AYBABTUMakaleler

Zaman Çarkı Dizisi Ana Karakterlerini Tanıyalım

Dünyada satış rekorları kıran kitap serisi Zaman Çarkı’nın dizi uyarlaması 19 Kasım’da izleyicilerle buluşacak. Sadece okuyanlar değil, seri hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar da merakla dizinin yayınlanacağı günü bekliyor. Biz de bu evrenle ilk kez tanışacak izleyiciler için ana karakterleri tanıtan küçük bir rehber hazırlamak istedik.

Moiraine Damodred

Usta oyuncu Rosamund Pike’ın hayat verdiği, serinin en kilit karakterlerinden biri olan Moiraine Damodred, büyücülerin Zaman Çarkı evrenindeki muadili olan Aes Sedai‘lere mensup, oldukça gizemli bir karakterdir. Aes Sedailer, Zaman Çarkı’nı döndüren iki güçten biri olan saidar’ı kullanarak güçlerini açığa çıkarırlar. Tek Güç adı da verilen bu enerjiyle Ateş, Toprak, Su, Hava ve Ruh örgüleri örerek farklı etkiler yaratabilirler.

Zaman Çarkı dünyasında oldukça hürmet gören ve korkulan Aes Sedailer, misyonlarına göre yedi farklı gruba -Ajah- ayrılmıştır ve her Ajah bir renkle temsil edilmektedir. Moiraine’nin mensup olduğu Mavi Ajah, adalet ve belirli bir ülkü için yaşayan, her yerde “gözleri ve kulakları” bulunan, genellikle hayatları yollarda geçen bir güruhtur. Moiraine’in amacı ise Işık ve Karanlık arasındaki savaşa son verecek olan, “dünyayı kırıp yeniden birleştirecek” Yenidendoğan Ejder‘i bulmak ve “kontrol altında” eğitmektir. Bu amaçla Muhafız’ı Lan al’Mandragoran ile birlikte ücra bir kasaba olan Emond Meydanı’na gider ve olay dizimiz başlar.

İlgili Makaleler

Lan al’Mandragoran

Daniel Henney’nin hayat verdiği Lan al’Mandragoran karakteri kuşkusuz serideki asaletin, cesaretin ve savaşçı ruhunun vücut bulduğu en meşhur karakterlerden biridir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kendisi Moiraine Sedai’nin Muhafız’ıdır. Muhafızlar, Aes Sedailere özel örgülerle bağlanan, onları yakın tehditlerden koruyan, Aes Sedailerin üssü Beyaz Kule’de özel olarak eğitilen savaşçılardır.

Moiraine’e olan mutlak ama romantik olmayan bağlılığı izleyicilerin kafasını sıkça karıştıracak. Oldukça gizemli ve köklü bir geçmişe sahip olan karakterimiz, hem gelecekteki olayların şekillenmesinde, hem de genç başkarakterlerin kendilerini bulmasında önemli bir role sahip olacak.

Nynaeve al’Meara

Emond Meydanı kasabasının gelmiş geçmiş en genç Hikmet’i olan Nynaeve karakterini genç oyuncu Zoë Robins canlandırıyor. Kasabaların Belediye Başkanları’na denk, hatta zaman zaman onlardan daha çok otorite sahibi olan Hikmetler kehanet yeteneği bulunan, şifa alanında uzman oldukça bilge insanlardır. Genç, öfke eşiği düşük ama aldığı kararlarla genciyle yaşlısıyla tüm kasabanın hürmet ettiği bir isim olan Nynaeve, kasabalarına gelen Moiraine’in gizemli hâllerinden rahatsız olacak ve her adımını takip etmek isteyecektir.

Egwene al’Vere

Kasaba Hikmet’i Nynaeve’in çırağı, aynı zamanda Belediye Başkanı ve kasabadaki tek hanın sahibinin kızı olan Egwene karakterine Madeleine Madden hayat veriyor. Öğrenmeye aç ve her daim meraklı bir karakter olan Egwene, dünyanın kalanını görmek ve sürekli yeni şeyler öğrenmek istemektedir. Kasabalarına gelen Moiraine ve Lan ise bu isteğini gerçekleştirmesindeki en büyük aracıları olacaktır.

Rand al’Thor

Zaman Çarkı evreninde kader (Çağların Deseni) kavramı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu evrende kaderin bile mutlak hükmünün bulunmadığı ve etrafında şekillendiği nadir kişiler vardır. Ta’veren adı verilen bu kişiler, etraflarındaki gerçekliği istemeden bükerek kaderin gidişatını değiştirebilir. Serideki üç ta’veren karakterden biri olan Rand al’Thor’u 26 yaşındaki Josha Stradowski canlandırıyor.

Kasabada yaşayan emekli asker Tamlin (Tam) al’Thor’un oğlu olan Rand’in çok basit bir hayatı vardır. Başkanın kızı Egwene ile flört edip ihtiyar babasına günlük çiftlik işlerinde yardım etmektedir. Ancak hayatı Moiraine Damodred’in kasabalarına gelişiyle tamamen değişecektir. Moiraine’in aradığı, dünyanın kaderini değiştirecek kişi Rand olabilir mi?

Perrin Aybara

Serideki üç ta’verenden ikincisi olan Perrin karakterini Marcus Rutherford canlandırıyor. Kasaba demircisinin çırağı olan Perrin, diğer ta’veren karakterler Rand ve Mat’e göre oldukça suskun ve işinde gücünde olan bir karakterdir. Bu yüzden Moiraine’in kasabaya gelmesiyle hayatı en çok değişecek karakterlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Seri boyunca yaşayacağı “balta” ve “çekiç” ikilemiyle, keşfedeceği yeni dostlarıyla oldukça karmaşık bir karakter gelişimi bizleri bekliyor.

Matrim Cauthon

Üç ta’veren içinde, hatta muhtemelen tüm serideki en neşeli, en gamsız, en umursamaz karakter olan Mat Cauthon’u Barney Harris canlandırıyor. Ancak yapılan son açıklamaya göre Harris ikinci sezonda oynamayacak.

Kasabadaki diğer gençlere göre daha rahat bir hayatı olan, kasabadaki kızların yarısıyla flörtleşmeye çalışıp görünür bir yeteneği bulunmayan Mat, Perrin’le birlikte çok ciddi bir karakter gelişimi tecrübe edecek.

Thom Merrillin

Oldukça meşhur ve yetenekli bir ozan olan Thom Merrillin’i usta oyuncu Alexandre Willaume canlandırıyor. Oldukça derin bir irfana ve kültüre sahip olan Thom, özellikle Aes Sedailere olan güvensizliğiyle tanınıyor. Bir anda ortaya çıkıp kasabanın gençlerini “alıkoymaya” kalkan Moiraine Damodred ile olan sessiz mücadelesi izleyicilerin merakını daha da çok celbedecek.

Thom, birçok sürpriz yeteneği olan, izledikçe izlettiren, ayak basmadığı saray, eğlendirmediği soylu kalmamış bir ozanımız. Özellikle gençleri korurken ki “Gandalfvari” tavırları yüreklerimizi ısıtacak. Gerçi diğer pek çok fantastik evrenin aksine bu evrendeki “Gandalf” rolü asla baki kalmamaktadır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.