Röportajlar

Cenk Durmazel ile Fantastik Röportaj – Oyunlar, FRP ve Eskiler

cenk-durmazel-roportaj-banner

Biz kendisini önce radyoda bir ses olarak Müebbet Muhabbet‘in eğlenceli ancak yeri geldiğinde ciddi sesi olarak tanıdık. Sonrasında Cenk ve Erdem olarak gördük…

Yeri geldi “Bir vidan bile yok la,” diye azarladılar, yeri geldi “Düt düt,” dediler peşimize takılıp ama ne olursa olsun Zorro gelince katılar.

Cenk Durmazel, radyoda, televizyonlarda boy gösterdi. Son olarak Malt grubunda kendisini vokalist olarak görenler şaşırdı. Artık eskisi gibi mavra şarkılar değil, eğlenceli sözleri olsa da ciddi rock şarkılar yapıyordu. Malt grubunun iki albümü çokça sattı, pek çok dinlendi, şimdilerde de Power FM’de sabahlarımızı şenlendiriyor fakat Cenk Durmazel’in bir de fantastik ve oyuncu yönü var… LEVEL dergisini takip edenler onun oyuncu yanını iyi bilirler ancak bilmeyenler için Cenk Bey’in zihninde, damarlarında, hatıralarında fantastik bir yolculuğa çıkalım dedik.

cenk-durmazel-resim

Kayra Keri Küpçü: Merhabalar Cenk bey. :) Duyduk ki siz çok fantastik, çok oyunşinas bir kişiymişsiniz (PES’te attığınız goller halen dilden dile dolaşmakta). Biz de sizin daha fantastik yönlerinizi tanıyalım istedik. Öncelikle kısaca kendinizde bahseder misiniz? (Kusura bakmayın, her röportajın klişe sorusudur, mecburen soralım istedik)

Cenk Durmazel: Efenim en fantastik yönüm çalkalanınca köpürmemdir. Onun dışında kalan vakitlerimde çeşitli şarkılar türküler yaptığım ve bilgisayarsal oyunlar oynadığım doğrudur.

Keri: Özellikle fantastik oyunlar oynarmışsınız, öyle duyduk. Ne tür oyunlar oynarsınız? Biraz fantastik oyun geçmişinizden bahseder misiniz? Hani şu Heroes oyununda kuşattığınız kaleler, öldürdüğünüz ejderhalar falan…

Cenk Durmazel: Oyunlara giriş dersimi ilkokulda Barbarian ile Commodore’da aldım. Dönerek kelle uçurma hareketi üzerine doktora yaptım. Amiga’da Dungeon Master ile iksirler büyüler filan… Ses kartlarının çıkışıyla birlikte 90’larda iyice ivme kazanan oyunsal hayatımda Wolfenstein gibi FPS’ler Beneath a Steel Sky gibi adventurelar 3 disketli ilk Warcraft… 56K modem ile doksan sonları Mytharria Shard da hardkor rpg Ultima Online vs vs. 90 ve 2000 arası çıkan her oyunu mutlaka oynamış denemişimdir. Sonrasında artan oyun sayısı ile şımarıp sırf ismini beğenmediğim için elediğim birçok oyun var. Elediklerim gün geçtikçe artıyor.

cenk-durmazel-resim2

Keri: Oyunlar dışında fantastik kültür ile aranız nasıl? Fantastik kitaplar, sinema derken bu tür şeylerle aranız nasıl? Mesela en sevdiğiniz fantastik kitaplar ve filmleri sizden duysak.

Cenk Durmazel: Oyunlarla birlikte kitapsal bilimkurgu fantazi ile olan ilişkim azaldı. Ray Bradbury abimizin özellikle kısa hikayeleri, daha velet dönemlerimde Poe, bitmek bilmeyen Otostopçunun Galaksi Rehberi ciltleri… Trt 2 ilk açıldığında verdikleri Tripods dizisiyle nasıl heyecanlanmış idik. Onun öncesinde Logan’ın Kaçışı vardı ters U biçimindeki tabancalarını legodan yapmış idik. Film olarak very çok örnek var ama şu an ilk Mr. Nobody geldi niyeyse aklıma.

Keri: Oyunları sadece dijital oyunlarla sınırlı tutmayalım tabii. Bizim de asıl ilgi alanımız masaüstü fantastik oyunlar. Daha önce FRP oynadınız mı?

Cenk Durmazel: Birkaç denememiz oldu. Genelde kapışmayla bittiler. Ya da dancın mestır dostumuz gelmedi filan. İnsanın en sadık dostu bilgisayarıdır.

Keri: İlk oynadığınız karakter neydi, biraz anlatır mısınız? Sizden ya bir cüce savaşçı ya da bol bol fireball atan büyücü hikayesi duyabilecek miyiz? :)

Cenk Durmazel: Human thief olmuş idim. Bütün yaratıcı hareketlerimin önü “öyle yapamazsın” mızıkmalarıyla kesildi. Fakat Ultima Online Mytharria Shard’da (ki strict roleplay idi) sarhoş aşçı ve wine maker emekli warrior Olec Alebreeze oynamak pek zevkli idi.

cenk-durmazel-frpnet-fotograf

Keri: Kutu oyunları ile aranız nasıl? (Bu röportajın fikri de sizin fantastik kutu arayışınız sonrası ortaya çıktı, o nedenle sorayım dedim) Tabii ki Tabu veya Monopoly değil bahsettiğimiz.

Cenk Durmazel: Zarsız kutu oyunu araştırmalarım sonucu edindiğim Civilization’ın masaüstü versiyonunu uzun zaman oynadık. Alibi vardı şerlok holms kart oyunu. Bayıktı biraz. Şimdilerde aklıma geldi idi “yahu bu board gameler ne alemde tarihe mi gömüldüler ne oldu” bazında. Magic the Gathering sevmem.

Keri: Fantastik kurgu severler, fantastik konular işleyen müzik gruplarını çok seviyorlar; Blind Guardian, Manowar gibi örnekler var. Sizin de Malt grubu için şöyle fantastik şarkı düşünceniz var mı? Hatta yeni albüm öncesinde, yazılmış bir şeyler varsa ufak bir kuple rica edelim. :)

Cenk Durmazel: Güzide ülkemizde rock grubu olmak yeterince fantastik olduğu için bunu şarkılara yansıtma hissi gelmiyor. Ammaaa varsa bir besteniz fantastik sözün kralını görürsünüz.

Keri: Bunun dışında çizgi romanlar ve bilimkurgu ile aranız nasıl? Böyle geek adetleri ile ne kadar ilgilisiniz?

Cenk Durmazel: Çizgi romanlarda Conan’dan öteye geçmedim. Geek olgusunu ise ön sıralardan izleyen bir lokasyonum var.

Keri: Son olarak Frpnet takipçilerine ve sizi seven geeklere söylemek istediğiniz bir şey var mı Cenk bey?

Cenk Durmazel: Sevgilerimi gönderiyor ve fireball atıyor kafalarına selfie asası ile vurup kaçıyorum. Varsa bir itirazları ⚔ @durmazhell

İlginizi Çekebilir  Doğu Yücel Röportajı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu