Edebiyat

Brezilya’da Metro Bileti Yerine Kitap!

brezilya-metro-kitap-banner

Brezilyalı yetkililer ülkedeki kitap okuma alışkanlığını arttırmak adına ödüllü bir projeye imza attı.

Brezilya’da kitap okuma alışkanlığına yönelik bir anket yaptıran yetkililer, yılda yalnızca iki kitap okuduğunu öğrendikleri yurttaşları için oldukça yaratıcı bir kitap projesi tasarladı.

Yılda yalnızca iki kitap okunduğu sonucu ile yüzleşen Brezilyalı yetkililer bu oranı arttırmak adına ülkenin en büyük yayınevlerinden biriyle anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, metro bileti olarak kullanılabilecek bir kitap koleksiyonu hazırlandı.

İlk etapta on adet kitap ile hazırlanan bu koleksiyona boyut olarak da küçük kitaplar içerdiği için taşıması hayli kolay olacak şekilde tasarlanmış görünüyor.

23 Nisan tarihinde kutlanan Dünya Kitap Günü sebebiyle Sao Paolo metro istasyonlarında 10 bin adet kitap dağıtılmış ve her bir kitaba bir barkod yerleştirilerek 10 adet ücretsiz metro giriş bileti tanımlanmış. Ayrıca bir de yazılım geliştiren Brezilyalı yetkililer, 10 bilet geçişini yapan kullanıcı, daha doğrusu okurlar için bu kitapları internet üzerinden tekrar kredi yüklenebilir hale getirilmiş. Böylece insanların kitapları başkalarına hediye ederek, kitap okuma alışkanlığının artması hedefleniyor.

ticket-books

Sao Paolo şehri öncülüğünde uygulanan söz konusu proje hakkında ilk geri bildirimlerden hayli memnun olan Brezilyalı yetkililer, projeyi en kısa süre içinde diğer şehirlerde de yürürlüğe koymayı hedefliyor. Kampanya’nın dünya genelinde ses getirmesinden sonra Cannes Lions Festivali‘nde promosyon ve outdoor alanında gümüş, tasarım alanında ise bronz madalya almış durumda.

Benzer bir kitap projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi de üstlenir mi bilinmez ama Türkiye’nin de kitap okuma alışkanlığı yapılan araştırmalara göre, Brezilya’dan çok daha vahim durumlarda olduğunu biliniyor. Brezilyalı yetkililer tarafından gerçekleştirilen kitap projesine ilişkin tanıtım videosu haberimizin hemen altında.

Kaynak: Maarif Gazete

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Merve Köken'in Türk Mitolojisi Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.