Makaleler

Game of Thrones 7. Sezonun Senaryosu Elimize Geçti!

game-of-thrones-season-7-banner

Takip edenlerin hatırlayacağı gibi Game of Thrones‘un 6. sezonu öncesi yine senaryoyla ilgili önemli detayları buradan sizlerle paylaşmıştık. 7. sezonun uzun ve zorlu bekleyişi devam ederken bir kez daha merak uyandıracak ayrıntılara ulaştık. [BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR]

Bölüm bölüm farklı SPOILERLAR mevcut. Sizleri de uyarmadan geçmeyelim. Ciddi miktarda spoiler içeren bir haber bu ama tabiki yeni sezonla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını da içeriyor olabilir.

Bu bilgiler Reddit kullanıcısı “awayforthelads” tarafından sızdırıldı. Game of Thrones’un 7. sezonunun 7 bölüm olacağı, bu nedenle de Nisan ayında değil Mayıs ayında başlayacağını zaten duyurmuştuk. Bu 7 bölümde de neler olacağı tek tek anlatılmış.

Yazılanların doğruluğu hakkında kesin birşey söylemek mümkün olmasa da geçen sezon yayınladığımız detayların çok büyük kısmı diziyle doğru oratılı çıkmıştı. Hatta yaşanan bu olayın ardından dizide Khaleesi’nin sadık hizmetkarı Missandei’yi canlandıran Nathalie Emmanuel, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Yapılan bu hareketin herkesi için yedinci sezon keyfini kaçırdığını şu sözlerle dile getirdi: “Yedinci sezonu herkes için mahvetme konusunda kararlı insanların olması büyük hayal kırıklığı.”

Bölüm bölüm tüm duyduklarımızı sizlerle paylaşalım.

1. Bölüm

Ak Gezenler duvara doğru yürümeye devam ederler. Bran da Westeros’a geri dönmek için duvara gelir ve burada Gece Nöbeti’nin yeni kumandanı Dolorous Edd ile tanışır.

resim-1

Sansa ve Jon ise Boltonlar’a karşı savaşırken onlara hangi hanelerin ihanet etmiş olduğunu araştırır. Sansa ve Lyanna Mormont sadık hanelerin topraklarını onlara geri vermek ister fakat Jon buna itiraz eder çünkü Karstark ve Umberlar’ı sorumlu tutmaktadır. Sonuç Jon’un istediği gibi olur ve Jon diğerlerine kuzeye her zamanki kuralları uygulayarak hükmetmeyeceğini söyler.

resim-2

Daenerys bu sırada Dragonstone‘a (Kralın Şehri’nin yakınındaki Stannis’in eski yerleşkesi) varır. Eski savaş odasına girer ve masaya Westeros haritasını açıp Tyrion’a dönerek “Başlayalım mı?” der.

resim-3

2. Bölüm

Jon, Daenerys’ten onu ve tüm kuzeyli lordları kendisiyle tanışmak için Dragonstone’a davet eden bir kuzgun alır. Bunun üzerine Jon ve Davos, ejderha camı ihtiyaçlarını da belirtmek için Dragonstone’a gitmeye karar verirler.

Sansa ise Winterfell’den ayrılır ve Hayalet de onu takip eder.

resim-4

3. Bölüm

Jon ve Davos, Dragonstone’a varırlar ve sahilde Tyrion ile buluşurlar.

buyuk-bulusmabr0mbmyiuemjzumk1t-wha

Bu sahnenin çekimleri sırasında Bilbao'da yakalanan kareler.
Bu sahnenin çekimleri sırasında Bilbao’da yakalanan kareler.

Tyrion onları Daenerys’in yanına götürür. Dany, Jon’dan diz çökmesini ister fakat Jon bunu reddeder. Jon yaklaşmakta olan Ak Gezenler’den Dany’ye bahsetse de onu inandıramaz. Davos, Jon’un nasıl hayata döndürüldüğünden bahseder fakat Jon onu durdurur. Tyrion ileri çıkar, Jon’un iyi bir adam olduğundan ve söylediklerinin mantıklı olabileceğinden bahseder. Dany ise Jon’a saygı duymaya başlar.

jon-dothraki

resim-6

Bölümün sonunda ise Meera’nın omuzlarındaki Bran nihayet Winterfell’e döner.

4. Bölüm

Bu bölümle ilgili istihbarat biraz sınırlı fakat gayet kıymetli. Arya da sonunda Winterfell’e döner.

resim-7

5. Bölüm

Sam de Winterfell’e ulaşmak için Gilly ve bebekle birlikte Oldtown’dan ayrılır.

Jorah zorlu Greyscale hastalığını Oldtown’da tedavi ettirdikten sonra Daenerys’in yanına Dragonstone’a gider. Bu ayrıntıyı daha erken bölümlerde görme ihtimalimiz de oldukça yüksek.

Oldtown
Oldtown

Winterfell’den Jon’a, uzun zamandır haber alamadığı Arya ve Bran’dan bir kuzgun ulaşır.

resim-9

Jaime ve Bronn, Tyrion ve Davos’la buluşur. Tyrion, Jaime’yi uyarır ve Cersei’nin Dany’ye teslim olması gerektiğinden bahseder fakat ikna çabaları sonuçsuz kalır.

6. Bölüm

Jon ve adamları Gendry ve Bayraksız Kardeşlik’le buluşurlar. Amaçları bir Ak Gezen yakalayıp Westeros’un tüm lordları ve Dany’ye gerçek olduklarını kanıtlamaktır. Bu sayede kendi saflarında savaşmak için hepsini ikna etmeyi amaç edinmişlerdir.

Beric, Thoros, Tormund, Jorah ve Gendry’ye liderlik eden Jon bu esnada Night King ve ordusu tarafından saldırıya uğrar ve Thoros diriltilmiş bir kutup ayısı tarafından öldürülür.

Jon ve diğerleri donmuş bir gölün kenarında sıkışıp kalırlar. Tam da bu sırada Dany ejderhalarıyla birlikte olaya müdahil olur ve onları kurtarır fakat Jon geride kalır. Maalesef Night’s King arbede sırasında Daenerys’in ejderhası Viserion’u öldürür ve onu da diriltir. Kısacası Night’s King’in artık bir bineği de vardır.

Fan yapımı Game of Thrones 7. sezon afişi
Fan yapımı Game of Thrones 7. sezon afişi

Jon, içinde bulunduğu kıskaçtan Benjen tarafından kurtarılır ve yine onun atının üzerinde yaralı şekilde yola çıkar.

7. Bölüm

Littlefinger, Sansa’nın Lannisterlar’ın zoruyla Robb’a yazmış olduğu eski bir mektubu kullanarak Arya ve Sansa’yı ektisi altına almaya çalışır. Bran, Littlefinger’ın oyunun farkına varır ve Sansa’ya yardım eder.

Cersei bir sabah yatağı kana bulanmış şekilde uyanır ve düşük yaptığını anlar. Sezonun geçmiş bölümlerinde Jaime’nin çocuğunu karnında taşıdığını anlayacaktır.

cersei-taht-kraliçe

Sam ve Bran bir şekilde Jon’un soy ağacını ortaya çıkarırlar. Tabii ki hepimizin çoktan farkına vardığı gibi Lyanna Stark ve Rhaegar Targaryen‘ın çocuğu olduğunu anlarlar. Jon’un gerçek ismi ise Aegon’dur ve kendisi bir piç değildir.

Jon ve Dany kuzeye yönelmiş bir geminin içinde birlikte olurlar.

danyandjon

Bu bölümün sonu gerçekten önemli bir olayı barındırıyor. Night King duvara saldırır ve Viserion’un gücü de onunla birliktedir.

resim-13

Bölümlerden sızan senaryo bu şekilde olsa da hangi bölümde olduğu netleşmemiş birkaç ayrıntı daha var. Öne çıkanları şöyle sıralayalım;

  • Jaime ve Olena Tyrell, Highgarden’da görüşürler. Olena, Jaime tarafından içkisine zehir konarak öldürülür. Bunun sebebi ise kendisi ve Littlefinger’ın Joffrey’i nasıl zehirleyerek öldürdüğünü anlatmasıdır.
  • Euron Greyjoy, Dorne’a saldırır ve iki çöl yılanını öldürür. Ellaria’yı ise esir alır.
  • Euron’un filosu Yara’nınkine saldırır ve kazanır. Yara ise esir alınır. Theon gemiden atlayarak kaçar ve adamları tarafından kurtarılır.

theon-jon

  • Tyrion, Dany’nin Kralın Şehri’ne ejderhalarıyla birlikte saldırmasını engeller. Sebep olarak da sivillerin öleceğini anlatır.
  • Arya, kurdu Nymeria ile Winterfell yolunda karşılaşır.
  • Jaime, Bronn ve Lannister ordusu Highgarden’dan dönerken Dany ve ordusu tarafından saldırıya uğrar. Lannister ordusu kaybeder ve Jaime ejderhalar tarafından öldürülmek üzereyken Bronn onu kurtarır.
  • Bir de Dany ve Cersei’yi aynı sahnede görebileceğimiz bir sahne var. Ejderha çukurunda Jon, Westeros’un tüm önde gelenlerine yakaladığı Ak Gezen’i gösterir ve tehlike konusunda uyarır. Cersei de oradadır ve Mountain’a Ak Gezen’i öldürmesini söyler fakat Mountain, Ak Gezen’i yaralayamaz bile. Jon ise sadece ejderha camı ile öldürülebildiklerini anlatır. Cersei, Jon’a yardım edeceğini söylese de daha sonrasında Jaime’ye yalan söylediklerini ve gelen diriltilmiş bir ordu varsa da düşmanlarını yok etmesinin faydalarına olduğunu söyler. Jaime bu konuşmadan rahatsız olur ve kuzeye doğru at sürer.

resim-12

Sızan senaryo bu şekilde. Geçtiğimiz sezonlara baktığımızda pek mantıksız görünmüyor. Ne denli doğru olduğunu görmemiz için biraz daha beklememiz gerekecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Hiçbirini okumadım seneryoların yapılan büyük bir saygısızlık insanlar o kadar bekliyor ve biri çıkıp senaryoları çalıp herşeyi berbat ediyor yazık cidden.

  2. Jon’un bir piç olmadığı ortaya çıkar yazıyor. Gayrimeşru ilişkiden doğan bi bebek piç olmuyor mu :D (Jaime baba boynuma dola)

  3. Targaryenler’de çok eşlilik olabiliyor. Yani Lyanna ve Rhaegar evlenmişler büyük ihtimalle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.