Çizgi Roman Haberleri

Marmara Çizgi Duyarlı Bir Çalışmaya İmza Attı

Marmara Çizgi ailesi, yayımladığı kaliteli çizgi romanların yanı sıra geçtiğimiz günlerde çok güzel bir işe de imza attı. 2012-2015 yılları arasında yayımlanan Hawkeye serisini dilimize kazandıran Marmara Çizgi, serinin farklı anlatım yöntemlerini de ülkemize uyarlamayı başardı.

Marvel NOW! sürecinin içinde yer alan Hawkeye serisi çizgi roman okuyucuları arasında büyük bir etki yarattı. Aynı dönemde vizyona giren Avengers filmlerinin de bunda payı oldu elbette. Hawkeye, Avengers üyeleri arasında en az dikkat çeken karakterlerden biriydi. Son derece sıradan biri olmasının karakter için hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardı. Sıradan biri olduğu için dikkat çekmeyen ama bu sıradanlıkla Avengers arasında yer alan biri olduğundan insanları etkilemeyi başarıyordu. Matt Fraction, David Aja ve Matt Hollingworth de bu sıradanlıktan yararlandı. Günlük hayatta karşımıza çıkabilecek sorunlarla boğuşan Hawkeye tam olarak bizden biriydi. Bu günlük sorunları yenilikçi anlatım yöntemleriyle birleştirerek farklı bir seri yaratmayı da başardılar. 

Hawkeye #11 ile bizleri şaşırtan Fraction, Aja ve Hollingworth üçlüsünün basında en çok ses bulan çalışması Hawkeye #19 ile ortaya çıktı. Hawkeye #11‘de Clint Barton‘ın köpeği Lucky‘nin gözünden şematik anlatım ile okuduğumuz sayfalar mevcut. Bu sayfalardaki olayları tamamen Lucky’nin gözünden takip ediyoruz.  

Hawkeye #19‘da ise Clint Barton’ın duyma yetisini kaybettiği ve işaret diliyle anlatılan bir bölüm bulunuyor. Gerek görselliği, gerek anlatımı, gerekse toplumsal duyarlılığıyla Hawkeye #19’un Amerikan çizgi romanında sanatsallığın üst seviyelerine çıkan bir eser olduğu söyleyen Marmara Çizgi ekibi, bu çalışmayı ülkemize uyarlayabilmek için ciddi bir emek sarf etti. Amerikan İşaret Dili ile Türk İşaret Dili’nin aynı olmaması zorlu bir sürecin doğmasına neden oldu. Aşağıdaki teşekkür notunda hem ekibin çalışmalarını hem de bu işte emeği geçen isimleri görebilirsiniz. 

 Ayrıca teşekkür notunda sözü edilen Paralel Evren ile birlikte hazırlanan videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir  Marvel Filmleri Tek Bir Afişte Toplandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu