Haberler

Biri Zar mı Dedi – Dungeon Crawl Classics Zar Setleri

dungeon-crawl-classics

Sizlere Dungeon Crawl Classics rol yapma sisteminde kullanılmak üzere açılmış olan yeni bir Kickstarter projesinden bahsetmek istiyoruz. Dungeon Crawl Classics nedir ki diyen varsa hemen buraya alalım.

Her devrin bir retrosu vardır. Hani şu eskiye rağbet, bit pazarına nur olayı. Teknoloji son derece ilerlemiştir, Static-X dinlersin ama bir yaşa gelince birden Gülten Karaböcek şarkıları dinlemek istersin.

Dungeon Crawl Classics Role Playing Game, -kısaca DCC- bizleri DnD’nin (Dungeons and Dragons) o eski atmosferlerine sokan bir sistemdir. Elimizdeki yegâne kitap 2. edition oyuncunun el kitabının sayfaları şimdi illüstrasyonlarla alakasız siyah-beyaz giderken, şimdilerde çizimlerle coşuyor insanlar. Ama yıllar geçip de o eski çizimlere bakınca insan, “Ne oyunlar oynadık, ne atmosferdi be,” diyor.

Şimdi kafamız karışmasın. DCC Retro tarzı ile tamamen bambaşka bir oyun sistemi kuruyor sizlere. Özünde d20’yi kullanırken, kurallardaki değişiklik ve oynanıştaki süpersonik rahatlık ve serbestliği ile yine bizleri etkileyen yönünü ortaya koyuyor.

DCC Dices

Bizler oyunlarımıza 1. seviyeden başlarken, DCC’de karakterimiz oyuna tamamen “0” (sıfır) olarak başlıyor. Eğitim yok, bilgi yok tam bir dağ adamı belki. Karakterler 0. seviye başladıkları oyunda belirlediğiniz dungeonı geçtiğinde (yani 10 XP’ye ulaştığında) 1. seviye olarak hayatına ve gelişimine devam ediyor. Sınıf olarak da Cleric, Thief, Wizard, Thief, Warrior, Dwarf, Elf vs var. Evet yanlış görmediniz. Bu da bu oyunun farklı oluşunun bir göstergesi.

Uzatmadan konuya girelim. Oyunun mekaniğinde zarlar her sistemde olduğu gibi çok önemli ama; burada zarlar gerçekten çok anlamlı ve de önemli. Ayrıca farklı… Örneğin biz d20 sisteminde 7 adet zar kullanırız, DCC ise 14 adet zar kullanır.

D20’deki zarlar; d4-d6-d8-d10-d%10-D12-D20 olarak sıralanır.

DCC’deki zarlar ise boşluğu doldurur ve şu şekilde sıralanır; d3 – d4 – d5 – d6 – d7 – d8 – d10 – d%10 – d12 – d14 – d16 – d20 – d24 – d30 .

Impact! Miniatures tarafından bu zarlar set halinde projeye konulmuş ancak ilave olarak 2 zar daha sunuyorlar bize; d9 ve d11 ve hatta d18 ve d22’yi de sunuyor. Yani toplamda 18 zar olmuş oluyor. Bu kadar fazla zarı bir yerden edinmek zor oluyorken, bu proje ile DCC oyuncularına bir güzellik yapılmış aslında.

Kickstarter’a konulan bu projede destekçilerine verdikleri destek ölçüsünde bazı imkanlar sunuyor. Kafanızın karışmaması açısından, destek kısmında belirtilen pick olayı aslında size harcamanız için verilen puandır. Örneğin; 8 dolar ve üzeri destek olursanız 1 puanınız oluyor ve set içerisinden 1 zar seçebiliyorsunuz (siyah, mavi, yeşil ve kırmızı renkteki d9 – d11 – d16 – d24 ve d30 zarlarından birini veya siyahi mavi, yeşil, mor, kırmızı ve sarı renkteki, d5 – d7 – d14 – d18 – d22 zarlarından birini).

Pick, puan demiştik. Puanlık setlere bakalım yine. Bu şekilde örneği daha iyi anlayacaksınız.

8 Puanlık setteki zar ve renkleri: d3, d4, d5, d6, d7, d8, d10, d%10, d12, d14, d16, d20, d24, d30 – siyah, mavi, yeşil ve kırmızı renk seçenekleri ile.

6 Puanlık setteki zar ve renkleri: d3, d5, d7, d14, d16, d24, d30 – siyah, mavi, yeşil ve kırmızı renk seçenekleri ile.

1 Puanlık setteki zar ve renkleri: d5, d7, d14, d18, d22 – siyah, mavi, yeşil, kırmızı, turuncu, mor, beyaz ve sarı renk seçenekleri ile.

Yine diğer 1 Puanlık setteki zar ve renkleri: d9,  d11,  d16, d24, d30 – siyah, mavi, yeşil ve kırmızı renk seçenekleri ile.

Yani projede de belirtildiği gibi bu şekilde eğer 22 dolar ve üzeri bir destek sunarsanız, alacağınız bu 8 puan ile 14 zarlık bir sete kavuşmuş olacaksınız. Üstelik yurtdışı kargo fiyatları da oldukça makul fiyatlarda. En düşük destek tutarından elde edeceğiniz zar miktarına göre beliren 3 dolarlık kargo fiyatı ile, en yüksek destek tutarından elde edeceğiniz bir dünya zarın kargo tutarı olan 23 dolarlık fiyat aralığında.

Zarlar proje başarı ile tamamlanırsa Ekim 2014 tarihinden itibaren elinize geçmiş olacak. 13 Şubat’a kadar devam edecek olan bu projeyi sevenleri kaçırmasın diyoruz.

Kickstarter projesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.