Makaleler

Game of Thrones 6. Sezonunun Senaryosu Elimize Geçti

game-of-thrones-banner

Bundan bir süre önce Game of Thrones dizisinin 6. sezonu ile ilgili, doğal olarak da George R.R. Martin‘in yazdığı Winds of Winter (Kış Rüzgarları) kitapla da ilgili detaylar olduğu iddia edilen bir yazı yayınlandı.

Dizide olacakların anlatıldığı yazı ilk etapta biraz saçma gibi göründü ancak süreç içerisinde ortaya çıkan bazı haberler ve görüntüler ortaya çıkan bazı yeni haberler ve sızan bazı görünüler bu senaryonun da gerçek olabilme olasılığını arttırdı.. Biz de bu “senaryoyu” sizlerle paylaşalım istedik. [TÜM SEZONU ANLATIR, ÇOK FENA SPOILER İÇERİR]

Bu yazılanlar tamamen uydurma olabilir fakat dizinin senaryosunu bir şekilde ele geçirmiş veya görmüş birisinin yazdıkları da olabilir. Yazan kişi kaynağını doğrulamıyor ve açıklamıyor.

İşte başlıyoruz…

Köşeli parantez [ ] içinde yazanlar benim görüşlerim ve açıklamalarımdır. (Kayra Keri Küpçü)

Arya neler yapıyor acaba?

Arya kördür ve Jaqen H’ghar ile dışarıdadır. Arya’ya kendisini kanıtlaması için bir şans verilmiştir ve Arya, sahnelenecek olan bir gösteriyi izlemeye giden zengin birisini öldürmeye gönderilir. Arya, kendisini, oyunu sergileyecek olan oyuncu grubuna sevdirir ve onların arasına karışır. Oyuncular “Beş Kralın Savaşı” isimli bir gösteri sahneleyecektir ancak sorun şu ki; oyunda Lannisterlar kahraman, Starklar ise kötü olarak gösterilmektedir. Tarih kazananlar tarafından yazılır. [Muhtemelen Arya, gösteri sırasında buna tahammül edemez ve ya orada bir olay çıkarır ya da izlemek istemediği için oradan ayrılır ve yine başarısız olur]

arya-oyuncu

Arya aniden Westeros’a dönmeye karar verir ve bu sırada gözleri de yeniden görmeye başlamıştır. [Zaten kitapta da bu körlüğün geçici olduğundan bahsediliyor] Westeros’a dönmek istemesindeki amaç bazı yanlışları düzeltmektir ancak Jaqen bundan memnun olmaz. Arya, Waif tarafından [Waif, Tapınak’ta sürekli Arya’yı tartaklayan kız] tartaklandıktan ve onunla kavga ettikten sonra kaçmaya çalışır. [Kavga ettiği kişi Waif kılığına girmiş Jaqen de olabilir] Kavga sırasında Arya kızı öldürür. Son sahnede Arya’yı bir yük arabasının arkasından inip bir hana girerken görürüz. Bu han, 4. sezonda Arya’nın Polliver’ı öldürdüğü handır. Arya içeri girer ve bir içki söyler, bu sırada birkaç adamın konuşmasından Walder Frey’in bir düğünü olduğunu duyar.

arya-stark-cekim

Pek çok kişinin kahramanı Daenerys Targaryen!

Daenerys, Dothrakiler tarafından esir alınır ve Vaes Dothrak şehrine götürülür. Dothrakiler, Daenerys’in kim olduğunu anlayana kadar kendisine çok vahşice, bir köle gibi davranırlar. [Dizide görür müyüz bilmiyoruz ancak kendisine tecavüz dahi ettikleri söylenir] Sonrasında Drogon kendisini kurtarmaya gelir ve o sırada Dothrakiler Daenerys’in önünde eğilirler.

khaleesi-dario-naharis

Bu sırada Varys ve Tyrion, Mereen şehrinde Harpylerle uğraşmaktadır ve işler pek iyi gitmemektedir. Gri Solucan ve Missandei arasında geçen birkaç sıkıcı sahne gösterilir. Varys, dizinin üçüncü bölümünde Mereen’den ayrılır ve giderken Tyrion ile konuşur ve ona, Batı’da katılması gereken bir şey olduğunu söyleyerek yola çıkar. Dario Naharis ve Jorah Mormont, Daenerys’in yüzüğünü bulurlar ve Dothrakiler’e doğru onun izini sürerler (3. ve 4. bölüm). Dario ve Jorah ile yüzleşen Quotho isimli Dothraki, yeni Khaleesiler’i ile birlikte Mereen’e gelmeye karar verir. Böylece Dothrakiler de Daenerys ile Mereen’e giderler. Daenerys, Jorah konusunda hâlâ şüphelidir ve kendisine eğer bir hata yaparsa yeniden sürüleceğini söyler. Jorah’ın gri ve taşlaşan derisi daha kötü bir hal almıştır ve bu nedenle Jorah, elini sürekli sargıda tutmak zorundadır. Dario bunu farkeder.

Mereen’e döndüklerinde (6. bölüm) Daenerys, Drogon’u da diğer ejderhaların yanına zincirleyip kapatır. Dario da bunun iyi bir karar olduğunu düşünür, Tyrion da ihtiyaç halinde kullanılabileceklerini belirtir. Dario, Jorah ile gri derisi hakkında konuşur ve Jorah’a, Daenerys’i tehlikeye atmadan önce gitmesi gerektiğini söyler. Hatta gitmesi konusunda ısrar ederek onu tehdit eder. Jorah, onları gizlice dinleyen Tyrion ile konuşarak gitmeye karar verir. Daenerys, bu vahşet bitene kadar sokağa çıkmayı herkese yasaklar. Gri Solucan da Lekesizler ile birlikte görevi devralır.

game-of-thrones-jorah-mormont

7. bölümde Daenerys, eski köle efendilerinin ve eski köleler tarafından seçilen temsilcilerin bir arada olduğu bir toplantı düzenleyerek Harpyler’i yok etmek ister. Ne var ki, (bundan sonrası son üç bölümde olur) Dario Naharis, İkinci Oğullar’ı onların üstüne salar. Gri Solucan onları durduramaz (ve evet, ölür) ve Lekesizler’in sayısı da ciddi oranda azalır. Dario, Harpyler’in lideri olduğunu açıklayarak Daenerys ve Missandei’yi esir alır. Kendisini Mereen’in Kralı ilan eder.

dario-naharis

Tyrion kaçmayı başarır ve Jorah’ı takip edip Mereen’in dışındaki Dothraki yerleşkesine giderek ejderhaları serbest bırakması gerektiğini söyler. Tyrion ve Jorah, Dothrakiler ile birleşerek Büyük Piramit’e saldırırlar. Üç ejderha birden İkinci Oğullar/Harpy’nin Çocukları’na saldırırlar. Jorah, Dario’yu öldürür ve her şey bittiğinde Daenerys, Jorah’a sarılır. Jorah, gri derisinden Daenerys’e bahseder ancak Daenerys, buna rağmen Jorah’ın yanında kalmasına izin verir.

Final sahnesinde Daenerys; Jorah, Tyrion ve Missandei’ye, Dothrakiler’e gemilere gitmesini emredeceğini ve eve döneceklerini anlatır. Burada beklenmedik bir ziyaretçi ortaya çıkar ancak bunu sonraya saklıyorum. [Yazan kişi bunu sonraya saklamamış, hiç anlatmamış maalesef ancak kulağımıza gelenler bu kişinin Varys olduğunu söylüyor.]

Yılanlar ve zehir krallığı Dorne da büyük olaylara giriyor

Dorne ile ilgili bu sezonda sadece üç sahne var. İlk sahnede Trystane Martell (3. bölüm), babası ile (kendisi Dorne’a geri gönderilmiştir) tartışırken görülür. Trystane, Ellaria [Oberyn Martell’in sevgilisi ve metresi] ve Kum Yılanları’nın (Sand Snakes) idam edilmesini istemektedir. Doran da bunu yapması gerektiğini ancak bunun biraz karışık olduğundan bahseder. Sonra da Trystane’in daha önemli bir şey yapması gerektiğini söyler. Sonrasında Ellaria ve Kum Yılanları’nı hapiste görürüz ve hapishaneyi koruyan Aero Hotah’tır. [Doran Martell’in baş muhafızı) Ellaria idam edileceklerini düşünür ancak Obara, Doran’ın bunu kesinlikle yapmayacağını söyler.

Ellaria

6. bölümde Doran’ın Ellaria’yı serbest bıraktığını ve kendi huzuruna çağırttığını görürüz. Doran, Daenerys’i destekleme ve Targaryen Ailesi adına onu Demir Taht’a çıkarma planını Ellaria’ya anlatır. Sonrasında Ellaria sürgün edilir. Ellaria, Kum Yılanları’na ne olacağını sorduğunda Doran, “Hakettiklerini alacaklar,” cevabını verir.

sand-snakes

10. bölümde Kum Yılanları’nın kaderi onlara açıklanır ve Doran; eğer Oldtown’a görev için giderlerse cezalarını erteleyebileceğini kendilerine söyler.

Geldik en karışık yere: Kral Toprakları

Bu sezonda Kral Toprakları oldukça karışık durumdadır. Cersei intikam için yanıp tutuşmaktadır, Qyburn ile laboratuvarda plan yapmaktadır. Artık Cersei’nin hiçbir siyasi ve politik gücü kalmamıştır, kendisinin yerini Kevan Lannister almıştır. Kevan, yargılama öncesinde barışı sağlamak için uğraşıyordur (son birkaç bölümde göreceğiz). Mace Tyrell geri dönmüştür ve Olenna Tyrell’i onu azarlarken görürüz. O sırada Jaime Lannister, kucağında Myrcella’nın bedeniyle geri döner fakat Kevan, Jaime’yi Riverlands’e yönlendirir. Jaime ilk başta reddeder, Cersei ve Tommen ile birlikt kalmak istediğini söyler (Cersei ne Jaime’yi ne de Tommen’i görmek ister). Dizinin sezon ortalarına doğru Tommen, Jaime’yi Margaery’yi kurtarma konusunda ikna eder. Tyrell askerlerini Kevan’a karşı kullanabileceklerini söyler. Ortaya çıkar ki Margaery tamamen değişmiştir. Tommen, Margaery’yi bu bunalımdan kurtaramaz. Loras, hücresinde serbestçe dolaşmaktadır.

margaery-tommen

Jaime sonunda Cersei ile karşılaşır. Cersei, Jaime’nin iyiliği için onu terkeder ve bu noktada Jaime, Riverlands’e gitmeyi kabul eder (7. bölüm). Bronn da Jaime ile birlikte gider ve Bronn’u bu sezonda ilk kez burada görürüz. Jaime ve Bronn arasında oldukça komik konuşmalar geçer.

Yargılama süreci gerçekten dehşet vericidir. Olenna, yargılamaya Littlefinger’ın hediyesini getirir ve bu da Gendry Baratheon’dur. Kendisi ortalıklarda hiç görülmemektedir. Cersei daha önce onun öldürülmesini emretmişti, Robert’ın bütün piçlerinin öldürülmesini istiyordu çünkü Joffrey (Myrcella ve Tommen de dahil) ensest bir ilişkinin meyveleriydi. Yüksek Serçe (The High Sparrow), Loras’ın serbest bırakılmasına karar verir.

loras-tyrell

Son sahnede işler karışır. Serçeler, Kızıl Kale’yi basarak Tommen ve Cersei’ye saldırır. Lannister muhafızları onları güçlükle uzak tutar. Margaery’nin de gitmesiyle yıkılan Tommen, kavgayı durdurmak için Serçeler’e teslim olur. Cersei kendisini kaybeder ve golem gibi bir hale dönüşmüş olan Mountain’a herkesi öldürmesini emreder. Kevan o sırada Pycelle’i arar ve Pycelle’den Jaime’yi bulup başkente geri getirmesini ister.

Freyler yine ortalığı karıştırıyor

Son birkaç bölüme kadar Riverlands’te pek bir gelişme yoktur fakat Walder Frey’i kendisine genç bir gelin bulmak için adamlarını gönderirken görürüz. Black Walder (arayış için gönderdiği çocuğu), bazı haydutlar tarafından, “Baban için harika bir gelinimiz var,” diye kandırılarak kaçırılır. Artı olarak Edmure Tully’yi zindanda, amcası Blackfish Tully’ye bir mesaj iletmeye çalışırken görürüz. Bu haydutlar “Bayraksız Kardeşlik” (Brotherhood without Banners) gibidir ancak bu adamlar Robin Hood gibi olmak yerine yakaladıkları kişileri kendi çıkarları için kullanırlar. Buradaki karakter ile ilgili kısa bir tanım var, bu karakterin Ian McShane’in canlandıracağı karakter olduğunu düşünüyorum (Yedinin eski rahibi) ve bu karakterin hiç konuşmayan, kapüşonlu bir arkadaşı/koruması var. Karakterin, yoldan geçenleri soyan çeteden ayrı bir duruşu var ve dizinin 6. bölümünde o ve kapüşonlu arkadaşı tüm çeteyi öldürür.

8. bölümde Jaime ve Bronn oraya vardığında Walder Frey ile karşılaşırlar ve ona Blackfish’i (o sırada bir isyan başlatmaya çalışmaktadır) bulacaklarını söylerler. Bu sırada Walder Frey’in kendisine bir gelin bulduğunu ve evlenmek üzere olduğunu görürüz.

walder-frey

8. bölümün sonunda Black Walder, Thoros of Myr’in önüne getirilir. Black Walder, Beric ile konuşmak istediğini ve bir anlaşmaya varabileceklerini söyler. Thoros ise Beric’in öldüğünü (iyi bir amaç uğruna) söyler ve bir anda cübbeli bir silüet belirir. Thoros, “Kadın konuşamıyor fakat hatırlıyor,” der. [Evet, Lady Stoneheart karşımızda!]

lady-stoneheart

Finalde Ian McShane’in canlandırdığı rahip ve kapüşonlu arkadaşıyla karşılaşırlar. Karşılaşma esnasında kapüşonlu kişi kafasındaki kapüşonu açar ve o karakterin Tazı (Hound) olduğunu görürüz. McShane’in oynadığı rahip, Walder Frey’in düğününe gittiklerini söyler.

Kral Toprakları’nda Loras dehşet saçıyor

Kral Toprakları’na geri dönersek… Tommen, karmaşa içerisinde öldürülür. Mountain, o sırada Tanrı’nın kendisini koruduğu hakkında bir şeyler mırıldanan Yüksek Serçe’nin üstüne yürür. Mountain, tek eliyle Yüksek Serçe’yi gırtlağından yakalayıp yukarı kaldırır ve “O ZAMAN SENİ TANRILARINA GÖNDERECEĞİM!” diyerek Yüksek Serçe’yi sert bir şekilde taş zemine çarpar.

Mountain-cersei

Kızıl Kale yanarken Cersei, Tommen’in cansız bedenini kaldırıp taht odasına doğru yürür. Demir Taht’ın önünde diz çöküp Tommen’in üzerine gözyaşlarını akıtırken arkasından birisi yürüyerek gelir. Gelen Loras’tır. Loras, Cersei’yi arkasından bıçaklar ve Cersei’nin bedeninin yere düştüğünü görür. Sonra Demir Taht’a bakarak geri geri adımlarla taht odasından çıkar. [Zaten Loras’ı canlandıran Finn Jones; çok güçlü bir şövalye olan ve Çiçek Şövalyesi olarak anılan karakteri için, “Bu sezonda gerçek ve daha vahşi bir Loras göreceksiniz,” demişti.]

Son sahnede Kevan, ölmüş Pycelle’e doğru yürür. O sırada kendisine, “Kraliçe geliyor,” diyen Varys’i görür ve Varys, arbalet ile Kevan’ı vurup öldürür. Son karede, yanmakta olan Kızıl Kale’nin üzerine düşen kar tanelerini görürüz.

Lady Stoneheart sonunda geliyor

lady-stoneheart-ertac-altinoz

Sezon finalinde Riverlands’in son sahnesinde Walder Frey, yeni geliniyle evlenmektedir ve rahibe işini çabucak halletmesini söyler. Aniden oda karanlığa gömülür ve kapılar açılır. Gelen Thoros of Myr ve Kardeşlik’tir. Walder, gelenleri asmakla tehdit eder. Thoros, Beric’in neden öldüğünü, o kadını “geri getirmek” için öldüğünü ve “hesaplaşma vaktinin geldiğini” söyler. Lady Stoneheart (Catelyn Stark’ın yeniden canlanmış hali) içeri girer. Black Walder’ın kafasını Walder Frey’in ayaklarına doğru fırlatır. Sonrası maalesef senaryoda yazmıyor.

Greyjoylar bu sezonda önemli rol oynayacak

Bu sezonun açılış sahnesinde Euron Greyjoy‘u görüyoruz. 3. bölümde, Balon Greyjoy ve Yara’yı, Demir Adalar’da bir köprü üzerinde görüyoruz. Balon aniden kalbini tutar ve attan düşer. Yara, kendisine “O” geliyor diyen Aeron ile karşılaşır.

euron-greyjoy

Sezonun ortalarına doğru meşhur “Kingsmoot” (Kral Münazarası) gerçekleşir. Euron geri dönmüştür ve “Tuz ve Kayanın Kralı” olur. Ironborn’a layıkıyla önderlik edeceğine yemin eder. İlk hedefinin Kuzey değil, Oldtown olacağını söyler. Aeron, Yara’ya gizlice Theon’u yakalamasını ve geri getirmesini söyler.

7. bölümde Euron, Oldtown’ı yağmalar. Bu sırada Sam Tarly’nin daha önce karşılaştığı Archmaester’ı öldürür ve Maester Loncası’nın türbesinden bir kitap alır. Sezon sonunda geri döner ancak bunu sonra anlatacağım.

Oldtown, hem ilim hem de tarih açısından önemli tabii

2. bölümde Sam, Gilly ile Oldtown‘a varır. Sam’in Archmaester ile karşılaşmasını görürüz ve Sam, Gilly ile küçük Sam’i bir hana yerleştirir (Küçük Sam’in büyüyüp büyümediği hakkında fikrim yok). Sonrasında Sam bir mektup alır (kimden geldiği henüz belirtilmedi) ve mektupta, Valyrian Çeliği hakkında bulabildiği her şeyi hızlıca öğrenmesi gerektiği belirtilmiştir. Sam, ailesinin yurdu olan Horn Hill’e (Boynuz Tepesi) gitmeye karar verir çünkü babasının Valyrian çeliğinden bir kılıcı vardır. Sezonun ortalarına doğru saçma ve çok eğlenceli bir aile buluşması görürüz. Sonunda Sam, babasını kılıcı ödünç vermesi için ikna eder.

Oldtown
Oldtown

8. bölümde Sam, yağmalanmış olan Oldtown’a geri döner, Archmaester’ın öldürüldüğünü ve kitabın kaybolmuş olduğunu görür. 9. ve 10. bölümde Sam’i görmeyiz.

Kuzey’de kıyamet kopuyor

Şimdi geldik büyük olayların yaşandığı Kuzey’e

İlk olarak Sansa ve Theon, sonradan 3. bölümde Bolton muhafızları tarafından yakalanacak olan Brienne ve Podrick tarafından bulunur. Brienne, Bolton muhafızlarının hepsini öldürmeye çalışır fakat Podrick ok ile vurulmuştur. Brienne, Podrick’in ölümü ile ilgili çok duygusal anlar yaşar.

brienne-podrick

4. bölümde Last Hearth’a varırlar ve oradan Rickon ve Osha’yı da bulurlar. Çok dokunaklı bir buluşma yaşanır. Jon Umber, onları Boltonlar’dan korumaya söz vermiştir. O sırada ilginç bir replik söyler, “Kuzey hatırlar, Leydi Stark. Kuzey hatırlar ve hainin hükmü neredeyse sona erdi.”

Bu sırada Roose ve Ramsay Bolton, Winterfell’e sonunda ulaşan ancak biraz geç kalan Littlefinger’a bir komplo kurma peşindedir. Roose, Sansa’nın yokluğunu farkedince endişelenir; sonrasında Ramsay, Sansa’nın Kara Kale’ye gittiğini düşünerek Lord Kumandan’a bir mektup yazar. Mektupta Sansa’nın kendisine teslim edilmesi gerektiğini, aksi takdirde ordusuyla gelip kendisi alacağını yazar.

Kara Kale karışıktır. Melisandre, beklendiği üzere büyüsünü yapmıştır. Olly’yi kurban ederek Jon Snow’u hayata döndürmüştür. 3. bölümün sonunda Jon Snow dönmüştür. Jon, Alliser Thorne’u (Kara Kale’nin Jon Snow’dan önceki Lord Kumandan’ı) öldürerek Ramsay’nin mektubundan hemen önce intikamını alır. Melisandre, Jon’a Duvar’ı başıboş bırakmaması gerektiğini söyler ancak Jon dinlemez. Tormund ve diğer vahşileri de yanına alarak Sansa’yı bulmak için yola koyulur. Jon, Edd’i Kara Kale’nin geçici yöneticisi yapar. Melisandre ve Davos da onlarla yola koyulur. Hemen öncesinde Davos’un, Melisandre’ye “İkimiz de şimdilik Lord Kumandan’a hizmet etmeliyiz. Bir gün Stannis ve Shireen’e yapılanların intikamını alacak,” dediğini duyduğumuz bir sahne var.

jon-snow-game-of-thrones-set
Jon Snow ve Melisandre

Sezonun ortalarında Jon Snow, Sansa ve Rickon’un Umberlar ile güvende olduğunu görüp Kuzey Lordları olan Karstarklar, Umberlar ve Mormontlar’ı da yanına alarak Boltonlar’ın üzerine yürür. Jon Umber, Sansa’yı “Kuzey’in Kraliçesi” ilan eder.

Melisandre, Kış’ın yaklaştığı konusundaki endişelerini dile getirir ve birlik olma gerekliliğinden bahseder. Jon da onu haklı bulur.

8. bölümde Yara ortaya çıkar ve Theon’u Demir Adalar’a geri götürmek için gelir. Theon, istemeyerek de olsa kabul eder. Sansa ve Theon’un ayrılmaları sırasında duygusal anlara tanık oluruz.

yara-theon

9. bölümde devasa bir savaş görürüz (Savaş sahneleri tüm bölümü kapsar). Savaş; Sansa ve Jon’un peşinden giden Vahşiler ve Kuzey orduları ile Boltonlar arasındadır. Ramsey, savaş sırasında Tormund’u öldürür ve akabinde Jon ve Ramsey arasında bir düello görürüz ancak Jon, Ramsey kaçmadan önce onu ancak yaralamayı başarır. Kar fırtınası altında bir savaşta Wun-Wun ve Tormund dahil pek çok Vahşi ölür. (Yüzüklerin Efendisi – İki Kule’de yaşanan Miğfer Dibi Savaşı’nda elflerin ölmesini hatırlatıyor)

bolton-savas2

Savaşın sonunda Littlefinger, Vadi’den (Vale) topladığı ordu ve yanında Yohn Royce ile savaş alanına girerek Boltonlar’ı öldürür. Sansa’nın emriyle Roose, Brienne tarafından idam edilir.

Son bölümün final sahnesinde Jon, Sansa, Melisandre, Davos, Kuzey Lordları ve Littlefinger; Winterfell’de oturmuş ne yapacaklarını konuşmaktadır. Rickon ve Osha da arkada görünür. Jon ve Melisandre, Ak Gezenler’e odaklanmaları gerektiğini söylerken Petyr “Littlefinger” Baelish ise bu fikre karşı çıkar. Baelish, Sansa’ya Vadi ile barış yapmasını ve amcası Edmure’u Walder Frey’den kurtarması gerektiğini söyler. Kuzey Lordları ve Yohn Royce da bu fikre katılır. Davos, sadece Jon’un onurunu korumak adına konuşur. Sonunda net bir karar verilemeden bölüm biter.

Bran geri dönüyor

[Bran’ı bir sezon aradan sonra yeniden bu sezonda göreceğiz] Bran’ın hikaye örgüsü kısa fakat genellikle üç geri dönüş (flashback) üzerine kurulu.

bran-stark

İlk geri dönüşte; genç Ned Stark, Robert Baratheon ve Hodor’u tahta kılıçlarla oyun oynarken görürüz. Robert, bir dövüşte herkesin kıçına tekmeyi basabileceğini söyleyerek böbürlenirken Ned ani bir hamle ile Robert’ın elindeki kılıcı düşürür. Silahsız kalan Robert ilk başta sinirlenir fakat sonra hem Robert hem Ned gülmeye başlarlar. Sonrasında Robert, ileride Ned’in kardeşi Lyanna ile evleneceğinden bahseder. Hodor da Robert’a, Lyanna’nın Rhaegar’ı tercih etmesinin daha olası olduğunu söyler. [Evet, bunu Hodor söyler] Ned de Hodor’a katılıp gülerken Robert’ın çok sinirlendiğini farkeder. Hodor, Robert’ı sinirlendirmeye devam eder ve Robert da dayanamayıp elindeki tahta kılıcı ile Hodor’un kafasına sertçe vurur. Ned, Hodor’a daha fazla zarar vermeden Robert’ı durdurur ancak Hodor hasar almıştır. O andan sonra Hodor, sadece “Hodor” diyebilmektedir. Robert üzgün görünür.

hodor-bran

İkinci geri dönüşte; Lyanna ve Rhaegar, Harrenhall’daki turnuvada gizlice öpüşürler. Lyanna, birisinin göreceğinden korkar; özellikle de Robert’ın. Rhaegar, gerekirse Robert’ı öldürebileceğini söyler. Lyanna da, “Bu şekilde konuşmamalısın,” der ve dönüp gider.

rhaegar-lyanna

Son geri döntüşte ise Tower of Joy‘u (Keyif Kalesi) görüyoruz. Ned Stark ve Howland Reed, üç Kral Muhafızı’na doğru yukarı çıkıyorlar. Muhafızlardan bir tanesi Arthur Dayne’dir. Rhaegar’ın Trident Savaşı’nı kaybetmesinin ardından tahtta bir değişiklik olmuştur. [Bilmeyenler için; Trident savaşı, Robert’in İsyanı’nın en sonunda kesin sonucunu belirleyen savaştır. Savaş, isyancılar ve kraliyet birlikleri arasında Trident, daha sonra Yakut Çatal olarak bilinen Yeşil Çatal’da yapılmıştır. İsyancıların zaferi ile sonlanmıştır.] Ned ise Prens ve Prenses, Essos’a doğru gitmekteyken neden hâlâ Kral Muhafızları’nın orada olduklarını anlayamaz. Orada bir kavga yaşanır, Reed yaralanır ancak Ned, Dayne’i öldürür. En üstteki odaya çıkan Ned, kucağında bir bebek olan fakat ölmek üzere olan Lyanna’yı görür. Lyanna, bu durumu Robert’a söylemeyeceğine dair Ned’e yemin ettirir.

lyanna-rhaegar

Çocuk hakkında soru soran Reed’e doğru yürüyen Ned, çocuğun kendisinin piçi olduğunu Reed’e söyler. Çocuğun Kuzey’in Snow’u olduğunu ve kimsenin aksini bilmeyeceğini belirtir. Reed, hiçbir şey söylemeyeceğine yemin eder ve Ned’e, “Çocuğun adını ne koyacaksın?” diye sorar. Ned de, “Jon,” diye yanıtlar.

Son sahnede, geri dönüşlerin ardından Üç Gözlü Kuzgun’u görürüz. Kuzgun, Bran’a görevlerini tamamlaması gerektiğini söyler.

Artık tüylerin diken diken olma vakti…

En çılgınca sahneyi sona sakladım. Bu gerçekten inanılmaz.

Euron, elinde kitap ve boynuzdan yapılma bir boru ile Pyke’a geri döner. Theon da Yara ve Aeron ile birlikte oradadır. O sırada hepsi Theon’un nasıl bir varis olacağı hakkında tartışmaktayken Euron içeri girip onları umursamadan tahta oturur. Bir elinde boru varken diğer eliyle kitabı açar. “Kurtuluş elimizde,” gibi bir cümle kurar ver bir şeyler söyler. Sonrasında boruyu üfler. Çok çok yüksek bir ses çıkar.

dragon-horn

Hemen sonrasında Arya’yı, kaşlarını çatmış şekilde bu borudan çıkan sesi duyarken görürüz. Ölü Serçeler’in yanında duran Qyburn ve Mountain’ı da bu sesi duyarken görürüz. Sansa, Winterfell’in içinden bu sesi duyar. Davos ve Melisandre, Winterfell’in surlarının tepesinde dururken bu sesi duyarlar ve Melisandre, Davos’u dehşete düşüren o sözleri söyler, “Zamanı geldi.” Jon Snow da yanında Littlefinger ile birlikte karların içerisinde dururken bu sesi duyar. Edd, Kara Kale’den bu sesi duyar ve Duvar’ın çatladığını görür… Ardından tüm Duvar çökmeye başlar.

Gece Kralı, nameft atının üzerinde, arkasında bir hortlak ordusu ile görünür. Yerde yaralı şekilde yatmakta olan Edd’e bakar. Bir Ak Yürüyen gelip Edd’i arkadan bıçaklar ve Edd ölür fakat Gece Kralı elini kaldırır ve Edd tekrar ayağa kalkar.

white-walker

Littlefinger, Jon’a sorar: “Bu da neydi?
Jon, Littlefinger’a bakar, sonra yüzünü Kuzey’e doğru dönerek, “Kış!” der.

[Efsanelerde anlatılan bazı boynuz borular vardır. Bunlardan bir tanesi Dragon Horn (Ejderha Boynuzu) adı verilen, ejderhaları kontrol etmeye yarayan borudur. Euron Greyjoy, Valyria harabelerinde bu boruyu bulduğunu iddia edip Kingsmoot’a getirmiştir. Bir diğeri de Horn of Winter (Kış Boynuzu) veya Horn of Joramun adıyla anılan borudur. Joramun bir Vahşidir ve Duvarın Ötesindeki Kral olarak bilinir. Zamanında bu boruyu çaldığında dünyadaki devler uyanmıştır. Borunun aynı zamanda Duvar’ı yıkacağı rivayet edilir. Bilindiği üzere dizide kitaptan farklılıklar mevcut. Muhtemelen dizide Euron Greyjoy’un, Valyria harabelerinden bulduğu Dragon Horn’dan hiç bahsedilmeyecek. Bulduğu boru ise Oldtown’daki Horn of Winter olacak. ]

 

Senaryo bu şekilde. Okuyunca kulağa çok da mantıksız gelmiyor, siz ne düşünüyorsunuz?

[Bu yazının hazırlanmasında desteğini ve emeğini esirgemeyen sevgili dostum Ertaç Altınöz’e de teşekkürler.]

İlginizi Çekebilir  Fantastik, Bilimkurgu, Romantizm… Şubat'ta Netflix Türkiye'de Ne Ararsanız Var!

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Bu senaryonun uydurma olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım. 100 milyon euro’ların döndüğü bir dizide bunu sızdıracak kadar salak olacaklarını zannetmiyorum. Zaten yazılanların bir çoğu çok saçma…

  2. Watchers On the Wall – Twitter accountuna girerek setten sızdırılan son fotoğraflara bir göz atın. Hepimiz hiç araştırmadan her şeyi de biliyoruz sanırım.
    Ne kadarı gerçek, ne kadarı gerçek olabilir, ne kadarı çoktan gerçekleşmiş takdir sizin.

  3. bence mantıklı bu şekilde giderse dizi daha iyi olur biraz aksiyon görmenin zamanı geldi kış gelemedi gitti zaten 5 sezondur.

  4. Kitapta Tyrion meeren’e giderken Varys ile değil sürgün bir targeryan ile seyahat etmektedir(kitapta).Bu targeryan Tyrion’a ; halası (Dany) nın karşısına çıkmaktan söz eder.Ancak Tyrion bunun iyi bir fikir olmadığını, halasının karşısına hiçbir şeyi olmadan çıkmaktansa, varlıklı (askerleri , sancakları olan) bir targeryan olarak çıkmasının halası üzerinde daha iyi bir intiba bırakacağı kanaatindedir ve bu konuda sürgün targeryanı ikna eder.Daha sonra sürgün targeryan Dorne’a gider ve sancak toplamaya başlar (Tyrion’ın fikri).Sonra halasının karşısına çıkar.Beklenmedik ziyaretçi bu olabilir.Çünkü; Sürgün targeryan hakkında Varys’te bilgi sahibidir.Muhtemelen dizi’de batıya gitmekten söz ettiği şey ise Dorne olabilir.

  5. sizde hiç mi şeref,namus,utanma yok.Senaryo elinize geçmiş.Elinize verirrsem görürsününz neyin geçtiğini.ORISPU ÇOCUKLARI ANANIZI SİKEYİM

  6. Geçen sezonda da bir kısım fotoğraflar sızdırılmıştı ve ardından senaryo geldi denmişti. Stannis Ramsay’i ikiye bölüyor falan diye. O yüzden senaryo hikaye olabilir. Watchers on the Wall’a göre Ramsay iki kişiyi Winterfell surlarında yakıyor. (Bu kişilerin Stark olmadığı doğrulandı, muhtemelen Brienne ve Podrick) Senaryoda bu yok mesela.

  7. Hepsi uydurma değil ama şuan mesela 6.sezonun 5.bölümü sızdı lannisterler kahraman starklar hain olarak gösteriliyor bir oyun yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu