Oyun Haberleri

Disco Elysium Hayran Projeleri Katkılarınızı Bekliyor

Disco Elysium hayran projeleri, oyunu sevenlerin katkılarını bekliyor. Bunlardan The Cryptid Files İngilizce bilen yazar ve çizerler ararken Boyama Kitabı projesinde kapılar her dilden çizere açık.

Gelmiş geçmiş en iyi bilgisayar oyunlarından biri olduğunu her fırsatta iddia ettiğim Disco Elysium, hayran projeleri ile dikkat çekiyor. Gönüllülerin katkılarını bekleyen projelerden ikisi şunlar:

1- The Cryptid Files

Bu proje 2021’in sonunda ortaya çıktı. Bir hayran, #DiscoElysium etiketiyle yaptığı paylaşımda diğer hayranlardan yardım istedi. Disco Elysium’un resmi Twitter hesabı da bu duyuruyu paylaşarak projeye destek oldu.

İlgili Makaleler

The Cryptid Files, oyundaki Morell the Cryptozoologist ile eşi Lena’nın sahip olduğu, Cryptid’ler hakkında gözlem raporları içeren araştırma dosyasının adı. Yardım isteyen hayran da bu dosyayı gerçekten hazırlayıp herkese açık paylaşmayı hedefliyordu. Yani cryptid gözlemlerine dair belgelerin oluşturulmasına ilgi duyacak hayranlar arıyordu.

Proje aralık ayında başladı ve birçok kişi bu fikre katkı sağlamak için kolları sıvadı. Ancak çalışmalar devam ederken Ukrayna Savaşı patlak verince yazarların büyük kısmının Ukraynalı olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden proje süresiz olarak durduruldu. Fakat projeye yazar ya da çizer olarak katkı sağlamak isterseniz olumsuz bir yanıt almayacağınıza inanıyorum.

Yazarlar görgü tanıklarının ifadeleri, yerel gazetelerde çıkan tuhaf haberler ve benzeri içerikler üretiyorlar. Çizerler de görgü tanıklarının ifadelerine dayanan çizimler ve garip fotoğraflar oluşturmakla görevli. Projenin amacı oyunda bahsi geçen tüm cryptid’lere dair belgeler hazırlamak. Ancak dileyenler oyunda bahsi geçmese de kendi crytpid’lerini yaratıp dosyaya ekleyebiliyorlar. Tüm bu süreç bir Discord kanalı üzerinden yürüyor.

Projede yer almak için İngilizce bilmek şart. Zira grup içi iletişim tamamen İngilizce ilerliyor. Yazarların da belgeleri İngilizce yazmaları gerekiyor. Projede özellikle yazar pozisyonunda açık olduğunu biliyorum. Dolayısıyla siz de ekibe dahil olmak isterseniz bu hesapla iletişime geçebilirsiniz. Ancak projenin tamamlanacağı tarihin belirsiz olduğunu hatırlatayım.

2- Disco Elysium Boyama Kitabı

Disco Elysium Boyama Kitabı projesi de geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptı. Ve bu duyuru da yine oyunun resmi hesabınca paylaşıldı. Ancak The Cryptid Files’dan farklı olarak bu proje yalnızca çizim üzerine olduğu için gönüllülerin İngilizce bilmesi şart değil. Bu yüzden projeye dahil olmak isterseniz sizi Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde açıklama ve kural sayfaları bekliyor olacak.

Boyama Kitabı projesi, Disco Elysium için yapılan hayran çizimlerini boyama kitabı çizimleri formatında bir araya getirmeyi hedefleyen basit bir proje. 18 yaş üzerinde olan her dilden çizerin katkılarına açık. Ancak bu projenin son tarihi belli. Katkı sağlamak isteyen kişiler en geç 1 Eylül 2022‘de çizimlerini teslimat formu üzerinden proje yürütücüsüne iletmeli. Zira o noktadan sonra proje yürütücüsü tüm çizimleri formatlayıp bir PDF dokümanında birleştirecek. Bu doküman da fanzin olarak basılabilir bir versiyonu ile herkese açık paylaşılacak.

Çizimler konusunda yetenek kriterleri gibi sınırlamalar yok. Disco Elysium ile alakalı, içi boyanabilir bir çizim yaptığınız sürece projeye katkı sağlayabilirsiniz. Yalnızca içerik konusunda bazı sınırlamalar var. Bu projeyle ilgili kişi ve detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu hayran projelerinden telif ücreti falan alıyor muyuz?

Hayır. Bu projeler kar amacı gütmediği gibi katılımcılara bir ödül de vermiyor. Tamamen gönüllü katkı bekliyorlar. Ancak tercih ederseniz yaptığınız katkının altına adınızı, mahlasınızı ya da sosyal medya hesabınızı ekliyorlar.

Hayran projelerinin oyunu hazırlayan ZaUm ekibiyle bir alakası var mı?

Hayır. Bu hayran projeleri ZaUm ile hiçbir bağlantısı olmayan kişilerin projeleri. Ancak oyunun ve geliştiricilerin sosyal medya hesapları bu tarz projeleri ilgiyle takip ediyorlar. Yani küçük bir ihtimal de olsa bir Fallout: London sürprizi yaşanabilir.

Başvurduktan sonra vazgeçebiliyor muyuz?

Evet. Projeye katkı sağlamak istediğinizi söyledikten sonra siz sorumluluk almazsanız kimse size bir sorumluluk atamıyor. Bu yüzden dilediğiniz zaman projeden ayrılma hakkına sahipsiniz. Ancak The Cryptid Files projesinde bir görev almışsanız ayrılırken görev dağılım tablosundan adınızı silmeniz yerinde olacaktır. Boyama Kitabı projesi de teslim ettiğiniz görselleri 1 Eylül’e kadar geri çekme hakkı tanıyor.

Ne yazıp çizeceğimizi onlar mı söylüyor?

Hayır. Her iki projede de detaylar konusunda tamamen serbestsiniz. Boyama kitabı sizi format ve içerik konusunda bazı kısıtlamara maruz bırakıyor. Ancak size ne çizeceğinizi kesinlikle söylemiyor. The Cryptid Files ise oyunda bahsi geçen cryptid’ler konusunda oyunda öğrendiğimiz bilgilere bağlı kalmamızı istiyor. Bu bilgilerin listesini de gönüllülere sunuyor. Dolayısıyla oyunda bahsi geçen detayları yazınıza ya da çiziminize dahil ettiğiniz sürece ne yazıp çizdiğiniz konusunda tamamen özgürsünüz. Hatta dilerseniz oyunda bahsi geçmeyen, tamamen kendi uydurduğunuz bir cryptid için de yazı ve görsel hazırlayabilirsiniz.

Konusu açılmışken, Disco Elysium’a Türkçe ne zaman geliyordu ya?

Disco Elysium’un Türkçe dil desteği için gerekli tüm metinlerin çevirileri hazır. Yani oyuna Türkçe seçeneğinin ekleneceği gün artık çok yakın. Ancak elimizde net bir tarih henüz yok.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.