Son Haberler
Anasayfa » AYBABTU » Magic: The Gathering’deki Irkçı Çağrışım Yapan Kartlar Kaldırılıyor

Magic: The Gathering’deki Irkçı Çağrışım Yapan Kartlar Kaldırılıyor

Wizards of the Coast’ın başarılı masaüstü kart oyunu Magic: The Gathering’de bulunan ve ırkçı çağrışımda bulunan 7 kartın kaldırıldığı açıklandı.

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından artan olaylar karşısında, birçok firma, kuruluş ve yayıncı duruma karşı tutumlarını sergiliyor. Yaşanan olaylar neticesinde birçok etkinlik durdurulma ya da ertelenme kararı verdi. Ayrıca yaşanan olayların vahametini göstermek adına çeşitli protestolar ve bildiriler de büyük firmalar tarafından ortaya konuldu.

Bunların arasına katılan yeni üye ise Wizards of the Coast firması oldu. Wizards, yıllar içerisinde yüzlerce, binlerce yeni Magic kartı sunarak oyunlarını taze tuttular. 90lı yıllardan bu yana çıkan kartların birkaç tanesinin, tasarımsal ya da içerik açısından ırkçı söylem yönlendirmesi yaptığı düşünülüyordu.

Wizards firması da bu duruma el koyarak, 7 kartın kaldırıldığını açıkladı. Invoke Prejudice, Cleanse, Stone-Throwing Devils, Prades Gypsies, Jihad, Imprison ve Crusade kartları bundan sonra hiçbir şekilde kullanılmayacak. Üretimleri devam edenlerin durdurulmasına, turnuvalarda kullanılmamasına ve Wizards veri tabanından silinmesine karar verildi.

Oyuncular bu kartları Wizards veri tabanında araştırdığında “Bu kartı içerdiği ırkçı tasvir, yazı ya da ikisinin karışımından dolayı veri tabanımızdan kaldırdık. Irkçılığın hiçbir formu ne oyunumuzda, ne de başka bir yerde kabul edilemez.” yazısıyla karşılaşacak.

İlginizi Çekebilir  Magic: The Gathering'in "Alpha Black Lotus" Kartına Servet Ödediler!

Elbette bu açıklama ve kaldırılma sürecinin ardından Wizards firmasını yapmacık bir tavır sergilediği de öne sürüldü. Bunca yıldır piyasada bulunan ırkçı betimleme içeren kartların neden öncesinde değil de olayların arkasından kaldırıldığına dair şüpheli kaşlar kaldırıldı.

Öyle ya da böyle Wizards’ın bu tutumunu takdire şayan buluyorum. Kart tasarımlarının en başındaki amaç belki ırkçı söylem içermiyordu fakat yorumlamaya açık olmalarından dolayı dikkat çekiyordu.

Gerçi aralarındaki Invoke Prejudice kartında, eli baltalı kukuletalı tiplemelerin bir hayli KKK örgütünü betimlediğini siz de göreceksiniz. Orada bir şeyler sanırım yanlış gitmiş.