yaşlarına boğulmanın nasıl hissettirdiğini görebilecek!

Locpick bu yerelleştirme için gerçekten çok uğraştı. Dil paketinin geleceği haberini Aralık 2021’de almıştık. Ve bu 10 ayda birçok çevirmenle beraber çalışan Locpick, Disco Elysium’un anlatımına bağlı kalmaya hayli özen gösterdi. Zaten göstermelilerdi de. Ve ilk bir ayı tamamen setting’e özgü kelimeleri yerelleştirmeye harcadılar. Zira Disco Elysium sadece diyaloglar ve yazılar üzerine kurulu bir oyun diyebiliriz. O cümlelerin aynı ahenk ve duyguyu farklı bir dilde yansıtabilmesi pek kolay değil. Umarız Locpick bu zor görevin altından kalkmayı başarmıştır.

Güncelleme (22 Kasım): Locpick’in şu eğlenceli isyanından sonra haberimizdeki hatayı görüp tüm Lockpick’leri Locpick şeklinde düzelttik.

Kaynak: Locpick

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Curse of Strahd Revamped Maceraları Tabuta Girdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.