Röportajlar

Mythcraft Minecraft Sunucusu Röportajı

mythcraft-minecraft-banner

Rol yapma oyunları denildiği zaman akla gelen birçok marka var. Baldur’s Gate, Shadowrun, Fallout serisi, Elders of Scrolls serisi ve dahası oyuncuların rol yapma açlıklarını dolduracak kapasitedeler. Bazı oyunlar ise açık dünyaları gereği takipçilerine rol yapma fırsatı sunuyor. Bunlardan en meşhuru da Minecraft.

Ülkemizde de sıkı bir takipçi kitlesi bulunan Minecraft’ın onlarca, yüzlerce rol yapma serverı bulunuyor. Ülkemizde de bu işi başarıyla yürüten bir grup mevcut: Mythcraft. Rol yapma unsurunu Minecraft serverlarında uzunca bir süredir devam ettiren Mythcraft ekibi ile hoş bir röportaj yapma fırsatı yakaladık. Şimdi bu röportajı sizlerle paylaşıyoruz:

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

roportaj-gorsel-001

Ben, Mythcraft Oyun Grubu’ndan Geldris. Mythcraft Oyun Grubu, 2012 yazında kuruldu. İlk sunucumuz olan Mythcraft Middle- Earth RPG, 17 Ağustos 2012’de beta testini başlattı ve 3 Ekim 2013’te test sürecini bitirdi. 2 yılı aşkın süre açık kalan sunucumuz hem Türkçe, hem de İngilizce dillerinde hizmet verdi ve dünyanın her yerinden oyuncularımız vardı. Sunucumuzun çift dilli olması yönetimde zorluklar oluşturmasına rağmen rolü kesinlikle zenginleştiriyordu.

Temelde Ortak Dil Westron’u İngilizce, Rohirric’i ise Türkçe olarak kabul etmemiz ve oyuncuları bu dillere göre yönlendirmemiz büyük bir avantajdı.  2 yıl sürecinde Tolkien’in evreni baz alınarak Orta Dünya’nın hiç kaleme alınmamış 4. Çağında oyuncularımızın hafızalarına kazınacak çok çeşitli rollere ev sahipliği yaptık. Bu uzun sürecin ardından Tolkien’den devraldığımız evren, tamamıyla kendi hazırlayıp kurguladığımız ve daha başarılı olmasını ümit ettiğimiz bir evreni yaratmak için -Infernus evrenini yaratmak- iki yıllık macerasını sonlandırdı. Mythcraft Oyun Grubu olarak şu anda Infernus projesi için çok sıkı bir şekilde çalışmaktayız.

Minecraft ile nasıl tanıştınız?

Minecraft’a bir arkadaşımın önerisi ile başladım ve uzun süre birçok sunucuda oynamaya devam ettim. Daha sonra yeni bir sunucu arayışı içine girdiğimde Minecraft forumlarından birindeki Mythcraft Middle-Earth RPG reklamını gördüm. “Bu da neymiş?” diye daldığım forumda o dönemin yetkilileri sayesinde ortama uyum sağladım ve Minecraft platformunda rol yapmaya başladım.

2013’ün eylül ayında katıldığım Mythcraft Middle-Earth RPG’de yaklaşık 1 yıl boyunca sunucuda rol yaptıktan sonra yeni Infernus projesi için Mythcraft Oyun Grubu’na yardımcı olmak istedim ve ilgili başvuruyu yapıp yetkili olarak kabul edildim.

Role yapma içerikli bir Sunucu fikri ne zaman ortaya çıktı?

roportaj-gorsel-002

Sunucu benim katılımımdan çok önceleri de açıktı. Bahsettiğim 2 yıllık süreç zaten sunucunun Rol yapma süreci idi. Sunucu toplamda 3-3.5 yıl açık kaldı ve rol yapma sürecinden önce Middle-Earth konseptli Kale Savaşları/Faction sunucusu olarak kullanılıyordu. 1.5 yıllık sürecin ardından sunucu kendi kendine Rol Yapma sunucusuna çevrildi. Bu uzun dönemde birçok tecrübe ile ekip de kendisini geliştirdi. Benim katılımım sunucunun Rol yapma sunucusu olarak hizmet verdiği ilk yılın sonlarıydı.

Sizin sunucudaki göreviniz nedir?

Ben sunucu içerisinde iki konumda görev alıyorum. Hem oyun içerisinde RP Guide dediğimiz mevkide oyunun işleyişini takip edip düzenin sağlanmasında vazife almakta, hem de ana görevim sayılmasa da sunucunun skript/yazılım konularında yardımcı olmaktayım. Ayrıca, son zamanlarda yaptığımız reklam çalışmalarında herkesin payı olduğu gibi ben de yardımcı oldum.

Kuruluş sürecinde karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Infernus’un temelleri yaklaşık bir yıl kadar önce, eski sunucunun yeni proje nedeniyle kapatılmasının ardından atıldı. Bu süre boyunca oyun içerisinde düzenlemeleri, inşaatları, yazılımları takip eden belirli süreçler geçti. Normal bir Minecraft sunucusundan farklı olarak çok daha fazla ilgi ve emeğe ihtiyaç duyduğu için hiç acele edilmeden bir yılı kapsayacak şekilde çalışmalar yapıldı. En başta Baş Adminimiz LeKe tarafından sayfalarca hikâye yazılıp; mekân, zaman, olay ve karakter kurguları yaratıldı. Kendisi bu konuda çok başarılı olmuş olacak ki hikâyeyi okuyan herkes ünlü bir yazar tarafından yazıldığını veya çok satan bir roman serisinden uyarlandığını zannetti.

roportaj-gorsel-003

Altyapı oluşturulduktan sonra haritaya geçildi. Middle-Earth RPG’nin haritası yaklaşık 50 GB idi ve muazzam olmasıyla birlikte birkaç sorunu da beraberinde getiriyordu. Bu sebepten ötürü Infernus’un haritası Middle-Earth RPG haritasının ¼ ‘ü oranında küçültüldü. Gerek özel programlar gerek de el emeği ile yapısız coğrafi harita oluşturulduktan sonra üzerine inşalar başladı.

Adminimiz NecroDot uzun bir süre boyunca harita için ilgili inşaatları yaptı. Harita inşa edilirken bir yandan da eski sistemler geliştirildi, yeni sistemler oluşturuldu. Şu an sunucu için gelen başvuruları değerlendiriyoruz ve son rötuşları yapıyoruz. Bugüne dek bizi zorlayan olay oyun içi inşaatlar ya da sunucu sistemleri değil de uygun bir kitle bulmak oldu. Yeni sunucumuzun açılışının çok yakın olduğu bu dönemde tek eksiğimiz yeterli oyuncu sayısı. Takdir edeceğiniz üzere Minecraft’ın Türkiye’deki oyuncu sayısı aşırı derecede yüksek olsa da rol yapma açısından az oyuncusu var. Bu açığı kapatmak ümidiyle de çeşitli reklamlar ve farklı girişimlerde bulunuyoruz.

Şu an sunucu içerisinde kayıtlı kaç üyeniz var?

Eski sunucumuzdan beri bizi takip eden oyuncularımızla birlikte yeni sunucumuzun reklamının çeşitli yerlerde yapılmasının ardından sunucumuz için birçok başvuru geldi. Belirli kriterler aradığımız ve bu oyunun bir rol yapma oyunu olduğu için herkesi kolayca alamıyoruz. Şu anda sunucumuzu takip eden kabul edilmiş 20-25 oyuncu mevcut.

Rol yapma sunucusu yürütmek biraz zor değil mi? Yeni gelen üyelerin aklı sıklıkla karışıyordur.

roportaj-gorsel-004

Rol yapma sunucusunu yönetmek ciddi anlamda zor. Fazlasıyla zahmetli ancak yarattığımız evrende eğlenen insanları görmek bu zahmete katlanmamıza değiyor. Yeni gelen üyelerimiz için forumumuzda pek çok rehber ve ilgili yazılar mevcut. Minecraft’ta yeni üye toplamak çok zor, hele bir de rol yapma sunucularında iş cidden zorlaşıyor. Fakat biz yine de bu oyun tarzını tüm FRP severlere ve meraklı herkese tanıtmak istiyoruz.

Rol yapma sunucusuna başlayacak yeni bir üyenin bilmesi gerekenler nedir?

İlk defa rol yapma ile tanışacak oyuncular genellikle kendilerini çevreye kapatıyorlar ve sadece gözlem yaparak rol yapmayı öğrenmeye çalışıyorlar. Biz burada onlara gerekli yardımları sunarak bu oyun tarzını tanıtıyor ve öğrenmesi gerekenleri çeşitli makalelerimizde anlatıyoruz. Sunucu içerisinde hem gözlem yaptırarak, hem de onlarla rol pratiği yaparak RolePlay’i öğretiyoruz. Genel olarak RolePlay’i deneyimli bir kişinin yanında onu izleyerek, tavsiyelerini dinleyerek oynatma taraftarıyız. Ancak yeni başlayacak bir kişi de temel RolePlay kurallarını öğrenerek ve rehberleri okuyarak konu hakkında kolayca bilgi sahibi olabilir. Kesin olarak bilinmesi gereken bazı kurallarımız var ve bunlar RolePlay Genel Kuralları, Oyun Kuralları gibi başlıklar altında toplanabilir.

Serverınızın sunduğu özellikler neler? Yeni güncellemeleri takip ediyor musunuz?

roportaj-gorsel-005

Minecraft Türkiye’de çok rağbet görmesine rağmen Premium kullanıcı sayısı çok az. Bu yüzden sunucumuzu en son yapılan 1.8 ve üzeri güncellemelere geçiremiyoruz. 1.7.2 ile 1.7.5 versiyonlarının bize sunduğu Bukkit avantajıyla beraber sunucumuz hem Premium, hem de Premium olmayan kullanıcılara açıktır. Sunucumuzun sunduğu özelliklere gelirsek sahip olduğumuz sistemleri burada anlatmak oldukça zaman alacaktır. Ancak rol yapma unsurunu bu oyuna uygun hale getirebilmek için çok çeşitli sistemlere sahibiz.

Server dışında, üyelerinizin toplandığı, duyurularınızı yaptığınız bir site ya da forum adresi var mı?

Hikâyelerimizi, evrenimizi, sistemlerimizi ve oyun içi/dışı her konuyu barındıran bir forumumuz ve ücretli olmayan, güncel olayların duyurulduğu, basit bir sitemiz var. Forumumuzun ve sitemizin daha profesyonel bir çalışmaya tabi tutulması için sunucumuzun açılışından sonra ufak bir sürece girmesi gerekiyor.

Rol yapma unsurlarını neye göre belirliyorsunuz? Yani oyuncuların belli noktalarda rol yapmama imkânı var mı?

Sunucumuzda sürekli rol yapma zorunludur. Oyun içerisinde RP olmadığı herhangi bir bölge söz konusu değildir. Sadece birkaç istisna durumda meydana gelen bazı olaylar sonucu rol durdurabilir.

Yurtdışında Minecraft inanılmaz bir ilgi görüyor. Youtube, Twitch derken aldı başını gitti. Türkiye’de de hatrı sayılır bir kullanıcı sayısı var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

roportaj-gorsel-006

Anlaşılması kolay bir oyun, tanıtımı dünya çapında çok güzel yapılıyor. Bunda en büyük etken tabi ki YouTube. Ek olarak oyunu oynayan herkesin dediği gibi “Yapabileceklerinizin sınırı yok.”. Oyuncuları sürekli yönlendiren ve görevler veren hudutları belli olan bir senaryosu bulunmamakta. Gün geçtikçe oyun ne kadar eskise de sahip olduğu özellikler nedeniyle oyun asla unutulmayacak ve Minecraft her geçen gün büyümeye devam edecektir.

Minecraft’a ön yargıyla yaklaşan ve piksellerinden, küplerinden bahsedenler elbette var. Lakin bu derecede bir oyunun grafiklerinin çok iyi ve gerçekçi olması durumunda büyüklüğünün ne durumda olacağı malum. Yine de biz Minecraft’ta RP ortamını bir üst düzeye taşımak için kendi doku paketlerimizi hazırlayıp oyuncularımıza sunuyoruz.

Ben de uzun zamandır Minecraft oynuyorum. Girdiğim her serverın devasa bir projesi olurdu. Yönetici yardımı olmadan toplanan malzemelerle devasa yapılar yapılırdı ya da piksel art çalışma köşesi olurdu. Bu serverda da böyle bir çalışma var mı?

roportaj-gorsel-007

Bizim oyunumuzda oyuncular piksel art veya devasa yapılar yapmaktan ziyade, onlara sunduğumuz bu evrende hikâyelerini geliştirip karakterlerini yaşıyorlar. Elbette yöneticilerimiz tarafından RP’yi zenginleştirmek adına ırklara özgü şehirler, yüksek surlarıyla kale ve hisarlar, kültürlerini yaşatan köyler, askeri kamplar ve talimgâhlar, ticaret konakları ve limanlar, önemli yollardaki küçük hanlar vb. birçok inşaat yapılıyor. Ayrıca oyuncuların karakterlerini canlandırırken kendi evlerini, kamplarını, dükkânlarını ve hatta zenginlerin, soyluların kendi köşklerini inşa ettirme durumları da olabiliyor. Şayet bu inşaatlar RolePlay kuralları ile yaşanılan bölgenin etnik unsurlarına uygunsa inşaata izin veriliyor.

Röportajımıza katıldığınız ve bize vakit ayırdığınız için Frpnet ailesi olarak teşekkür ederiz.

İlginiz için biz teşekkür ederiz, iyi çalışmalar.

Mythcraft Forum Adresi: http://infernusrpg.boards.net/

Mythcraft Site Adresi: http://infernusrpg.wix.com/infernusrpg

Dulkan Köyü Tanıtım Videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  R.A. Salvatore ile Röportaj

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Rol yapmaya başlayana kadar bin dereden su getirten sunucudur. Eğlenceli ve eşit bir RP ortamı sağlamak ise amaç, bu ortama girene kadar yurtdışı vize işlemlerinden daha bürokratik bir sistemi çekmemeniz gerekli diye düşünüyorum ben. Muhakkak keyiflidir, uğraşırım diyenlere bir sınava hazırlanır gibi forumu okumalarını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.