Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Oyun Haberleri » Blizzard’ın Kadın Karakterleri Fazla Mı Seksi?

Blizzard’ın Kadın Karakterleri Fazla Mı Seksi?

sylvanas-windrunner-banner

Blizzard kalesinde sular durulmak bilmiyor. Çok yeni bir Blizzcon atlatmışken, 2014’te Diablo 3’ün yeni ek paketi çıkacakken ve Blizzard kendi MOBA’sı olan Heroes of the Storm‘u duyurmuşken yepyeni bir tartışma patlak verdi.

Üstelik tartışmanın kaynağı Heroes of the Storm’un geliştiricilerinden Dustin Bowder’dan başkası da değil.

Sylvanas Windrunner
Sylvanas Windrunner

Sadece MOBA’larla sınırlamak ne kadar doğru bilmiyorum fakat günümüzde pek çok oyunda kadın karakterlerin belki de gereğinden fazla açık ve seksi bir görüntüye sahip olduğu bir gerçek. Küçük zırhlar, mini etekler veya özellikle seçilmiş konsept kadın karakterler çoğu oyunda fazlasıyla var. Hatta bu seksi karakterleri canlandıran cesur cosplayerlar da var fazlasıyla. Açıkçası beni çok da rahatsız etmeyen bu oyun karakterleri bazı çevrelerce ise pek hoş karşılanmayabiliyor. Peki bunun Heroes of the Storm ile bağlantısı ne? İşte her şeyin başı ve olayların patlak noktası tam da burada Dustin Bowder’ın bir kaç gün önce yaptığı bir röportajda yatıyor.

Starcraft ile e-sporun önemli bir ismi olan Blizzard’ın League of Legends ve Dota2’nin meydana çıkışıyla beraber, pazarın kendisine düşen payının azalmasıyla yeni bir atılım yaparak Heroes of the Storm’u tanıtmasıyla daha oyunun betaları dağıtılmadan kadın karakterlerin imajıyla ilgili sıkıntıya düşüldü bile. Nathan Grayson tarafından bir internet sitesi için yapılan röportajda Dustin Bowder’a sorulan kadın karakterlerin aşırıya kaçacak şekilde seksileştirerek, alt metin olarak kadının objeleştirilmesi ile ilgili soruya verdiği yanıt bir kalp atışı kadar sürede fırtınalar yarattı.

İlginizi Çekebilir  Blood Rage: Digital Edition Ön Siparişte
Sarah Kerrigan
Sarah Kerrigan

“Yani bazı karakterlerin bir bakıma daha önceden de aşırı seksi yaratılmış olduklarını söyleyebiliriz,” diyen Bowder cevabına şöyle devam etmişti: “Örneğin Kerrigan. Yani kendisi zaten topukluları giyiyordu değil mi? Biz burada kimseye bir mesaj göndermeye çalışmıyoruz, biz sadece havalı gözüken karakterler yaratıyoruz. Biz Başkan için çalışmıyoruz, kesinlikle bir mesaj gönderme durumumuz yok. Kimse oyunumuza bu gözle bakmamalı.”

Bu açıklamasından sonra Grayson’ın ısrarlarına rağmen daha fazla konuşmayan ve soruyu geçiştirmeye çalışan Bowder zamanlarının kalmadığını gerekçe göstererek röportajı da bitirmişti. Yazı yayınlandıktan sonra zayıf bir argümanla soruyu cevapladığı için özür dileyen Bowder, şirket olarak geri dönüşlere çok önem verdiklerini ve tüm eleştirileri de ciddiye aldıklarını belirtti. Yeni açıklamasına “BlizzCon’da karakterleri oyuncuların bizimle yaptığı büyük işbirliğiyle, tutkularıyla, aşklarıyla ve destekleriyle yarattık demiştim.”  şeklinde başlayan Bowder “O oyunu hep birlikte oluştururken sizi dinliyor ve düşüncelerinize çok önem veriyoruz.” diye devam ettirdi.

Bana kalırsa Blizzard’ın yeni MOBA’sını daha herkese erişilebilir dahi olmamışken bu şekilde kritik bir konuma sokmak oldukça gereksiz olmuş zira karşılaştırıldığı Dota 2 ve özellikle Leauge of Legends’ın da elleri bu konuda temiz değilken. Peki sizce seksi kadın karakterler bir aşağılama mı yoksa bir gereklilik mi?

İlginizi Çekebilir  Pokemon GO Sonunda Çıktı!