Haberler

Dungeons and Dragons’ın Yeni Oyun Evreni Ravnica Oldu

Önceki haberimizde sizlere D&D sisteminin yeni bir evreni, belki de tozlu raflara kaldırdığı eski evrenlerinden bir tanesini piyasaya süreceğini duyurmuştuk. Üzerinden fazla geçmedi ki D&D bombayı patlattı. Karşınızda Ravnica!

Wizard of the Coast herhangi bir resmi açıklama yapmasa da Amazon’un Dungeons and Dragons ürün listesinde yeni ürün olarak listelenen Guildmaster’s Guide to Ravnica kitabıyla yeni evreni öğrenmiş olduk. Aslen Magic the Gathering sistemi altında 2005 yılında ilk kez oyunculara sunulan Ravnica Gezegeni, artık D&D Kozmolojisine bağlanarak tüm FRP oyuncuları için oynanabilir bir evren haline getiriliyor.

► Dungeons and Dragons Eski Evrenlerini Tekrar Diriltiyor

Tabii bu haber belirli bir kesimi – buna ben de dahilim- hayal kırıklığına uğratırken, başka bir oyuncu kesimini ise çok sevindirdi. Özellikle son bilgiler ışığında biz FRP oyuncuları, Spelljammer, Dark Sun hatta Ejderha Mızrağı gibi klasik D&D evrenlerinden birinin tekrar dirileceği haberini bekliyorduk. Eh, her ne kadar hem Magic the Gathering hem de Dungeons and Dragons, Wizard of the Coast’un tekelinde olsa da böyle bir birleşimi açıkçası beklemiyorduk. Neyse, en azından artık büyük paralar harcamadan Ravnica gezegeninde rol yapabilme fırsatı bulabileceğiz diyelim!

Peki ne özelliği var bu Ravnica’nın? Ravnica aslında tek bir koca şehirden oluşan bir gezegenden ibaret. Bu şehir, Loncalar tarafından yönetilmekte ve senaryolar da çoğunlukla Loncalar arası mücadelelerle doldurulmakta. Teknoloji ve bilimin iç içe bulunduğu, sayısız örgütün ve örgütlenmenin vuku bulduğu, entrikanın, politikanın, diplomasinin, hırsızların, katillerin hüküm sürdüğü bu evrende kuşkusuz D&D oyun tasarımcıları işleyecek pek çok konu bulacaktır.

Yeni kural kitabımızın tanıtım yazısı ise şöyle,

Kasvetli yağmurun yarattığı daimi bir pus tabakası, Ravnica’nın kulelerinin tepesinde asılıydı. Güncel hava durumunun altında bir araya toplanan kozmopolitan vatandaşlar, tüm fantastik ayrılıklarına rağmen kalabalık pazarlardaki ve karanlık arka sokaklardaki işlerine gidiyordu. Tüm bunlar olurken on adet lonca -suç sendikası, bilimsel enstitüler, kilise hiyerarşisi, askeri kuvvetler, yargı mahkemeleri, vızıldayan sürüler ve öfkeli çeteler- güç, zenginlik ve nüfus yarışındadır. Bu loncalar, Ravnica’daki temel güçtür. Bir milenyum süresince var oldular ve her birinin kendine ait bir kimliği, kamu fonksiyonu, ırk ve yaratık çeşitliliği ve alt kültürü mevcut. Gezegenin kontrolünü ellerine geçirmek için oynadıkları politik oyunlar, entrikalar ve savaşlar, tarihlerini var eden bir ağ oluşturuyor.

Yeni evrenimiz 20 Kasım 2018 tarihinde piyasaya sürülecek. Buradan şimdiden listenize ekleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Gary Gygax'in Kaleminden: "J.R.R. Tolkien'in Dungeons and Dragons Üzerindeki Etkisi"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.