Makaleler

Yeni Marvel Filmleri İçin Çizgi Roman Okuma Listesi

marvel-logo

Marvel ve Disney önümüzdeki 5 yıl içerisinde birçok çizgi roman karakterini beyaz perdeye taşıyacak. Black Panther, Doctor Strange gibi karakterler ilk defa sinema filmi olarak karşımıza çıkacak. Peki bu süreçte, hangi çizgi romanları okumak gerekiyor?

Marvel ve Disney ikilisi geçtiğimiz gün içerisinde büyük bir duyuru ile film haritasını duyurdu. Önümüzdeki 5 yıl boyunca birçok yeni kahraman sinemaya taşınacak. Iron Man, Thor, Captain America gibi karakterleri zaten tanıyoruz. Çizgi romanlarla o kadar içli dışlı olmasanız bile bu karakterlerin filmleri çekilmeden önce de tanıyordunuz.

Peki Black Panther, Doctor Strange ve Inhumans? Eğer çizgi roman takipçisi değilseniz bu karakterleri daha önceden duymamış olmanız normal. Öte yandan bu karakterler Marvel evreninde önemli bir noktada bulunuyorlar. Sinemaya aktarılmalarının en önemli sebebi de bu olsa gerek.

Marvel’in 3. serisi olarak adlandırılan film kümesinde bu karakterler göze çarpıyor. Aşağıdaki listeyi takip ederek hem bu karakterlerle tanışabilir, hem de filmler vizyona girmeden önce kafanızda bu karakterlere dair belli fikirler oluşturabilirsiniz.

Black Panther

black-panther-gorsel-002

Black Panther, Marvel çizgi roman serileri arasındaki ilk Afro-Amerikalı kahramanı olarak öne çıkıyor. Karakterin ismi, 1966-1982 yılları arasında aktif bir şekilde ABD’de mücadele veren devrimci Afro-Amerikalı oluşumu Black Panther Party (BBP)’den geliyor.

Black Panther, Afrika’daki Wakanda isimli ülkenin kralı. Gerçek ismi T’Challa olan Black Panther, sadece kendi ülkesinde çıkarılan Vibranium isimli bir maddeden zırha sahip. İnsanüstü güçlere sahip olan Black Panther, Avengers, Illuminati ve Fantastic Four grupları içerisinde de önemli bir yere sahip.

Fantastic Four #52black-panther-gorsel-001

Black Panther’in Marvel arenasına ilk çıkışı. T’Challa, Fantastic Four ekibini ülkesi Wakanda’ya davet eder. Burada onlara ülkesinin güzelliklerini göstermesinin yanı sıra, hepsini dövüşmeye davet eder.

Panther’s Rage

T’Challa bu seride, ülkesi Wakanda’daki sorunları yoluna koymaya çalışmaktadır. Bir grup ayrılıkçı tahtı ele geçirmek ister. Bir sürü yan karakter ile desteklenen seri Black Panther’in de okuyucular tarafından benimsenmesini sağlamıştır.

The Client

Christopher J. Priest tarafından yazılan The Client, Black Panther’e farklı bir bakış açısı kazandırmakta. Sadece Avengers ekibinin arka planındaki güçlerden biri olarak değil, kuvvetli bir politik kuvvet olduğunu da ortaya koyar. Birçok okuyucuya göre The Client, Black Panther’in en eğlenceli ve en sağlam maceralarından biridir.

Enemy of State

Marvel yıllar içerisinde Black Panther’e birçok farklı karakteristik özellik kattı. Ancak Enemy of State ile birlikte Black Panther’in gerçek gücünü görmüş olduk. The Client ile ortaya çıkan politik gücü Enemy of State serisi ile zirve yaptı. Avengers ve ABD hükümeti arasındaki siyasete dahil olan Black Panther, ne kadar güçlü bir karakter olduğunu ortaya koyarak, Marvel’in siyaset-çizgi roman serilerine de yön vermiş oldu.

Captain Marvel

captain-marvel-gorsel-001

Stan Lee ve Gene Colan tarafından yaratılan Captain Marvel, yıllar içerisinde birçok farklı yüze kavuştu. Captain Marvel, Marvel serilerinin en ağır toplarından biri olarak karşımıza çıktı. Superman tarzı güçleri ve intergalaktik savaşları ile okuyucuların da kalbini kısa sürede kazandı.

Yıllar içerisinde birçok farklı isim Captain Marvel ünvanını aldı. Son olarak Ms. Marvel olarak tanıdığımız Carol Danvers bu görevi sürdürüyor. Disney’in çekeceği filmlerde de bu versiyonu göreceğiz gibi gözüküyor.

Adı Guardians of the Galaxy ve Inhumans grupları ile anılan Captain Marvel, yarı Kree yarı insan güçleri ile düşmanlarını alt ediyor. Oldukça karmaşık bir geçmişi olan Captain Marvel’ı nasıl anlatacağımızı bilemesek de, okumanız gereken çizgi romanlar ile birlikte kafanızda bir fikir oluşacaktır.

Ms. Marvel #1x-men-184-gorsel-001

Carol Danvers, Mar-Vell adındaki uzaylı askere yardım etmeye çalışırken bir tür lazer ışınına maruz kalarak süper güçlere kavuşur. 1970’lerde başlayan serisi, kadın süper kahraman konseptinin de gelişmesine yardımcı olmuştur.

X-Men #184

Bu sayıda X-Men uzaylı Brood ırkıyla çarpışmaya devam etmektedir. Bu sıradışı uzaylı ırkı, insanların içerisinde yumurtalar yerleştirmekte ve dünyayı kontrol altına almak istemektedir. Carol Danvers, bu süreçte güçlerini kaybeder. Ama X-Men hikayelerinin merkezinde olan zamanda yolculuk kavramı ile geçmişe dönerek, saldırıları durdurmaya çalışır.

In Pursuit of Flight

Kelly Sue DeConnick ve birçok başarılı çizer sayesinde Carol Danvers’ın süper kahraman kariyerinin başlangıcına dönüyoruz. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte başlayan hikayede, bu ilgi çekici kadın süper kahramanın nasıl ortaya çıktığını görüyoruz. Bu hikaye ile birlikte Danvers, dünya ve dış uzaydaki gelişmeler arasında bir köprü haline gelir.

Doctor Strange

doctor-strange-banner

Doctor Stephen “Vincent” Strange, alanında oldukça başarılı bir beyin cerrahıdır. Ancak geçirdiği trafik kazası sonucu ellerini kontrol edemez hale gelir. Bu da Doctor Strange’in kariyerinin sonu anlamına gelmektedir.

Ellerini iyileştirmek için Ancient One adı verilen mistik bir gücü bulmak amacıyla doğuya, Tibet’e yolculuk eder. Burada Ancient One tarafından sunulan güçleri kabul ederek, dünyanın ve mistik güçlerin koruyucusu olur. Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri olarak anılan Doctor Strange, kendisine ait maceralarıyla Marvel çizgi romanları arasında farklı bir yol takip etmiştir.

Doctor Strange, Vol. 1: Marvel Masterworksdoctor-strange-gorsel-001

Stephen Strange’in karşımıza çıktığı ilk maceralardan biri. Doctor Strange, geçirdiği trafik kazası sonucu ellerini kullanma yetisini kaybeder. Gezisi sırasında Sorcerer Supreme adını alarak gezegenin en kuvvetli büyücüsü olur.

In the Dark Dimension

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Doctor Strange, kendisine has hikayesine örgüsüne sahip bir karakterdi. Bugüne kadar Marvel okuyucusunun karşılaşmadığı iblislerle ve mistik yaratıklarla çarpışan Doctor Strange, Roger Stern ve Paul Smith tarafından 80’li yıllarda yazılan In the Dark Dimension serisi ile inanılmaz bir sükse yakalayacaktır.

The Oath

Doctor Strange, yıllar içerisinde birçok farklı yazar ve çizer tarafından okuyuculara aktarıldı. Bu süreç içerisinde neredeyse yenilmez bir kahraman haline geldi. Y the Last Man ve Saga çizgi romanlarından hatırlayacağınız Brian K. Vaughan ve Marcos Martin, Stephen Strange’i gerçekten zor durumda bırakan bir macera ortaya çıkarır. Mutlaka okumanız gerekenler arasında yer alan The Oath ile birlikte Doctor Strange ilk defa ölümün kıyısına ulaşır.

the-defenders-gorsel-001The Defenders

Marvel’in The Defenders serisi pek çok okuyucu tarafından bilinmez. Çünkü kemik ekibinde sadece Doctor Strange bulunmaktadır. Her yeni macerada ekip sürekli değişikliğe uğrar. The Defenders, daha çok farklı dünyalardaki yaratıklara ve tehlikelere karşı mücadele vermektedir. Son yıllarda Marvel Evreni için önemli bir noktaya çıkarılan The Defenders serisi, alternatif senaryoları ile fazlasıyla beğeni toplamaya başladı.

Infinity Gauntlet

Bugüne kadar tüm Marvel filmlerinde alttan alta işlenen Infinity Gauntlet konusu, serilerin finali olacak. Son yayınlanan bilgilerde, Thanos’un tüm kozmik taşları bir araya getirerek, Infinity Gauntlet’i oluşturduğunu görüyoruz. Çizgi roman serilerinde Infinity War olarak geçen bu süreçte, 100’den fazla süper kahraman bir araya gelerek Thanos’a karşı mücadele verir. Bu kadar süper kahramanın bir araya gelmesine rağmen, Thanos’u zar zor alt etmeyi başarırlar.

Belki de Marvel, Thanos ile olan son savaşta elindeki kozları artırmak için bu kadar fazla süper kahramanı beyaz perdeye yansıtıyordur.

Thor by Walter Simonson, Omnibus

thor-ombinus-gorsel-001

Thor’un 3. filmi, Walter Simonson tarafından 80’li yıllarda yazılan muhteşem bir hikaye örgüsüne sahip olan çizgi romanı temel alacak. Yaşanacak devasa savaşta karşılaşan tanrılar ve kadim düşmanlar, Thor’un çevresinde ne kadar inandığı şey ve kişi varsa yok edecektir. Simonson’un bu şaheseri, Marvel’in en çok sevilen serilerinden biri haline gelmiştir. Asgard’ın temellerini derinden sarsan bu savaşta, çizgi roman sayfalarını çevirirken yaşanan korkunun kokusunu hissedeceksiniz.

The Inhumans

Fantastic Four #36, #44-45

Stan Lee’nin başarılı çalışmalarından biri olan Inhumans, Marvel’in kozmik evrenine daha geniş açıdan bakmamızı sağlıyor. Black Panther’de olduğu gibi süper kahramanlara yeni bir özellik olarak siyaset eklenmişti. Inhumans serisi de, Marvel çizgi roman serileri ve süper kahramanları için önemli bir nokta oluşturuyor.

Marvel’in kozmik evreni hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yukarıda verdiğimiz Fantastic Four sayılarını temel alarak, Inhumans serilerini takip etmenizi öneririz.

Son Dokunuş

marvel-civil-war

Bu başlıkların haricinde Marvel’in dünyasını topyekün değiştiren, Civil War ve Planet Hulk serilerine de mutlaka göz atmalısınız. Civil War her ne kadar tek bir cilt gibi gözükse de, o dönemde piyasaya çıkan tüm süper kahraman sayılarını etkilemiş bir maceraydı. Bu seride önem teşkil eden Fantastic Four ve Spider-Man gibi karakterlerin yayın hakları Disney’in elinde değil. O yüzden önümüzdeki yıllarda çekilecek Civil War filminde bu karakterleri göremeyeceğiz. Ama yine de fikir oluşması açısından bu seriyi de elden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Planet Hulk ise Avengers’ın yayınlanan Age of Ultron fragmanından anlayacağınız üzere mutlaka ama mutlaka okunması gereken çizgi romanların başında geliyor.

Peki bu kadar çizgi romanı nereden takip edeceksiniz? Comixology sitesi bu tarz eski çizgi romanları arşivinde bulunduruyor. Eğer ilgileniyorsanız, bu sitenin Marvel bölümüne mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eğer sizin de, yeni çekilecek Marvel filmleri öncesinde mutlaka okunmalı dediğiniz çizgi romanlar varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Loki Dizisinde Bahsi Geçen TVA Neresidir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Avengers Disassambled Thor cildi de ragnarok hikayesini anlatıyor ve thor serisi için belkide en önemli dönüm noktasını oluşturuyor… civil war hikayesinde thor in neden yer almadığının cevabıda bu hikayede yeralıyor.. kesinlikle okunmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.