Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Diyanet İşleri, Jedi Tapınağına Savaş Açtı!

Diyanet İşleri, Jedi Tapınağına Savaş Açtı!

star-wars-return-of-the-jedi

Diyanet İşleri tarafından hazırlanan aylık dergi içerisinde, Star Wars serisinin bel kemiğini oluşturan Jedi düşünce tarzı ele alındı. Ama ipin ucu biraz kaçmış gibi.

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen Diyanet İşleri’nin aylık dergisi bu ayda ilginç bir konuya yer verdi. Star Wars serisinde, gücün aydınlık tarafında bulunan ve evrenin devasa bir harmoniden oluştuğunu savunan Jedi düşünce biçimi, Diyanet’in aylık dergisinin hedefi oldu.

Yazıda “Star Wars serisinde geçen ve Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya’da 70 bin kişi, İngiltere ’de 390 bin kişi kendisini ‘Jedi’ olarak tanımlamıştır” sözlerine yer verildi.

jedi-younglings

Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde, dinini Jedi olarak değiştiren ve Jediism olarak adlandırılan bir akıma katılan insanların haberleri sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi evrenin bir bütün olduğu ve buna inanların bu parçanın içerisinde doğru bir şekilde yol almasını amaçlayan Jedi düşünce tarzının Diyanet tarafından karalanması bizi bir hayli şaşırttı ve güldürdü.

Öncelikle Jedilık, Jedi ya da Jediism bir din değil bir düşünce tarzı, yaşama biçimidir. Lucas bu düşünce tarzını yazarken, uzak doğulu birçok filozofun yapıtlarından esinlenmiştir. Hatta ve hatta Jedileri, bilimkurgunun samurayları olarak bile adlandırabiliriz.

İlginizi Çekebilir  Su Altında Nefes Almak Mümkün Oluyor

Ama gelin görün ki, bu barışçıl düşünce tarzının hedef haline getirilmiş olması biraz garip. Hani Sith öğretisinden bahsetmiş olsalar, yine makul olacaktı…