AYBABTUHaberler

Ejderha Mızrağı’nın Yaratıcıları Tracy Hickman ve Margaret Weis, Wizards of the Coast’a Dava Açtı

New York Times Bestseller listesine de girmiş olan Ejderha Mızrağı (Dragonlance) serisinin yaratıcıları Margaret Weis ve Tracy Hickman, Wizards of the Coast ile davalık oldu.

Margaret Weis ve Tracy Hickman, Dungeons and Dragons isminin sahibi olan Wizards of the Coast‘a karşı Amerika Birleşik Devletleri Washington Bölge Mahkemesi’nde bir dava açarak, Wizards’ın ilgili bir sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia etti. Davanın sebebi ise, okurların da merakla beklediği yeni Ejderha Mızrağı kitapları.

Tracy Hickman – Margaret Weis

Weis ve Hickman, 25 sayfalık dava dosyasında Ejderha Mızrağı için yeni bir üçleme yazma çalışmalarına başladıklarını anlatıyor. Hatta ilk iki kitabın ismi bile belirlenmiş: Dragons of Deceit (Hilekârlığın Ejderhaları) ve Dragons of Fate (Kaderin Ejderhaları). Wizards of the Coast ile yapılan sözleşme uyarınca yazarlar kitap çalışmalarına başlamış. İlk kitabın yazımı bitip teslim edilmiş, ikinci kitap için de taslaklar şekillenmeye başlamış ancak tam da bu aşamada, Ağustos 2020’de Wizards of the Coast, daha fazla devam etmek istemediklerini belirterek sözleşmeyi feshetmiş.

Ejderha Mızrağı’nın Doğuş Hikayesi

Irkçılık Söylemlerinin Payı Var

Wizards of the Coast firması, fesih için bir sebep belirtmemiş ancak Wizards’ın, son dönemde yaşanan Magic: the Gathering ile ilgili ırkçılık tepkilerinin de olaya etkisi olduğu düşünülüyor. Dava dosyasında özellikle bahsedildiği üzere, Wizards of the Coast’un Hikaye ve Eğlence Başkanı Nic Kelman‘ın 2019 yılında Girls: A Paean adlı kitabının, “çalışmalarının kadın düşmanlığı ve pedofiliyi içerip içermediğine veya teşvik edip etmediğine dair” ilgili eleştiriler de mevcut.

Ejderha Mızrağı kitapları için anlaşma yapıldığı dönemde yayın işleri Liz Schuh ve Hilary Ross tarafından yürütülüyordu. Haziran 2020 itibarıyla bu iş, Nic Kelman ve Paul Morrissey‘e devredilmişti. Nic Kelman ise yazdığı kitap sebebiyle zaten eleştiri oklarının hedefi durumundayken Wizards of the Coast’un böyle bir karar alması ilginç olmuş.

Dava dosyasına göre, Weis ve Hickman bir jüri duruşması talep ediyor ve Wizards of the Coast’un tek taraflı sözleşme feshinin 10 milyon doları aşan zarara sebep olduğu belirtiliyor.

Ejderha Mızrağı Dönüyor Mu?

Son yayınlanan Ejderha Mızrağı kitabı olan ve 2009 yılında yayınlanan Kum Saati Büyücü Ejderhaları kitabından beri Ejderha Mızrağı’nın geri dönmesini heyecanla bekliyoruz. Hatta Dungeons and Dragons için 3 eski evrenin yeniden ortaya çıkacağı söylenmesinden sonra Ejderha Mızrağı’nın da dönmesini umut ediyorduk ancak heveslerimiz suya düştü. Umarız dava kısa sürede sonuçlanır.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Robert Pattinson, Batman Kostümüyle İlk Kez Karşımızda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.