Röportajlar

Lorekeeper’ın Kurucusu Can Arabacı ile Röportaj

lorekeeper-banner

Merhaba bilge kişi! Duyduk ki derin bilgileri belleğinde saklıyormuşsun, şimdi de bu bilgiler saklandığı yerden ortaya dökülmeye başlamış.

Biliyoruz, bilgi paylaştıkça çoğalır ve çoğalmaya devam edecek gibi görünüyor. Evet, bundan sonra sana LoreKeeper diyeceğiz!

Lorekeeper sitesi henüz çok taze ancak bilgilerle dolu. Biz de bu güzel siteye merhaba demek istedik. Sitenin kurucusu Can Arabacı ile Lorekeeper üzerine konuştuk.

1) Şaka bir yana, merhaba Can. Öncelikle LoreKeeper sitesi hayırlı olsun. Yıllarca, aralarında Frpnet’in de olduğu pek çok mecrada yazdın, çizdin ve anlattın. Özellikle de Blizzard oyunları konusunda çokça kalem oynattın ve insanları da bilgilendirdin. Bir site fikrin olduğunu biliyordum ancak bu LoreKeeper fikri nereden, nasıl çıktı?

Çok teşekkürler Kayra! :)

Lorekeeper benim en temel ihtiyaçlarımdan birinden doğdu aslında: Kafamdakileri yazma ihtiyacımdan. Bir oyunun benim için en hayati parçası hikayesidir. Ve yazdığım neredeyse tüm mecralarda da bu hikayeleri anlatmaktan büyük keyif aldım hep. Bir gün aklıma bütün bu yazdığım hikayeleri toplamak geldi ve kendime “Neden sadece eski yazıları toplamakla kalayım ki?” sorusunu sordum. Farkında olmadan sesli sormuş olacağım ki eşimin de verdiği gazla Lorekeeper doğmuş oldu.

Ancak sitenin asıl gelişimi ve şu anki halini alışı ufak ama sevimli ekibimizin kurulmasıyla gerçekleşti. Detaylar da burada var.

2) LoreKeeper nedir, ne değildir? Bize kısaca anlatır mısın?

Lorekeeper aslında devasa bir kütüphane diyebiliriz. Kütüphanenin içindeki kitaplardaysa türlü türlü evrene ait karakter biyografileri, tarihçeler ve mitolojiler mevcut. Neyse ki bizim kütüphanede sessiz olma zorunluluğu yok. Hatta yazının havasına uygun bir müzik açıp öyle okumayı bilhassa teşvik ediyoruz. :)

3) Oyunların artık sadece oyun olmadığını; kendi mitolojilerine, efsanelerine ve öykülerine sahip olduğunu biliyoruz. Bunların sence oyuncu üzerinde bir etkisi var mı?

Tabii ki var. İyi yazılmış ve kurgulanmış bir evren oyuncuya çok fazla şeyi sorgulatabilir, yeni bakış açıları kazandırabilir. Bunun en iyi örneklerinden birisi kişisel favorim olan Planescape: Torment. O kadar derin bir felsefesi, o kadar iyi yazılmış bir arkaplanı var ki, oynarken durup da önümdeki sahne üzerine ciddi düşüncelere daldığım çok oldu. Ne yazık ki günümüzdeki oyunlar oynanışı daha ön plana çıkartarak içerik açısından daha sığ hale gelmeye başladılar. Ama Pillars of Eternity, Torment: Tides of Numenera ve Dreamfall: Chapters gibi oyunlar hala ufak da olsa bir umut ışığı vermeye devam ediyor bana.

lorekeeper-nedir-ne-degildir-980x500

4) Sitede sadece oyunların hikayelerini mi anlatacaksınız? Başka planlar da var mı?

Şu an için oyun hikayeleriyle başlamış olsak da eninde sonunda kitap, dizi, film gibi anlatılacak çok hikayesi olan diğer alanlara da taşımak istiyorum siteyi açıkçası. Tabii yolun çok başında olduğumuz için daha o noktaya gelmemize çok var.

Bunun dışında asıl plan sitenin Türkçe içeriğini iyice oturttuktan sonra, İngilizce (ve hatta belki daha da ileride başka dillerde de) içerik kısmını da doldurmak.

5) Bir Blizzard tutkunu olduğunu biliyoruz, peki LoreKeeper’da sadece World of Warcraft, Diablo ve Starcraft mı göreceğiz? (Ben aslında cevabı biliyorum :) )

Başlangıçlar hep zordur. Ben de o yüzden başlangıç için iyice aşina olduğum evrenleri kaleme almayı tercih ettim. Ama sitenin açılışını yapar yapmaz başka evrenlere doğru yelken açtık bile. Hatta çok yakında ufukta bir deniz fenerinin gözüktüğünün ipucunu verebilirim. :)

6) Sitede oyun dünyasından da haberler duyurmayı düşünüyor musunuz?

Lorekeeper’ın güzel bir konsept yakaladığını düşünüyorum ve günlük haberler giren bir oyun sitesi olmanın da bu konsepti öldüreceği inancındayım. Yine de arada gerçekten üzerinde konuşmak istediğimiz, önemli bir haber ya da konu olursa o konuda bir blog yazısı yazmamız mümkün. Hatta bunun bir iki örneği şu an sitede zaten mevcut.

7) Biz Frpnet’te sadece The Elder Scrolls, Diablo gibi fantastik dünyaların hikayelerine yer veriyoruz. Siz de hayalgücümüzü besleyen oyun hikayelerine mi yer vereceksiniz yoksa günümüzde geçen başka oyunların da hikayeleri olacak mı? (Grand Theft Auto vs. gibi)

Fantastik dünyalarla göbek bağımız olduğu için muhtemelen fantastik hikayeler biraz daha ağır basacak. Ama iyi işlenmiş her türden oyun hikayesine de yer vermek istiyoruz mutlaka. Ayakları daha yere basan, gerçekçi oyunların hikayelerini de er ya da geç ekleyeceğiz yani siteye.

 

Biz de bu güzel siteye yayın hayatında başarılar diliyoruz. Lorekeeper’a hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Erin M. Evans Röportajı

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.