Dizi Haberleri

Tarihin En Çok Sızdırılan Dizisi – Game of Thrones

Sayılar da gösteriyor ki HBO kanalında yayınlanan fantastik dizi Game of Thrones, dünyanın en popüler ve en çok izlenen dizisi. George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden televizyon ekranlarına Game of Thrones adıyla aktarılan dizi, sadece en çok izlenen değil dizi tarihinin en çok olaya karışan dizisi olarak da rekorlara imza atıyor.

Dizinin çekimleri; Kuzey İrlanda, Hırvatistan, Fas, İspanya, Malta, İskoçya ve İzlanda gibi pek çok ülkede yapılıyor. Bu çekimler sırasında pek çok figüran ve hayran da orada oluyor tabii ki. Set ekibi her ne kadar etrafı perdelerle çevirse de hayranlar, yaptıkları cep telefonu çekimlerini internete yükleyince yeni sezonda neler olacağı teorileri de beraberinde geliyor tabii ki.

Kitapları okuyanlar, bir yere kadar hikayede neler olacağını biliyorlardı fakat dizi ve kitaplarda anlatılanlar aynı noktaya geldiğinde (5. sezon sonu) teoriler ve merak da aldı başını gitti. Herhalde dünya tarihinde başka hiçbir dizi için ne olacağı ile ilgili bu kadar çok teori üretilmemiştir. Tabii yayınlanan set görüntüleri, teoriler ve haliyle heyecan olunca insanlar merakına yenik düşüyor.

5. Sezonda Olanlar

Game of Thrones’un 2015 yılında yayınlanan 5. sezonu büyük bir olaya sahne oldu. Herkes 12 Nisan’da 5. sezonun ilk bölümünün yayınlanmasını beklerken sezonun ilk 4 bölümü bir anda yayınlandı. Tabii HBO sonrasında bunun yanlışlıkla olduğunu açıklayarak özür diledi.

6. Sezonda Durum Daha Korkunç

Game of Thrones’un 6. sezonu 24 Nisan 2016’da ABD’de HBO kanalında yayınlanacaktı. Çekimler başlamış, bilgiler yavaştan açıklanıyor, setten komik görüntüler de yayınlanıyordu. Bu sırada Game of Thrones’un 6. sezon senaryosu sızdırıldı. Bu bilgiyi kimin sızdırdığı bilinmiyor ancak çekimlerde yer alan set ekibinden birisi veya orada bulunan figüranlardan birisinin bu senaryoyu sızdırdığını düşünüyoruz.

Yayınlanan senaryonun yarısı kadarı doğru çıktı ancak görülen o ki HBO bu sızıntılardan ders almadı.

7. Sezon Sırasında Ortalık Karıştı

Game of Thrones’un 7. sezonuna gelirken hayranlar iyice teoriler üretmeye, kimin ölüp kimin yoluna devam edeceğini daha fazla konuşmaya başladı. Tam bunlar olurken 2016’nın Ekim ayında Game of Thrones 7. sezon senaryosu sızdırıldı. Üstelik bu kez anlatılan her şey doğruydu. Durumla ilgili sadece Missandei’yi canlandıran Nathalie Emmanuel, kendi Twitter hesabından “Bu olay büyük hayal kırıklığı” açıklaması yaptı. Bu açıklama bile yayınlanan senaryonun gerçek olabileceğini açıklıyordu ve netekim öyle oldu.

Sızdırmalar senaryo ile sınırlı kalmadı. HBO’nun verilerini ele geçiren bir grup hacker, HBO’dan 1.5 TB veri sızdırmayı başarmıştı. Bu açıklamanın ardından dizinin 7. sezon 4. bölümü erkenden internette yayınlandı. Hackerlar para istedi, HBO vermemekte direndi ve olan oldu. Game of Thrones’un 7. sezon 6. bölümü de yüksek çözünürlüklü olarak internete düştü. Bunun bir hacklenmeden ziyade HBO’nun hatasından kaynaklandığı öne sürülse de yayın tarihinden 5 gün önce herkes yeni bölümü izleme şansı buldu.

Bakalım Neler Olacak!

Dizinin bitmesine bir sezon daha var. Game of Thrones 8. sezonda da 6 bölüm izleyeceğiz ve bu 6 bölüm, dizinin düğümlerinin çözüleceği bölümler olacak. Teoriler havada uçuşurken ve herkes daha da fazla gaza gelmişken son sezon için muhtemelen HBO’nun daha büyük güvenlik önlemleri alması gerekecek.

Sızan kopyaların bazıları, HBO’nun dünya çapında yayınlanması için anlaştığı yayıncı kuruluşların elinden çıkma. Çünkü HBO, dizi tüm dünyada aynı anda dublajlı ve altyazılı olarak yayınlanabilsin diye dizinin bölümlerini erkenden yayıncı kuruluşlara gönderiyor. Yani HBO kaptırmasa da diğer yayıncı kuruluşlar elindeki kopyaları hackerlara kaptırabiliyor.

Tabii tüm suçu hackerlara da atmamak lazım. Bu sızıntıların HBO tarafından dizi konuşulsun diye yapıldığını söyleyenler de var.

Bakalım 2018 yılında son bulacak Game of Thrones dizisinin son sezonu için sızıntılar olacak mı? Bekleyip göreceğiz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bebek Yoda, Fan Yapımı Videoda Usta Yoda'yı Ziyaret Ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.