Haberler

Kont Dracula Bale Oluyor

Kont Dracula Balesi banner

Ankara Devlet Opera ve Balesi, 30 Kasım’da Kont Drakula Balesi’nin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Kendisi de Romen olan fakat yıllardır Türkiye’de yaşayan Bujor Hoinic, hem librettoyu yazdı, hem de müzikleri besteledi.

Kont Dracula Baleİlk kez 2006’da Drakula için çalışmaya başlayan Hoinic, eserin korku ve parodi öğelerini beraber taşıdığını ve bunun yanında aşkı da unutmadığını söylemiş. Hem filmlerden, hem efsanelerden hem de popüler kültürden feyz aldığını belirtse de Alacakaranlık gibi tırt bir hikayenin konuya kesinlikle dahil olmadığını eklemiş. Özellikle Kazıklı Voyvoda kimliğiyle değil, daha çok hikayelerden beslenerek librettoyu yazmış.

Ankara DOB’nin sitesinde yazan konuya göre, Transilvanya’da adı çıkmış kan içici Kont Drakula hakkında bilgi almak isteyen Lord James Ralph Gillmore, bölgeye doğru yola çıkar ve bir handa konaklar. Hancının güzel kızı Magdalena’ya vurulan Lord, akşam hana gelen Drakula’nın uşaklarına görüşme talebini iletir. Gece ilerlediğinde ise Magdalena kaçırılır ve Drakula’nın şatosunda diğer vampirlerin eğlencesi olur.

Romen halkının aslında Prens Vlad’a karşı sempatisi de olduğunu söyleyen şefe, 2 perdelik fantastik bir bale eserini Türk sanatına kattığı için teşekkür eder, bir Türkiye turuna çıkmasını ve İstanbul’a da uğramasını rica ederiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.