Dizi Haberleri

Shannara Dizisi Kesinleşti

Shannara banner

Ve geri sayım başladı! Daha önce de haberini yaptığımız yeni fantastik dizi Shannara sonunda geliyor!

MTV kanalıyla yapılan anlaşmalar nihayet sonuçlandı. Kanal, dizinin 10 bölümlük siparişini verdi bile! Dizinin iki saatlik ilk bölümünün yönetmen koltuğunda Jonathan Liebesman oturuyor. Kendisini en son olarak Titanların Öfkesi ve Battle: Los Angeles filmlerindeki başarısıyla görmüştük. Ayrıca önümüzdeki Ağustos ayında çıkacak olan ve çok beklenen Ninja Kaplumbağalar filminin de yönetmenliği yapmakta.

Dizinin senaristliğini ise Miles Millar ve Alfred Gough yapmakta. Bu efsane ikilinin yazdığı tüm başarılı filmleri yazarak gözlerinizi ağrıtmak istemedik ancak Superman’i anlatan efsane Smallville dizisinin senaryolarını yazdıklarını bilmeniz yeterli olacaktır!

Gelelim dizi hangi kitabı anlatacak? Ülkemizde de yıllar önce pek çok kitabı Türkçe’ye çevrilmiş olan, usta yazar Terry Brooks’un yazdığı Shannara serisi, dünyada en çok satmış olan fantezi edebiyatı serilerinden birisidir. Serinin sadece Amerika’da 20 milyondan fazla kopya sattığını söylememiz yeterli sanırım! İlk kitabı 1977 yılında yazılmış olan seri asla hız kesmemiş ve geçtiğimiz aylarda 17. kitabını çıkarmıştır ve hâlâ devam etmektedir.

shannara-elf-queen

Bu serinin benim için çok ayrı bir yeri vardır, söylemeden edemeyeceğim. Başlarda basitçe kurgulanmış gibi gelen ama olay örgüsü ilerledikçe derinleşen ve okuyucuya pençesini geçiren bir anlatımı var bu serinin. Pekala, gelelim dizi konusuna:

Serinin ilk kitabı Shannara’nın Kılıcı: Elf krallığında komutanlık yapmakta olan ve Kral ile de uzaktan akraba olan Jerle Shannara, diyarlara korku ve ölüm yağdırmakta olan Karabüyücü Brona ile yüzleşir. Bu yüzleşmede kendisine Druid Bremen tarafından verilmiş olan kılıcı kullanır. Karabüyücü Lord’a okkalı bir darbe indirmiş olsa da onu tamamen yenmeyi başaramamıştır. Bu görev nesiller sonra soyundan gelen Yarı-Elf Shea Ohmsford’a düşmüştür. Shea bin bir türlü zorluğu atlatıp Shannara’nın kayıp kılıcını bulmuş ve Karabüyücü Lord’u yenmiştir. Tabii ki tüm bu zorlukları rehbersiz atlatmamıştır. Serinin –bence- en önemli karakteri olan ve yaşayan son Druid olan Allanon, tüm bu zorluklar boyunca Shea ve dostlarına rehberlik etmiştir.

Ancak dizinin konusu ilk kitap değil, ikinci kitap olacak. Yani Shannara’nın Elf Taşları. Hemen belirtelim, Shannara’nın Elf Taşları çıktıktan kısa süre sonra tamı tamına 16 HAFTA! boyunca New York Times En Çok Satanlar Listesi’nde kalmayı başarmıştır.

Kitabın konusuna gelince. Elf taşları da son derece güçlü büyüye sahip, kadim zamanlarda yaratılmış üç adet taştır. Bu taşlar o kadar güçlüydü ki dengenin sağlanması adına kara büyüye sahip İblisler ortaya çıkar. İblisler bin bir güçlükle kendi geldikleri düzleme hapsedilir ve aradaki düzlemler arası kapıya da Ellcrys adı verilen kendi iradesine sahip büyülü bir ağaç korur. Bu ağaç binlerce yıl boyunca bu kapıyı başarıyla korur.

Elfstones of Shannara

Hikaye Shea’nın torunu Will Ohmsford üzerinden anlatılmaktadır. Ellcyrs ağacını koruyan Seçilmişler, ağacın kendileriyle konuştuğunu fark eder. Ağaç ölüyordur ve düzlemler arası kapı açılmaya başlamıştır. Ağacın en kısa sürede tekrar doğması gerekmektedir. Ve bunu sadece Seçilmişler başarabilir. Ancak kısa süre sonra Seçilmişler gizemli bir şekilde teker teker ölmeye başlar. Geriye sadece bir Seçilmiş kalmıştır. Amberle Elessedil. Kral’ın torunu. Ancak Amberle ağaç tarafından ilk kez seçildiğinde korkmuş ve elf krallığından kaçarak yalnız başına yabanlarda yaşamaya başlamıştır ve tüm elf krallığının öfkesini üstüne çekmiştir. Sevimli Druidimiz Allanon ise Amberle’yi bulur, ikna eder ve elf krallığına götürür. Ancak iblisler serbest kalacağı için Elf ordusunun büyü konusunda yardıma ihtiyacı vardır ve yaşayan en güçlü druid olarak Allanon elflere yardım etmeyi seçer. Ancak Amberle’yi korumasız bırakacak değildir. Amberle’yi koruması için Will Ohmsford’u görevlendirir. Will ise bu görevi dedesi Shea’dan miras kalan üç adet Elf Taşı yardımıyla başarmaya çalışır!

Genel itibariyle konu bu şekilde. Dizinin pilot bölümünün ne zaman çıkacağı henüz kararlaştırılmadı. Ancak ne zaman çıkarsa çıksın, beklediğimize değecek bir senaryoya ve ekibe sahip olduğu şüphe götürmez!

Diziyle ilgili yeni haberler için takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Diskdünya Uyarlaması The Watch - Komik, Heyecan Verici ve İçten Bir Fantastik Aksiyon Dizisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.