Starcraft

Starcraft Lore – Dünya II

Starcraft Logo

Doran Routhe’un planının başarısızlığı, UPL tarafından farkedilmişti. Her şeye rağmen, gemiler takibe alındı ve neden sonra yakıtı bitince Koprulu ismi verilen sektöre acil iniş yapan süpertaşıyıcılardan çıkanların kurdukları medeniyetler de, mahkûmların haberi olmadan izlenmeye başlandı.

Protoss ve Zerg ırklarının keşfiyle uzayda yalnız olmadıklarını kesin olarak öğrenen UPL içinde yaşanan endişe doğrultusunda, katılım göstermeyen ülkelerin çoğu da UPL’e katıldı, örgütün yetkileri artırıldı ve Birleşmiş Dünya İdaresi (United Earth Directorate) olarak yeniden adlandırıldı.

UED, UPL dönemine kıyasla daha militan, daha dışa dönük ve daha proaktif bir yaklaşım sergiledi. Dünyadaki yerini daha sağlamlaştıran ve dış kolonilerden de güç toplayan örgüt, yeni çıkan uzaylı ırklarına ait verileri detaylı bir şekilde incelemeye başladı. Kaynakların çoğu uzaylı gözlem ve araştırmalarına kaydırılıyordu.  Protoss ve Zerg’ün güçleri, davranış biçimleri, zayıflıkları eldeki tüm veriler doğrultusunda derinlemesine araştırıldı.

starcraft

Yeterli seviyeye geldiğini düşünen ve sağlam bir askeri kuvveti de toplayan UED, Koprulu’daki Konfederasyon’un (Terran Confederacy) yıkılıp Hükümdarlık’ın (Dominion) kurulduğu dönem, kolonilerin de yeterince güçlü olmayacağını düşünerek Koprulu’ya harekât düzenlemeye karar verdi. Bu zorlu ve son derece önemli görev için tartışma götürmeden UED’nin en tecrübeli askeri liderlerinden Amiral Gerard DuGalle (İsim göndermesi için tıklayın.) seçildi. Amiral’in yönetiminde gerçekleşecek harekâtın amacı tüm kaçak kolonileri ele geçirmek, Arcturus Mengsk’i yakalamak, yeni Overmind’ı ele geçirerek tüm Zerg’ü kontrol etmek ve bu yolla bölgedeki Protoss aktivitesini sona erdirmek.

DuGalle, Zerg’ü kontrol etmekten hoşlanmasa da görevi kabul etti ve UED ana gemisi Aleksander’la, arkadaşı Alexei Stukov’u sağ kolu yaparak liderliği ele aldı. UED, bu görev için hatırı sayılır bir kaynak ayırmıştı ancak tüm teknoloji ve askeri güç bu göreve yatırılmadı, zira yerel üretim ağlarını ele geçirip kullanmayı planlıyorlardı.*

Gerekli hazırlıkları yapan ve eldeki tüm insan ve uzaylı verilerini inceleyen DuGalle ve ekibi, sonunda soğuk uykuya yatarak Koprulu sektörüne doğru yola çıktılar.

 

*Bu konudaki açıklamalar kesin değil, bazı açıklamalardan yapılan çıkarımdır. Bu durum aynı zamanda UED’nin niye Koprulu’deki Terran teknolojisiyle aynı birimleri kullandığının da açıklaması olarak verilmiş.

Yazan: Ekrem Atamer

Bu yazı Ego Lusit sitesinde yayınlanmıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.