Oyun Haberleri

Blizzard’ın Kadın Karakterleri Fazla Mı Seksi?

sylvanas-windrunner-banner

Blizzard kalesinde sular durulmak bilmiyor. Çok yeni bir Blizzcon atlatmışken, 2014’te Diablo 3’ün yeni ek paketi çıkacakken ve Blizzard kendi MOBA’sı olan Heroes of the Storm‘u duyurmuşken yepyeni bir tartışma patlak verdi.

Üstelik tartışmanın kaynağı Heroes of the Storm’un geliştiricilerinden Dustin Bowder’dan başkası da değil.

İlgili Makaleler
Sylvanas Windrunner
Sylvanas Windrunner

Sadece MOBA’larla sınırlamak ne kadar doğru bilmiyorum fakat günümüzde pek çok oyunda kadın karakterlerin belki de gereğinden fazla açık ve seksi bir görüntüye sahip olduğu bir gerçek. Küçük zırhlar, mini etekler veya özellikle seçilmiş konsept kadın karakterler çoğu oyunda fazlasıyla var. Hatta bu seksi karakterleri canlandıran cesur cosplayerlar da var fazlasıyla. Açıkçası beni çok da rahatsız etmeyen bu oyun karakterleri bazı çevrelerce ise pek hoş karşılanmayabiliyor. Peki bunun Heroes of the Storm ile bağlantısı ne? İşte her şeyin başı ve olayların patlak noktası tam da burada Dustin Bowder’ın bir kaç gün önce yaptığı bir röportajda yatıyor.

Starcraft ile e-sporun önemli bir ismi olan Blizzard’ın League of Legends ve Dota2’nin meydana çıkışıyla beraber, pazarın kendisine düşen payının azalmasıyla yeni bir atılım yaparak Heroes of the Storm’u tanıtmasıyla daha oyunun betaları dağıtılmadan kadın karakterlerin imajıyla ilgili sıkıntıya düşüldü bile. Nathan Grayson tarafından bir internet sitesi için yapılan röportajda Dustin Bowder’a sorulan kadın karakterlerin aşırıya kaçacak şekilde seksileştirerek, alt metin olarak kadının objeleştirilmesi ile ilgili soruya verdiği yanıt bir kalp atışı kadar sürede fırtınalar yarattı.

Sarah Kerrigan
Sarah Kerrigan

“Yani bazı karakterlerin bir bakıma daha önceden de aşırı seksi yaratılmış olduklarını söyleyebiliriz,” diyen Bowder cevabına şöyle devam etmişti: “Örneğin Kerrigan. Yani kendisi zaten topukluları giyiyordu değil mi? Biz burada kimseye bir mesaj göndermeye çalışmıyoruz, biz sadece havalı gözüken karakterler yaratıyoruz. Biz Başkan için çalışmıyoruz, kesinlikle bir mesaj gönderme durumumuz yok. Kimse oyunumuza bu gözle bakmamalı.”

Bu açıklamasından sonra Grayson’ın ısrarlarına rağmen daha fazla konuşmayan ve soruyu geçiştirmeye çalışan Bowder zamanlarının kalmadığını gerekçe göstererek röportajı da bitirmişti. Yazı yayınlandıktan sonra zayıf bir argümanla soruyu cevapladığı için özür dileyen Bowder, şirket olarak geri dönüşlere çok önem verdiklerini ve tüm eleştirileri de ciddiye aldıklarını belirtti. Yeni açıklamasına “BlizzCon’da karakterleri oyuncuların bizimle yaptığı büyük işbirliğiyle, tutkularıyla, aşklarıyla ve destekleriyle yarattık demiştim.”  şeklinde başlayan Bowder “O oyunu hep birlikte oluştururken sizi dinliyor ve düşüncelerinize çok önem veriyoruz.” diye devam ettirdi.

Bana kalırsa Blizzard’ın yeni MOBA’sını daha herkese erişilebilir dahi olmamışken bu şekilde kritik bir konuma sokmak oldukça gereksiz olmuş zira karşılaştırıldığı Dota 2 ve özellikle Leauge of Legends’ın da elleri bu konuda temiz değilken. Peki sizce seksi kadın karakterler bir aşağılama mı yoksa bir gereklilik mi?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. (yasal uyarı: bunlar kişisel fikirlerimdir, kimseyi bağlamaz)

  Röportajın aslı okunduğu zaman, ve “kadınların oyunlarda resmedilişi” konusuna biraz eğildiğimiz zaman sorunun ya da soru üzerindeki ısrarın anlamsız olmadığı anlaşılacaktır. Biraz arka plan verelim: Bu yeni bir tartışma değil, ya da saf Blizzard’a yönelik bir tutum da değil. Oyun sekörü büyüdükçe ve popülerleştikçe (mesela, çizgi romanlar gibi) kadınların sadece “erkek fantazisi” olarak, erkek muadillerine kıyasla orantısız ve adil olmayan betimlemelerle yer aldığı endişesi aldı.

  Haksız bir endişe de değil, bütün dünyada olduğu gibi bu alanda da eşitsizlik, ya da en azından haksızlık var. Kadın karakterler “seksi” olmak zorunda, ya da dişiliğini özellikle vurgulamak zorundayken, erkekler “default” olarak kabul edildiği için daha başka özelliklerle betimlenebiliyor.

  Dünyanın en çok takip edilen oyun stüdyolarından olan Blizzard’da, bu tür gerçeklerden ya da sorunlardan bağımsız değildir. Bu tür konularda herhangi bir duruş aslında bir “tavırdır”. Bowder’ın, ilk açıklaması “bu sadece bir oyun, kafanıza takmayın böyle şeyleri, ciddi değil, yüzeysel bakın” mesajı veriyor ve 3 duruş sergiliyor: 1. Oyunları ciddiye almayın. 2. Blizzard’ın duruşunu ciddiye almayın, herhangi bir ideası olmayan düz marka bu. 3. Kadınların gereksiz / orantısız / eşit olmayan bir şekilde erotik portre edilmesinde bir sorun yoktur.

  Haliyle, böyle bir mesaj vermek (böyle demiyorum) tepki yaratır, habercinin de görevi budur; bu tür mesajları alabilmek. Starstruck olup, kase sorularla geçiştirmemiş.

 2. bence kaslı yarı çıplak abiler varsa sexy ablalar da olabilir dota2 de bildiğim en sexy karakter quen of pain ve adından da anlaşıldığı gibi kötü ve abla acı çektirmek istiyor peki neden bize de acı çeektirmek istemesin nede olsa o bir oyun karakteri

 3. ha birde bence gerçekten gereksiz bir konu olmuş çünkü var olan kadınlar ötekileşirken cinselliğini ortaya çıkarırken sadece bir oyun karakteri yaratımının üzerine bu kadar tartışılması aşırı saçma üstelik insanlar oturdukları kafeler de izledikleri müzik klipleri hakkında -bence bu kadınları sadece bir araç cisim haline getiriyor diye bahsedilmezken bir sanal ortamın bu şekilde olması gereksiz tüm dünya ve reklam şirketleri sex satar mantığını çözmüş durumda ki zaten facebook gibi sosyal ağların da asıl var olma amacı budur. bir oyun firması da bunu kullana bildiği kadar iyi kullanmalıdır bundan kadın oyuncuların rahatız olduklarını hiç ama hiç duymadım ve görmedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.