Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Elric Destanı İlk Kitabı “Ruh Hırsızı” Raflara Çıkmaya Hazır!

Elric Destanı İlk Kitabı “Ruh Hırsızı” Raflara Çıkmaya Hazır!

elric-ruh-hirsizi-banner

Fantastik edebiyatın kült eserlerinden, Michael Moorcock‘un yazdığı Elric Destanı yeniden raflara çıkmaya hazır.

1990’lı yılların sonunda 6.45 Yayınları etiketiyle yayınlanan Elric Destanı, yeni maceraları ve yenilenmiş baskısı ile İthaki Yayınları’ndan çıkıyor. İlk kitap Elric – Ruh Hırsızı ön siparişe çıktı.

2 Ekim‘de raflara çıkacak olan fantastik eserde Elric’in ve ölümcül kılıcı Fırtınayaratan’ın maceralarını okuyacaksınız. Tam bir fantastik kurgu klasiği olan ve mutlaka okunması gereken eserler arasında gösterilen Elric Destanı, halefi olan eserlere de örnek olmuş kült bir eser.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle;

elric-ruh-hirsizi-kapakİthaki Yayınları, bildiğimiz kahraman tanımına hiç uymayan, kırmızı gözlü, hastalıklı, kendi türüne ihanet etmiş, tartışmalı insanlığının yıpranmış sınırlarında umutsuzca yaşayan albino dük Elric’in daha önceden anlatılmış ve hiç anlatılmamış maceralarını gururla sunar!

Fantastik edebiyatta hiçbir karakterin yapamadığını yapan, takipçisi eserleri kökten etkileyen yegâne karakter: Moorcock’ın fiziksel olarak zayıf, zihinsel olarak sorunlu, bir uyuşturucu bağımlısı gibi kılıcına tutkun, rock’n roll tarzı anti-kahramanı Elric!

Ejderha Mızrağı’nın Raistlin’i; Unutulmuş Diyarlar’ın Drizzt’i; Sandman’in ta kendisi olan Dream; Rivialı Geralt, nam-ı diğer Witcher… Hepsi bir şekilde Elric evreninden doğan kahramanlar…

İlginizi Çekebilir  Soğuk Büyü Çıkıyor!

Bu benzersiz karakter ve onun sıradışı maceraları Türkçeye hiç olmadığı kadar güçlü bir dönüş yapıyor. Moorcock’ın “nihai edisyon” dediği Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri, Elric’in tüm maceralarını içermekle kalmayıp yepyeni önsöz ve çizimler, mektuplar, fantastik edebiyat üzerine denemeler, Elric’e ilham veren öyküler, senaryolar ve görsellerle zenginleştirilmiş eşsiz bir koleksiyon niteliğinde.

“Moorcock’ı okuduktan sonra tüm hayatım değişti.”
– Neil Gaiman

“Bu hikâyeler beni ve Moorcock’ın ışıl ışıl ve tutsak edici ağına yakalandığını bildiğim pek çok hayranı ilk kez kendine çeken büyülerdir.”
– Alan Moore

“Moorcock’ın kitaplarını okumadıysanız, çok büyük şeyler kaçırıyorsunuz.”
– Brandon Sanderson

“Tolkien sonrası İngiliz fantastik edebiyatının en büyük yazarı.”
– Michael Chabon

 

Biz daha önceki kitapları okuduk, bunu niye okuyalım ki diye soranlara serinin editörü Alican Saygı Ortanca şu cevabı verdi;

Bu yeni seri ile başlanacak ancak bu seride eski serinin içinde olan tüm metinler bulunuyor. Ekstra olarak önsözler, çizimler eklenmiş durumda. Yani eksiği yok fazlası var. Bu serinin farkı, kronolojik olarak ilerliyor olması. Yani bu bir devam serisi değil, aynı serinin reprodüksiyonu, biraz da Collector’s Edition tadında.

528 sayfalık bu destanın çevirisi Barış Tanyeri‘ye, yayına hazırlığı ise fantastik edebiyat konusunda uzman olan Kayra Keri Küpçü tarafından yapıldı.

İlginizi Çekebilir  "Deli Tanrının Gazabı" Raflarda!

Kitabın ön siparişini hemen buradan verebilirsiniz. İyi okumalar!